Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Sladké a voňavé Vianoce – ako zvládnuť vianočné pečenie s deťmi

Zdieľať

Letáky obchodov sa pomaly, ale isto čoraz viac zapĺňajú ponukou vianočných cukroviniek a produktami potrebnými na vianočné pečenie a varenie. Pri pohľade na ne možno uvažujete, či pri vianočnom pečení siahnete po svojej obľúbenej klasike, ktorá sa vo vašej rodine traduje z roka na rok, z generácie na generáciu. Alebo sa vám zažiada vyskúšať niečo nové, doteraz nevyskúšané, aby ste ulahodili aj tým členom rodiny, čo síce majú radi aj vianočnú klasiku v podobe vanilkových rožkov, no dali by si aj niečo zdravšie, prípadne chceli vyskúšať recept z tzv. modernej gastronómie.

Sú recepty, ktoré je potrebné pripraviť včas, aspoň niekoľko dní, resp. aj týždňov pred príchodom najkrajších sviatkov v roku. No sú aj také, ktoré chutia najlepšie čerstvé. Ak máte deti, určite sa rady zapoja do vianočného pečenia. Pomôcť môžu s prípravou cesta, náplne, s vykrajovaním cukroviniek a aj s nepopulárnym záverečným upratovaním. Ak si k práci pustíte vianočné koledy, atmosféra bude určite nezabudnuteľná a neopakovateľná.

Hurá, pečieme a tvoríme s deťmi!

Nebudeme si nič nahovárať. Ak niečo v kuchyni tvoríme s deťmi, zvlášť pečenie vianočného pečiva, ktoré túžime mať dokonalé, býva často stresujúce, navyše so značne neistým výsledkom. Napriek tomu sa toho nebojte a pusťte deti do kuchyne. Nielenže sa všetci spolu dobre zabavíte, ale deti sa aj niečo naučia. Veď ako sa hovorí, čo sa za mladi naučíš, na starosť akoby si našiel. Na začiatok skúste vybrať recepty, ktoré nie sú až také náročné na prípravu. Sú hotové behom chvíľky a deti sa po príprave určite vrhnú na ochutnávanie dobrôt ako kobylky. Na prípravu jednoduchých receptov často nie je ani nutné zakúpiť žiadne špeciálne suroviny. Ak ide o cesto, nezaobídete sa bez múky, masla a cukru.

Kde kúpiť suroviny na pečenie a zdobenie 

Obchod Lidl prichádza s aktuálnou ponukou akciových výrobkov za výhodné ceny. Jednou z najpoužívanejších surovín pri príprave sladkých jedál je aj kryštálový cukor. V Lidl letáku online jednoducho zistíte, či je akcia na cukor kryštál. Všetky aktuálne letáky Lidl nájdete na stránke Kaufino.com. Upečené cukrovinky je vhodné uloakcia na kryštálový cukoržiť do štýlovej vianočnej krabičky. V JYSK online letáku nájdete ponuku úložných nádob na cukrovinky s vianočným motívom v škandinávskom štýle. Stačí si jednoducho zalistovať v letáku JYSK a v sekcii “Vianoce” objavíte množstvo vianočného tovaru. V aktuálnom letáku JYSK sú najnižšie ceny garantované.

Pri pečení si môžete aj zasúťažiť

Deti sú prirodzene súťaživé. Aj keď tak ako všetci len nerady prijímajú prehru, čím viac súťaží pripravíte, tým má každé  dieťa väčšiu šancu aspoň trocha zahviezdiť. Napríklad pri príprave tradičných medovníčkov môžete vymyslieť súťaž o najpravidelnejšie vyvaľkané cesto, najkrajšie vykrojenú formičku, najmenší neporiadok na stole, najkreatívnejšie zdobenie pečiva, najlepšie uloženie na plechu, najzaujímavejšiu ingredienciu na dekoráciu a pod. Pripravte sa, že ich pomoc väčšinou skončí závejom múky na podlahe, ale urobiť trochu neporiadku, to predsa k pečeniu patrí.

Najlepší čas na pečenie

Kedy je najvhodnejší čas na pečenie? Vyberte si napríklad pomalé nedeľné popoludnie, keď sa nikto nikam neponáhľa a nečakajú vás ani deti v ten deň žiadne väčšie povinnosti. Nad odrobinkami a rôznymi šmuhami tiahnucími sa po kuchyni privrite oči a siahnite po recepte, na ktorý máte doma všetky potrebné ingrediencie, a príprava ktorého bude vaše deti baviť. Vianoce budú mať špecifické čaro, keď bude na stole rozvoniavať chutné pečivo, ktoré ste pripravili spoločne s deťmi.

Ako zvládnuť stres

Pripravte sa na to, že pri pečení s deťmi bude trochu väčší neporiadok, ale na druhej strane sa deti niečomu priučia a takéto spoločne pripravené dobroty im budú určite chutiť. Výsledok svojej práce si predsa musia za odmenu vychutnať. Väčšinou stále platí, že každému najviac chutí to, čo si sám navarí. Ukážme preto deťom, že spoločné chvíle, strávené v kuchyni, sa môžu premeniť na naozajstnú zábavu. Na záver im určite nezabudnite ich kreatívne pokusy pochváliť. A myslite na to, že dobrý kuchár si po sebe upratuje sám.

Benefity spoločného pečenia 

Pusťte teda s láskou deti do svojho dospeláckeho sveta, kde prísady menia skupenstvo, tvar i vôňu. Podporíte tak nielen rozvoj ich fantázie, ale i jemnú motoriku, samostatnosť, zmysel pre detail a v neposlednom rade i pre poriadok. Deti spoznajú nové chute, tvary a vône a spoločné pečenie ich vedie k tímovej spolupráci. A to je dobrý základ na to, aby sa o seba dokázali postarať aj v budúcnosti. Nezabudnite však, že základnou ingredienciou pri spoločnom pečení s deťmi je trpezlivosť rodiča.