Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Prstienky zvané chevron nosia podľa tradície šťastie 

Zdieľať

Niektoré šperky, okrem toho, že nás robia krajšími, sú tiež nositeľom určitej symboliky. Patrí k nim bezpochyby prsteň v tvare písmena V, ktorý je vo svete šperkov známy pod názvom chevron. Hovorí sa mu niekedy aj wishbone ring, pretože nápadne pripomína tvar vidlicovej kosti alebo furculy u vtákov. 

Čo symbolizujú prstene tvarované do špičky? 

Stará povera hovorí, že prelomenie tejto vtáčej kosti na dve časti prináša šťastie. Pôvod tejto tradície je zahalený tajomstvom. Mohla vzniknúť už v staroveku, vtedy sa verilo, že vtáky, najmä husi, dokážu veštiť počasie. V 18. storočí sa zvyk lámania vtáčej kosti rozšíril a dostal konkrétnu podobu. Kosť majú rozlomiť dvaja ľudia spoločne a niečo si priať. Pokiaľ sa kosť rozdelí na dve rovnako dlhé časti, splní sa prianie obom. Pokiaľ nie, splní sa prianie iba tomu, kto drží dlhšiu časť obsahujúcu tvar V. Motív wishbone sa stal veľmi populárnym v klenotníctve, prevažne v období viktoriánskej éry, kedy boli symboly chápané ako módny prvok. V dnešnej dobe popularita chevron prsteňov znova rastie. Pokiaľ chcete darovať milovanej osobe niečo, čo jej prinesie šťastie, týmto prsteňom chybu neurobíte. 

Perfektná svadobná obrúčka 

Pre svoju jednoduchosť a tradičnú symboliku nachádza tento dizajn uplatnenie pri svadobných obrúčkach. Nosenie svadobnej obrúčky a zásnubného prsteňa spoločne je síce praktické, ale nemusí byť vždy pohodlné. Prstienky si môžu vzájomne prekážať a môže dôjsť aj k poškriabaniu. Prsteň v tvare V je skvelým riešením. Jeho krivky poskytujú dostatok priestoru pre centrálny kameň zásnubného prsteňa. Oba prstienky tak môžu byť nosené spolu, pretože do seba krásne zapadajú a vytvárajú harmonické duo. 

Ideálne na vrstvenie 

Prstienky chevron majú dnes úplne nové pole pôsobnosti, a to predovšetkým vďaka trendu vrstvenia šperkov. Originálne tvarovanie dáva priestor vašej fantázii a umožňuje vytvárať zaujímavé kombinácie. Nie je žiadne pravidlo, ktoré by určovalo, ktorým smerom má hrot prsteňa smerovať. Pokiaľ je ale nosený ako svadobná obrúčka, obvykle sa nasadzuje ako prvý a smeruje hrotom k zápästiu.  

Rozmanitý dizajn chevron prsteňov 

Chevron prstene môžu byť hladké a minimalistické, alebo sú osadené diamantmi v štýle eternity ring. Originálne a veľmi žensky pôsobí použitie diamantov v markízovom výbruse. Inšpirovať sa môžete novou kolekciou chevron prsteňov v Ateliéri KLENOTA. Nájdete v nej aj súpravy zladených chevron prstienkov s farebnými drahokamami, ktoré je možné nosiť zakaždým inak, dohromady alebo samostatne, podľa vašej nálady.