Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Slnko v sieti: národné filmové ceny oslávia 10 rokov

Zdieľať

Už v stredu 9. septembra spoznáme laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti. Na jubilejnom 10. ročníku sa na jednom pódiu za prísnych bezpečnostných opatrení stretnú významné osobnosti slovenskej kinematografie a kultúry.

Na slávnostnom galavečere, ktorý sa bude konať v bratislavskej Starej tržnici, svoju účasť prisľúbili Zuzana Mauréry, Emília Vášáryová, Milan Kňažko, Dušan Jamrich a Martin Huba. Program bude obohatený hudobnými vystúpeniami v podaní Davida Kollera a Viki Olejárovej, ktorí zaspievajú pieseň Karla Kryla Pasážová revolta z filmu Amnestie, Jany Kirschner s piesňou Dunaj z filmu Ostrým nožom a Ľudovej hudby Štefana Cínu s piesňou z filmu Loli Paradička. Program odvysiela o 20:30 RTVS v priamom prenose na Jednotke.

10. ročník Slnka v sieti sa bude niesť v duchu osláv filmu a umenia. O ocenenie za rok 2019 sa uchádzali hrané, dokumentárne a animované snímky. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 14 z nich. Medzi kandidátmi na ocenenie Slnko v sieti vedie s 12 nomináciami filmový triler Amnestie režiséra Jonáša Karáska o najväčšej väzenskej vzbure v Československu. Amnestie sa budú o cenu v kategórii Najlepší hraný film uchádzať spolu so snímkami Nech je svetlo od Marka Škopa (11 nominácií) a Punk je hned! Juraja Šlauka (6 nominácií). Spomenutí traja režiséri zároveň ašpirujú na cenu v kategórii Najlepšia filmová réžia.

Počas večera bude odovzdaná aj cena Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre, ktorú si odnesie uznávaný humorista, herec a spisovateľ Milan Lasica.

Leto bez zmrzliny? Ani náhodou! Oslaďte si letné dni domácou zmrzlinou

O Diváckej cene rozhodla v online hlasovaní verejnosť. Ašpirovalo na ňu 24 filmov v slovenskej produkcii alebo koprodukcii, ktoré sa dostali minulý rok do kín. Historicky prvú divácku cenu získal film Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka.

Najúspešnejším hraným filmom v doterajšej histórii odovzdávania cien Slnko v sieti, je komediálna dráma Juraja Nvotu s názvom Muzika (2007) s celkovým ziskom 9 výhier. Nasleduje životopisná snímka Masaryk (2016) v réžii Juliusa Ševčíka, ovenčená ôsmimi trofejami. Medzi dokumentárnymi počinmi vedú 5-násobne ocenené Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského.

SHOWCASE Divadla NUDE venovaný ženám

História cien

Slnko v sieti je národné filmové ocenenie, ktoré udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) za najlepšie filmové diela a tvorivé počiny slovenskej kinematografie. Predstavuje slovenskú obdobu národných filmových cien, akými sú vo Francúzsku Cézar, v Taliansku David, v Českej republike Český lev, či v Spojených štátoch amerických Oscar. História národnej filmovej ceny Slnko v sieti sa začala v roku 2004 nultým ročníkom. Ceny boli spočiatku udeľované každý druhý rok. Prvé slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti sa uskutočnilo 8. decembra 2006 počas MFF Bratislava v Palace Cinemas Aupark a Slovenská filmová a televízna akadémia nimi ocenila filmovú tvorbu z obdobia rokov 2004 – 2005.

Názov národnej filmovej ceny odkazuje na prelomový film šesťdesiatych rokov a jedno z najvýznamnejších slovenských filmových diel vôbec, Slnko v sieti (1962) režiséra Štefana Uhra. Snímka svojou estetikou, poetikou, formálnou modernosťou a progresívnosťou predstavuje do dnešných dní jedno z najvýznamnejších diel celej slovenskej kinematografie. Film sa stal medzníkom v národnej sebareflexii nášho národa a podnietil prudký vývoj nášho kultúrneho sebavedomia v šesťdesiatych rokoch.

S frazémou Slnko v sieti sa spájajú pojmy ako novátorstvo a schopnosť moderného pohľadu na tradičné hodnoty našej kultúry, istá premenlivosť vecí a vzťahov, krátkosť okamihu, ktorý sa zhmotňuje v záblesku svetla a dodáva veciam iný odtieň a význam. Predstavuje aj stĺp svetla z premietacieho aparátu, ktorého lúče sa zhmotňujú na plátne do príbehu v podobe dvojrozmernej ilúzie života. Pripomína tajomstvo, ktoré sa ponúka, ale zostáva pritom neuchopiteľné. Poukazuje na schopnosť filmu „zachytiť nezachytiteľné“. Aj tak by sa dalo opísať výtvarné riešenie plastiky ceny Slnko v sieti, ktorého autorom je umelecký sklár Mgr. art. Oliver Leššo.

Udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti je celospoločenskou udalosťou. Vzhľadom na súčasnú situáciu prebehne tento rok za prísnych bezpečnostných opatrení. Bez divákov, len s nominovanými hosťami, zástupcami médií a účinkujúcimi. Všetci účinkujúci absolvujú COVID19 test a každému hosťovi bude pri vstupe odmeraná teplota. Povinné bude použitie dezinfekčných prostriedkov a nosenie rúšok počas celého večera.

Štítky