Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Prekabáťte priestorové výzvy obývačky: Ako zoptimalizovať jej nepraktické rozloženie

Zdieľať

Obývačka je srdcom domova, miestom relaxu, zábavy a spoločenského života. Nie každý však má to šťastie na priestrannú a prakticky rozloženú obývačku. Čo robiť, keď je obývačka malá, tmavá, nepravidelného tvaru alebo s nevhodne umiestnenými oknami a dverami?

Našťastie existuje viacero trikov, ako aj z nepraktickej obývačky vytvoriť útulný a funkčný priestor.

Základom je správna sedačka do obývačky

V prvom rade sa zamerajte na využitie multifunkčného nábytku. Rohová sedačka je ideálnym riešením do malej obývačky, pretože ponúka komfortné sedenie a zároveň šetrí priestor. Zvážte tiež rozkladací gauč, ktorý poslúži aj ako posteľ pre hostí.

V prípade, že je vaša obývacia izba atypická, no stále poskytuje dostatok priestoru, upriamte svoju pozornosť na modulárne sedačky do obývačky. Tie totiž majú úžasnú schopnosť, vďaka ktorej sa prispôsobia rôznym priestorovým potrebám. Pozostávajú zo samostatných dielov, ktoré sa veľmi ľahko kombinujú a premiestňujú na základe vašich predstáv.

Hrajte sa s farbami a detailmi

Dôležitým prvkom každej obývačky je tiež dizajnový konferenčný stolík, ktorý disponuje úložným priestorom, vďaka čomu bude uskladňovanie časopisov a ďalších drobností jednoduchšie.

V prípade, že máte o niečo viac miesta, skvelou voľbou je taburetka s úložným priestorom. Tento jednoduchý kus nábytku stačí uložiť do rohu. Okrem toho, že hravo schová deky a iné maličkosti, v prípade potreby poslúži aj ako posedenie.

Čo sa týka výberu nábytku, tu je to o vkuse. V atypických priestoroch by ste sa však mali vyhnúť masívnemu nábytku, ktorý priestor preplní a zmenší. Namiesto toho uprednostnite ľahký a kompaktný nábytok, ktorý stojí na tenkých nôžkach. Vhodným riešením sú aj závesné skrinky a police. Uskladnia totiž priestor a nezaberú ani centimeter z podlahového priestoru.

Zabúdať by ste nemali ani farby a materiály. Menšie atypické obývacie izby sa dajú zväčšiť jednoducho. Stačia svetlé farby, ako je biela, béžová, svetlosivá alebo pastelová. Zvoľte tiež dizajnový koberec v kontrastnej farbe, ktorý priestor opticky rozdelí na samostatné zóny.

zdroj:Image by Freepik

Problémom nie je ani obývačka spojená s jedálňou

Áno, síce to znamená ďalšie priestorové obmedzenie, ale nie je to nič, s čím by sa nedalo vysporiadať. Ako sme už uviedli vyššie, vďaka rôznym farbám, materiálom a dekoráciám dokážete priestor opticky rozdeliť na samostatné zóny.

Aby ste získali čo najviac úložného priestoru, mali by ste sa zamerať tiež na využitie vertikálneho priestoru na umiestnenie políc a skriniek.

Ako vidíte, s trochou kreativity a snahy môžete aj z nepraktickej obývačky vytvoriť pohodlný a funkčný priestor, v ktorom bude radosť tráviť čas.

Štítky