Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Teploty z roka na rok stúpajú. Ako pripraviť na príchod horúceho leta vašu záhradu?

Zdieľať

Hoci sú jarné a letné mesiace krásne a umožňujú nám tráviť svoj voľný čas na čerstvom vzduchu záhrady, myšlienka na blížiace sa horúce dni môže veci poriadne skomplikovať. Preto,  tak ako seba, aj záhradu by ste mali na extrémne a blížiace sa teploty čím skôr pripraviť. To, čo stihnete urobiť ešte  pred príchodom prvých horúčav, ovplyvní to, ako im vaša zelenina, bylinky a kvety dobre odolajú.

Tu je niekoľko spôsobov, ako pripraviť vašu záhradu na teplé počasie.

Záhradu a jej priestory dôkladne vyčistite

Aby ste mohli zrealizovať na vašej milovanej záhrade potrebné úpravy, je dôležité mať na to adekvátny priestor. A práve ten si vytvoríte tak, že ten aktuálny dôkladne vyčistíte. Stačí ho zbaviť popadaných konárov, starého lístia, trávy a na údržbu nedostupného terénu využiť služby výškových prác Banská Bystrica. Každý podcenený detail vám neskôr ukáže svoju odvrátenú tvár.

Urobte si plány na letnú výsadbu

Ak máte všetko upravené a vyčistené, môžete začať plánovať. Môžete využiť prázdne miesta vo vašej záhrade na dopestovanie obľúbených plodín. Alebo si môžete okolie záhrady vyzdobiť krásne kvitnúcimi kvetmi a dekoratívnou zeleňou.

Zhodnoťte svoj dvor pre potrebný tieň

Len čo budete mať svoj plán dokončený, nezabudnite zhodnotiť potreby tieňa vašej záhrady. Nielen kvalitné žalúzie v interiéri, ale aj záhrada v určitých častiach potrebuje na svoje fungovanie tieň. Najprv sa pozrite na oblasti, ktoré sú plné slnka a vyžadujú si pridať nejaký tieň. Niektoré rastliny rastú dobre na plnom slnku, zatiaľ čo iné nie.

Tieň chráni listy pred priamym slnkom a zatienená oblasť môže byť asi o 10 stupňov chladnejšia ako oblasti bez tieňa. Okrem toho, poskytnutie tieňa pre rastliny môže znížiť množstvo straty vlhkosti transpiráciou (vyparovanie vody z listov rastlín). Rovnako ako slnko však môže nielen záhrade, ale aj susedom veľký tieň uškodiť. V takomto prípade je dobré pouvažovať naopak nad správnym pílením stromov.

Skontrolujte zavlažovací systém

Počas chladnejších mesiacov nemusí byť pokazená závlaha žiadny veľký problém. V lete však predstavuje jeho nefunkčnosť problém a možné ohrozenia vašej záhrady a jej života. Skontrolujte preto všetky časti vášho zavlažovacieho systému ešte PRED príchodom leta. Pozor dajte aj na kvety alebo rastliny v kvetináčoch, ktoré sa môžu vplyvom horúceho slnka prehrievať, radšej ich preto zasaďte do pôdy, kde budú mať nielen viac vlahy, ale aj živín.

Zdroj obrázka:New Africa/Shutterstock.com