Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tipy a jednoduchý návod, ako si vytvoriť závesy do bytu 

Zdieľať

Pravdepodobne sa nič nevyrovná krásnym závesom, ktoré dodajú miestnosti okamžité osvieženie. Ušitie vlastných závesov môže byť oveľa jednoduchšie, než by ste si mysleli. Okrem toho je veľkým plusom aj to, že keď si ušijete vlastné záclony, môžete si vybrať akúkoľvek látku.  

Inšpirujte sa nasledovnými tipmi a skrášlite si priestor ušitím vlastných závesov a záclon. 

Tipy na výrobu závesov 

Kúpa látky 

Na trhu existuje mnoho obchodov a predajcov, ktoré predávajú látky v rôznych cenových kategóriách, unikátnych materiáloch a vzoroch. Prezrite si rôzne ponuky a porovnajte si ich. Ak so šitím začínate, zvoľte jednoduchšie látky, aby ste sa zbytočne netrápili s prispôsobovaním vzorov pri šití. Pri kúpe látky si nezabudnite so sebou vziať rozmery okien, aby ste sa uistili, že kupujete dostatočnú veľkosť.  

Vybrať si kvalitnú látku na závesy je oveľa jednoduchšie, než hľadať látku napr. na šitie sukne. Je to predovšetkým preto, že sukňa má podstatne viac lemov a švov a je celkovo zložitejšia. Pokiaľ teda vyberiete dostatočne veľkú látku, môžete sa vyhnúť nastavovaniu. 

Meranie 

Veľkosť a meranie je jedným z najdôležitejších aspektov pri výrobe záclon. Presnosť merania je dôležitá, ak sa chcete vyhnúť tomu, že záclony budú príliš krátke alebo dlhé. 

Nezabudnite vždy pridať niekoľko pár centimetrov navyše, pretože jednak budete látku zošívať a na druhej strane trochu nariasené závesy pôsobia oveľa lepšie než tie, ktoré sú natiahnuté. 

Úspešná výroba závesov je predovšetkým o presnom meraní a strihaní. V princípe sú takmer všetky záclony a závesy rovné. Najvhodnejšie je preto použiť meter a šiť v rovnej línii. 

Tip: Pozrite sa na inšpirácie na tvorenie so šitím, vyšívaním a nažehľovačkami. 

Zarovnajte vzory látok 

Ak na záclony používate vzorovanú látku, zarovnajte a zošite vzory tak, aby na seba pekne nadväzovali a vytvorili jeden súvislý neprerušovaný vzor. 

Farba, účel, design látky 

To, aké závesy budete mať vo svojom dome, závisí od rozhodnutia, z akej látky ich chcete vyrobiť.  

 • Ak chcete rafinovaný, honosný vzhľad, vyberte si látku ako napríklad hodváb alebo zamat. Ľanové závesy vám taktiež dodajú svieži a ležérny vzhľad 
 • Posúďte aj to, koľko svetla chcete vpustiť do miestnosti. Voálové závesy prepustia veľa svetla, zatiaľ čo ťažká bavlna, zamat alebo brokát sa postarajú o zatemnenie miestnosti. Ak chcete vyrobiť zatemňovacie závesy, zvoľte tmavšie farby 
 • Niektoré materiály ako zamat alebo hodváb si vyžadujú určite starostlivosť a v niektorých prípadoch sa dajú čistiť iba chemicky. Naopak bavlnené alebo polyesterové závesy sú jednoduchšie na čistenie a údržbu 

Možno budete až prekvapení, aká vhodná farba, vzor a materiál môžu pomôcť zútulniť bývanie. Hlavné je, aby závesy ladili so zvyškom miestnosti. Môžu byť farebným rozjasňujúcim prvkom, alebo splynúť so zvyškom nábytku. Tak či tak, voľba je na vás. Ale určite nie je na škodu mať v miestnosti niečo, čo vám priestor rozjasní, tak prečo nie práve závesy? 

Materiál látok vhodných na šitie závesov 

Na trhu existuje množstvo látok, z ktorých si môžete vybrať na výrobu vašich záclon. Vaša voľba závisí od požadovaného estetického vzhľadu, od toho, aké ľahké je čistenie a od nepriehľadnosti látky. 

Bavlna 

Bavlna je ľahká látka, s ktorou je práca hračka, preto je vhodná pre začiatočníkov. 

Polyester 

Polyester je ľahký, cenovo dostupný a odolný voči pokrčeniu alebo roztiahnutiu. Práca s ním je tiež jednoduchá. Polyesterové závesy sú najvhodnejšie do kuchyne a kúpeľne. 

Ľan 

Ľan je prírodné vlákno, ktoré sa dobre zakrýva a pôsobí elegantne. Ľan sa hodí do obývacích priestorov, spální a detských izieb. 

Zamat 

Zamatové závesy sú skvelou voľbou, ak chcete dosiahnuť luxusný vzhľad. Látka prirodzene visí a blokuje svetlo. Je však oveľa ťažšia na opracovanie. 

Voál 

Voál je ľahká priesvitná tkanina, vhodná takmer do každej miestnosti. Má matný lesk a je ľahko udržiavateľná.  

Tip: Šitie závesov je skvelou príležitosťou naučiť sa pracovať s ihlou a niťou. Kto vie, možno po ušití závesov do celého domu sa pustíte aj do ručne vyrábaných dekorácií. 

Jednoduchý návod, ako si jednoducho vyrobiť závesy 

Čo budete potrebovať? 

závesy 

Závesy si ľahko vyrobíte doma pomocou niekoľkých bežných šijacích pomôcok.  

 • Látka 
 • Látka na podšívku 
 • Krajčírsky meter 
 • Šijací stroj 
 • Šijacie nite 
 • Nožnice 
 • Špendlíky 
 • Žehlička a žehliaca doska 

Postup 

Výroba vlastných závesov je jednoduchý projekt pre začiatočníkov aj pokročilých. Postupujte podľa návodu a dodajte vášmu domovu šmrnc.  

 1. Ak ste už niekedy niečo vyrábali svojpomocne, pravdepodobne viete, že prvým a dôležitým krokom je meranie. Zmerajte dĺžku a šírku okna, na ktoré plánujete závesy zavesiť. Následne zmerajte dĺžku od miesta, kde bude garniža až po miesto, kde chcete, aby záclona padala
 2. Ak používate látku, ktorú možno prať v práčke, pred začatím ju operte a vysušte
 3. Predtým, než odstrihnete nameranú látku, pridajte niekoľko centimetrov navyše ako prídavok na švy. Keď meriate šírku látky, zvážte aj to, koľko chcete, aby sa záves nazbieral (ak chcete, aby boli vaše závesy nariasené)
 4. Ak nechcete, aby mali závesy neopracované okraje, budete si musieť látku olemovať. Na jednej strane prehnite látku a priebežne žehlite, aby ste vytvorili záhyb. Prišpendlite tento záhyb pomocou špendlíkov a zošite záhyby pomocou šijacieho stroja. Opakujte aj na druhej strane a bokoch
 5. Teraz, keď máte zošité tri strany, odstrihnite všetky visiace nite a vyžehlite švy
 6. Ak chcete vytvoriť priestor, cez ktorý bude prechádzať garniža, prehnite hornú časť závesu, prišite horný okraj a strany nechajte otvorené. Získate tak otvor, do ktorého môžete zasunúť garnižu
 7. Nakoniec vyžehlite všetky švy a potom aj záves celý
 8. Hotovo. Prevlečte garnižu cez otvor na závese a voilà! Záves môžete zavesiť na okno 

Tip: Viete, ako si ušiť vlastnú sukňu? 

Ako sa správne starať o závesy? 

závesy

Zbavujte ich prachu 

Bohužiaľ závesy sú lapače prachu, preto by ste ich mali z čas na času povysávať, aby sa na nich prach nehromadil. Skvelým pomocníkom je špeciálny nástavec na čalúnenie, s ktorým skvele povysávate aj ťažšie závesy. 

Ručné pranie 

Pri praní záclon a závesov by ste sa vo všeobecnosti mali zamerať na to, akú látku ste použili a čo bolo napísané na balení alebo na štítku. Aby sa vyhli zbytočným nepríjemnostiam a sklamaniu, dajte prednosť ručnému praniu. Stačí si pripraviť lavór alebo vaňu s teplou vodou a práškom určeným na pranie záclon. Následne ponorte záclonu do vody a nechať ju aspoň hodinku namočenú. Potom ju ručne jemne preplákajte a rovnomerne zaveste, aby z nej odtiekla voda. Najlepšie ju usušte na čerstvom vzduchu. 

Pranie v práčke 

Komfortnejšie mechanické pranie má určite svoje výhody, ale treba byť opatrný, aby sa krehké textílie nezničili. Pred vložením do práčky sa odporúča záclonu najprv zložiť. Pri praní by sa vám v bubne mohla o niečo zachytiť a následne potrhať. Existujú aj špeciálne vrecká určené na pranie záclon, ktoré sú vybavené umelým zipsom alebo gombíkmi. Stačí ho len naplniť a vložiť do bubna v práčke. 

Tip: Vyrobte si tričko s vlastnou potlačou. 

Niektoré práčky sú vybavené funkciou ručného prania a niektoré majú dokonca špeciálnu funkciu na pranie záclon. Ak takúto možnosť nemáte, perte pri teplote 30 – 40 ° C. Nastavte si program s nízkymi otáčkami, aby pri žmýkaní a odstreďovaní nedošlo k roztrhaniu tkanín. Veľmi dôležité je hneď po vypraní záclony z práčky vybrať, aby nedošlo k pomačkaniu. Po odkvapkaní ich ešte vlhké zaveste na okná a upravte do požadovaného tvaru a nechajte uschnúť. 

Pri praní použite radšej kvalitnejší prací prášok určený pre záclony. Na niektoré materiály nie je nutne použiť aviváž. Ak sa rozhodnete použiť aviváž, buďte opatrní a radšej investujte do špeciálnej aviváže na záclony. Aviváž pridá textílii nielen krásnu vôňu, ale funguje aj ako neviditeľný filter, ktorý zabraňuje usadzovaniu prachu. Pri farebných jemných závesoch sa odporúča použiť prášok na farebnú bielizeň, pri bielych naopak prášok na bielu. 

Ak budete pri praní a sušení postupovať starostlivo, nebude potrebné záclony žehliť. Pokiaľ však potrebujete záclony prežehliť, tak len opatrne žehličkou nastavenou na nízku teplotu. 

 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting