Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ste s nervami v koncoch? Upokojenie tela aj mysle nemusí byť vôbec náročné

Zdieľať

Dodržiavanie termínov, emocionálny stres a fyzické napätie. To všetko znamená stres – a môže z dlhodobého hľadiska poškodiť vaše zdravie. O to dôležitejšie je vytvárať protiváhu a pravidelne sa upokojovať. Ako?

Tu je návod, pomocou ktorého sa za aj pomerne krátky čas zrelaxujete a doplníte telu potrebnú energiu.

Dosiahnite vnútorný pokoj cez šport a prírodu

Ste totálne zelektrizovaní a myšlienkový kolotoč sa jednoducho nedá zastaviť? Aby ste sa upokojili, musíte si vyčistiť hlavu. A najlepšie a preukázateľne to funguje cez osvedčené športové prostriedky. Už niekoľko minúť na čerstvom vzduchu vám prospeje, pretože vaše telo dostane potrebnú dávku čerstvého vzduchu, ktorý sa spolu s pohybom dostane do každej jeho časti a hlavne mozgu.

Prechádzka, beh alebo cvičenie v prírode vám určite pomôže a navyše možno vďaka týmto aktivitám a prekrveniu organizmu vyriešite úplné odstránenie žiliek z tváre, ktoré vám komplikovali už dlhú dobu krásu a život. Vyhnite sa ale pretrénovaniu, inak sa vo vašom tele natrvalo uvoľnia stresové hormóny, ktoré naopak v ceste úplnej relaxácii stoja.

Uvoľnite sa pomocou dychu

Stres v nadmernej miere nášmu organizmu škodí až tak, že nás môže zo života úplne vyradiť. A to  nesmiete dovoliť. Odbúrať sa dá rôznymi spôsobmi. V kritických chvíľach môžu byť užitočné bezpečné tabletky na ukľudnenie. Ešte pred ich výberom to však môžete skúsiť aj so správnym dychom

Štúdie ukazujú, že naše dýchanie je jedným z najdôležitejších nástrojov na upokojenie. Je to tiež najjednoduchšia metóda, ktorá môže fungovať okamžite.

Funguje to tak, že len čo príde stres a budete chcieť siahnuť po čokoládovom občerstvení alebo sa chystáte vyskočiť z kože, zastavte sa a spojte sa s dychom. Všimnite si, ako vám vzduch prúdi cez nos, cez hrdlo, do pľúc a von z tela rovnakým spôsobom. Len pozorujte, nesúďte a nekontrolujte. Okrem toho si môžete položiť ruku na solárny plexus, aby ste vedome dýchali cez žalúdok. A aj toto vás dokáže uvoľniť.

Poriadne sa vyspite

Už dávno vieme, aký dôležitý je pre naše zdravie dobrý spánok. Tí, ktorí zle spia, sú zvyčajne v každodennom živote menej koncentrovaní, majú časté záchvaty vlčieho apetítu a častejšie trpia bolesťami hlavy, pričom sme vymenovali len niekoľko negatívnych účinkov. Aj vnútorný pokoj by mal byť dôvodom pre kvalitný spánok.

Upokojte sa pomocou výživy

Nie nadarmo sa hovorí: „Ste to, čo jete.“ Ak si chcete oddýchnuť, asi by ste mali trochu upraviť svoju stravu. Relaxáciu môžete podporiť niektorými potravinami.

Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu čo najviac, najmä pred spaním. Vhodnejšie sú upokojujúce bylinkové čaje – najmä tie z medovky, chmeľu a levandule.  Aj kvalitné bylinky na čistenie ciev môžu zohrávať v upokojení tela a odstránení spomínaných zväčšených žiliek dôležitú úlohu.

Najlepšie antistresové potraviny sú tiež medové vlašské orechy, tmavá čokoláda, ovsené vločky, kešu oriešky a zelená zelenina ako čínska kapusta, špenát a brokolica. Obsahujú dôležité vitamíny a aminokyselinu tryptofán, prekurzor serotonínu a melatonínu. Tie sú zase známe ako hormóny šťastia a spánku.

Emocionálny a fyzický stres je súčasťou každodenného života a nie je dôvod sa ho obávať. Chronický stres však môže byť časom zdraviu škodlivý. Pre telo a myseľ je teda dôležité pravidelne sa starať o relaxáciu a oddych. Tak na to myslite a uvidíte, že to bude lepšie.

Zdroj obrázka:fizkes/Shutterstock.com