Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Spojenie funkčnosti a štýlu: nepodceňte výber správneho kuchynského drezu a batérie

Zdieľať

Väčšina ľudí sa pri zariaďovaní či prerábke kuchyne zameriava na rozloženie kuchynskej linky. V jej srdci však leží drez spolu s batériou, bez ktorých by v kuchyni nemohol byť poriadok. Nenechajte výber drezu a batérie na konci zoznamu, ich zlý výber bude mať zásadný vplyv na pohodlné varenie a upratovanie.

Čo sa môže stať, ak podceníte výber drezu a batérie

V kuchyni to musí ísť od ruky – aby vám varenie nekomplikovali žiadne funkčné vady a upratovanie bolo čo najrýchlejšie. Pozrime sa na to z pohľadu gazdiniek.

Príliš malý či plytký drez môže sťažiť umývanie riadu a hrncov. Naopak, príliš hlboký drez môže byť znepríjemniť prácu vyšším ľuďom, ktorí sa budú musieť často ohýbať. Drezy s nedostatočnou hrúbkou alebo nižšou kvalitou materiálu sú náchylné na škrabance, koróziu či teplotné šoky. Nevhodne zvolený sifón neodteká môže spôsobiť pomalý odtok vody a následné hromadenie nečistôt v dreze, čo môže viesť k zápachu.

Batérie s nedostatočným prietokom spomalia umývanie riadu či napĺňanie objemných hrncov. Pri výbere batérie zohľadnite veľkosť drezu: dvojdrez si pýta batériu s väčším rozsahom otáčania a výsuvnou sprškou – zabezpečí dostatok komfortu pri umývaní riadu a čistení drezu.

Čas strávený v kuchyni vás má tešiť, nie deprimovať, preto si dajte záležať na výbere praktického vybavenia.

Typy drezov

Predtým, ako sa vrhneme na výber materiálu, si posvietime na typy kuchynských drezov:

  • Sólo drez: Ideálny pre menšie kuchyne alebo domácnosti, ktoré nepotrebujú veľký priestor na umývanie riadu.
  • Dvojitý drez: Skvelá voľba pre tých, ktorí potrebujú viac priestoru pri umývaní alebo chcú oddeliť umývanie od oplachovania. Tento typ prispieva k lepšej organizácii práce v kuchyni.
  • Drez s odkvapkávacou plochou: Veľa umytého riadu potrebuje veľa miesta na odkvapkanie. Odkvapkávacia plocha integrovaná priamo s drezom ušetrí miesto a udržiava pracovnú dosku v suchu.
  • Drez s vaničkou: Využijete ho na umývanie zeleniny a ovocia. Vanička je praktická vychytávka na prípravu jedál, keď potrebujete oddelený priestor navyše.

Poďme na výber materiálu: Aké kuchynské drezy poznáme?

Nerezový drez? Skvelý výber pre každú modernú kuchyňu. Odolá čomukoľvek a zostane ako nový, či sa vám šmykne ruka s kari omáčkou alebo sa chystáte vydrhnúť pekáč od oleja.

Ľahko sa čistí, takže žiadne „zažraté” fľaky na ňom neostanú. Jeho lesklý vzhľad bude ladiť s futuristickou i tradičnou kuchyňou v chalupárskom štýle. A ani cena vás nerozhodí, práve naopak!

Ďalšou možnosťou sú keramické drezy do kuchyne. Kuchyni pridajú kúsok klasického šarmu. Oceníte ich najmä ak máte v láske vintage alebo rustikálny vzhľad. Veľmi dobre odolávajú škrabancom a s čistením nebudete mať veľa práce. Keramika navyše odolá aj vysokým teplotám a chemikáliám, takže takýto drez vydrží všetko.

Nakoniec tu máme čoraz populárnejšie granitové drezy. Odolávajú poškriabaniu i vysokým teplotám. Sú dostupné v širokej škále farieb, čo do kuchyne môže priniesť celkom iný rozmer. Sú vyrábané z mixu prírodných materiálov a syntetických živíc, čo z nich robí ľahko udržiavateľné riešenie. Top voľba pre každodenne využívanú kuchyňu.

Ako na výber drezovej batérie

Drezová batéria by mala byť najmä praktická a bezpečná. Jej výtok by mal byť dostatočne vysoký, aby sa do drezu zmestil špinavý riad. Otočné, flexifilné ramienko a možnosť prepínať prúd vody na spršku zvyšujú komfort pri práci s riadom či pri umývaní drezu.

Z funkčného hľadiska je zaujímavá možnosť výsuvnej sprchy, ktorá uľahčí umývanie riadu i drezu samotného. V ponuke dnes nájdete batérie od výmyslu sveta – klasické chrómové, hranaté futuristické, lesklé i matné a tiež retro batérie v zlatom, medenom či bronzovom dizajne.

Na záver treba myslieť i na výber sifónu k drezu. Príliš malý môže spôsobiť pomalé odtekanie vody, príliš veľký zas pod umývadlom zaberie zbytočne veľa miesta. Nenechajte nič na náhodu a o výbere drezu, batérie i sifónu sa poraďte s odborníkmi. Nech je každý deň v kuchyni potešením.

Zdroj obrázka: Freepik

Štítky