Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Svojpomocne si postavil dom z kontajnerov podľa princípov Feng-Shuei – nahliadnite dovnútra

Zdieľať

Keď vstúpite do domčeka so sídlom v miernom svahu nad brehom Bečvy, dýchne na vás príjemný pocit pokoja a harmónie. Interiér je jemný a ľahký a dáva vyniknúť slobode priestoru. Málokomu by na prvý pohľad napadlo, že kostru domu tvoria oceľové lodné kontajnery a že ich pán domu spracoval vlastnými rukami za menej ako rok.

Harmonický dom z oceľových kvádrov

Marek Popálený dom pre svoju rodinu vystaval svojpomocne za deväť mesiacov a na jeho realizáciu využil päť lodných kontajnerov. Dôvodov pre voľbu nezvyklého stavebného materiálu bolo viac. Prvým bola jednoducho zvedavosť, ktorá sa v šikovnom česko-slovenskom páre ešte zväčšila, keď Marek videl film o stavbách z kontajnerov.

Ďalším argumentom bola lacnejšia a o niečo jednoduchšie výstavba. „Človek si vystačí prakticky len s flexou a zásobou kotúčov,“ popisuje Marek, ktorý si všetko vyskúšal na vlastnej koži. O hrubú stavbu sa postarajú oceľové kvádre, do ktorých sa po dobrom vystužení vyrežú okná a dvere. Viacúrovňový dom nie je pre kontajnery žiadny problém, sú totiž navrhnuté tak, aby sa dali na seba vrstviť. Prirodzene tak vzniknú stropy medzi jednotlivými podlažiami a stabilná štruktúra, ktorá sa len spevní.

Tou najdôležitejšou motiváciou prečo stavať z netradičného oceľového materiálu, bolo želanie správať sa ohľaduplne k našej prírode. Vybrané kontajnery si opatrili takzvane z druhej ruky a dali im nový život, namiesto toho, aby putovali na skládku šrotu.

Správne usporiadanie domu podporí vzťahy, zdravie i kariéru

Kým manžel sa postaral o tvrdú realizáciu, jemnejšia polovička páru – drobná blondínka Lucia – pripravila plány interiéru i dizajn celého domu. Usporiadanie vsádza na ľahkosť a modernosť interiéru a vypožičalo si aj princípy čínskeho Feng-Shui. To má zabezpečiť harmóniu človeka s priestorom a nerušené plynutie energie čchi.

Príkladom je napríklad priestor točitého schodiska, ktoré vedie do prvého poschodia. Bočná stena je posiata výstrižkami z novín, ktoré o rodine píšu, alebo Markovými diplomami z automobilového driftu. Svätyňa slávy má priniesť popularitu a ďalší úspech. A okrem možných pozitívnych účinkov sú zarámované pripomienky jednoducho peknou a originálnou ozdobou.

Ďalšími rozhodnutiami, ktoré rešpektujú čínske učenie, sú napríklad veľké miestnosti ale krátke chodby k nim, jednoduchá biela maľba s minimom dekorácií na stenách a absencia zrkadiel či iného rušivého prvku oproti vchodu do domu, ktoré by odrazilo energiu späť von.

„Dom by mal byť pekne uprataný, aby prúdiacej energii nič neprekážalo. Čo je hlavne v detskej izbe veľmi ťažké dodržiavať, „usmieva sa majiteľ domu. Z rozhodnutia zariadiť dom týmto spôsobom má dobrý pocit a verí, že funguje k úžitku rodiny. Pôdorys manželia prispôsobovali aj svojim skúsenostiam, potrebám i štýlu.

YouTube hviezda česko-slovenského internetu

Prístup, ktorý šetrí planétu Zem i peňaženku majiteľov, neunikol pozornosti okoloidúcich, rodinných priateľov a ani internetu. Marek začal natáčať svoju každodennú realitu na stavbe na časozbernú kameru a zdieľať ju na YouTubový kanál 2apples. Obsah si čoskoro našiel svojich fanúšikov a medzi nimi nemálo tých, čo na každú epizódu čakali s nadšením a videli ju neraz. „Niektoré epizódy som si pustil aj dvakrát, trikrát,“ priznáva Michal Jemelka. Koncept poznal zo zahraničia a teraz ho zaujímalo, ako sa s ním popasuje rodina v Česku. Zvedavý bol okrem iného aj na riešenie technickej stránky domu ako kúrenie a zateplenie.

Ten pravý rozruch ale vzbudila až jedna z posledných epizód. Časozberné video, ukazujúce ako sa prázdny pozemok premieňa v rodinný dom, videlo už takmer osem miliónov ľudí. So záujmom o neho sa ozvali veľké americké aj čínske spoločnosti.

Posúďte sami, sledovať dom ako rastie pred očami je príjemná a upokojujúca „podívaná“. Video nájdete TU

Nádej pre všetkých zručných kutilov

Odhodlanie a chuť do práce Markovi nechýbali. Na to správne know-how si ale často musel prísť sám metódou pokus-omyl. Aby ostatným kutilom prácu uľahčil, natočil desaťdielny videonávod, v ktorom sa venuje najdôležitejším krokom stavby, ktoré je potrebné poznať, ak sa človek stretne na stavbe s kontajnerom. Prešľapy, ktorých sa vyvarovať aj nedoceniteľné triky a vychytávky sú už len čerešničkou na torte.

Ak sa kutilovia rozhodnú pre rovnaký dizajn domu ako Marek, môžu si za symbolickú sumu zaobstarať aj projekt s projektovou dokumentáciou priamo pre tento dom. Aby si každý mohol vystavať svoje kráľovstvo svojpomocne.

Viac fotografií nájdete v galérii.

Autor: Alžbeta Cutáková

Prečítajte si tiež Zakladatelia Plant Cow: Rastlinnými mliekami k lepšej a zdravšej budúcnosti!

 

 

 

Štítky