Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako aj v domácich podmienkach zachovať dlhodobú čerstvosť mäsa?

Zdieľať

Mäso patrilo a vždy aj bude k vyhľadávaným a obľúbeným potravinám. V mnohých prípadoch predstavuje pre náš organizmus dôležitý zdroj bielkovín. Problémom však zostáva, že jeho čerstvosť a kvalita sa horšie uchovávajú.  V nepriaznivých podmienkach sa môže surové mäso rýchlo pokaziť, preto by sa malo skladovať krátko a maximálne pri 4 stupňoch Celzia.

Pokračujte v čítaní a dozviete sa o dôležitých faktoroch správneho skladovania a zachovania čerstvosti i kvality mäsa viac.

Správne skladovanie a manipulácia s mäsom podporuje jeho čerstvosť

Surové mäso podlieha procesu kazenia veľmi rýchlo. O to dôležitejšie je jeho správne skladovanie v trvalom chlade pri teplotách pod +7 stupňov Celzia a ešte lepšie pri maximálne +4 stupňoch Celzia. Dôvod?

Choroboplodné zárodky prítomné na povrchu mäsa sa môžu pri nesprávnom skladovaní množiť veľmi rýchlo. V prípade baleného mäsa by ste mali dodržiavať skladovaciu teplotu uvedenú na obale striktne a spotrebovať ho čím skôr.

Vyhnite sa tiež prenosu choroboplodných zárodkov zo surového mäsa do iných potravín priamym kontaktom. Ľahko je možný aj nepriamy prenos choroboplodných zárodkov cez obaly na mäso, ruky, zariadenia, pracovné plochy, ostré kuchynské nože alebo grilovacie kliešte. Preto je hygienická manipulácia so surovým mäsom nevyhnutná.

Ako zistíte, že je mäso v obchode čerstvé?

Rovnako ako pri výbere iných potravín a výrobkov, aj tu si treba všímať dôležité vlastnosti. V prípade mäsa sa k tým najvýznamnejším radí vôňa, povrch, farba a mramorovanie.

  • Vôňa

Ak hľadáte v obchode čerstvé mäso, nebojte sa zoznámiť s jeho vôňou. Dobrým znakom sú  neutrálne, mierne kyslé, ale nikdy nie sladké alebo nepríjemné vône. Najkvalitnejšie teľacie mäso a iné druhy kúpite priamo na farme.

  • Stav povrchu

Povrch mäsa by nemal pôsobiť mastne a nemal by vykazovať výrazné farebné zmeny. Pri stlačení prstom by mal byť pevný, t. j. nemal by byť zatlačený príliš silno alebo dokonca byť na dotyk špongiovitý a mäkký. Mäso by malo byť v obale alebo na mäsovom pulte takmer suché, t. j. už neplávať vo vlastnej šťave. Čerstvé, kvalitné mäso nestráca veľa vody.

  • Farba

Farba mäsa sa líši v závislosti od druhu a veku zvierat. Čerstvé hovädzie mäso je svetlo až tmavo červené, kvalitné bravčové mäso je ružové a lesklé. Srnčie mäso má červenú až červenohnedú farbu. Mäso zo starších zvierat je tmavšie.

  • Mramorovanie

Jemná sieť tukových žiliek, ktorá prechádza mäsom medzi jednotlivými svalovými vláknami, sa označuje ako mramorovanie alebo tukové zrno. Čím je mäso mramorovanejšie, tým má lepšiu chuť, keďže tuk nesie arómu a chuťové látky. Naopak, čím vyšší je podiel chudého mäsa, tým je tuk a chuť mäsa nižšia. Keďže obsah tuku sa pečie, potrebujete menej tuku na vyprážanie pre mramorované mäso alebo veľmi chudé mäso môže byť pri pečení suché a tvrdé. Čím je zviera staršie, tým viac sa farba zrna mení z bielej na žltú alebo až tmavožltú.

Aký je najlepší spôsob a čas skladovania mäsa v chladničke?

Najchladnejším miestom v chladničke je zvyčajne sklenená polica nad priehradkou na zeleninu. Vo všeobecnosti je ale pre mäso ideálne skladovanie pri teplote maximálne +4 stupňoch Celzia. Pre zachovanie chuti a kvality by sa surové kusy mäsa nemali skladovať v chladničke dlhšie, ako je dané.

Druh mäsa Doba skladovania pri 0 až +4 stupňoch Celzia
Mleté mäso, surové Ideálne spotrebovať a spracovať v deň nákupu
Guláš, krájané mäso, špízy (surové) 1 deň
droby, surové 1 deň
Pečienky, steaky, celé kúsky (surové) 3 až 4 dni
Hydinové mäso, surové 1 až 2 dni
Varená a surová klobása 2 až 4 dni
Pripravené (dobre uvarené) mäso 2 až 3 dni

Surové klobásy alebo šunka sa nemusia skladovať iba v chladničke, pretože aj pri skladovaní na suchom a chladnom mieste (do 15 stupňov Celzia) vydržia niekoľko týždňov.

Dajte si na správnom skladovaní a spracovaní mäsa teda záležať a môžete si jeho lahodnú chuť bez problémov a ohrozenia zdravia kedykoľvek vychutnať.

Zdroj obrázka:pilipphoto/Shutterstock.com