Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ľubica Balgová: Tvorím drobnosti pre radosť

Zdieľať

Dostala do vienka talent na tvorivú činnosť. Ako sama o sebe hovorí, tvorí drobnosti pre radosť. Vďaka jej šikovným rukám krásne bytové doplnky a dekorácie zdobia už množstvo domácností. V rozhovore s pani Ľubicou o jej tvorbe pod značkou @bubatko sa dozviete viac, čo vyrába a ako, akú má srdcovku, aj to, čím si zútulňuje svoj domov. 

Vitajte u pani Ľubky

Ako dlho sa venujete tvorivej činnosti – výrobe dekorácií a doplnkov?

Už ako malé dievča si pamätám, že som si stále niečo kreslila a tvorila drobnosti. Keď som sa vydala a narodil sa nám v roku 2008 synček, tak dobre spinkal, že som mala celé večery voľné a keďže dlho nepostojím, manžel mi kúpil lupienkovú pílku. Ručne, kúsok po kúsku, od srdiečok po hviezdičky, som vyrezávala z preglejky rôzne tvary. Potom som ich obrúsila a maľovala. Skúsila som ozdôbky ponúknuť na sashe a veľmi dobre sa pamätám, ako som sa tešila z mojej úplne prvej objednávky. A prichádzali ďalšie, takže som už vôbec nestíhala ručne vyrezávať. A tak to u mňa začalo. Teraz si dávam skoro všetky tvary vyrezávať na laseri. Popri troch deťoch som stále tvorila a stala sa z toho závislosť :-).

Niekedy nad sebou krútim hlavou, ako je to možné, že po toľkých tisícoch maľovaných ozdôbkach ma to ešte stále baví.

Celú tvorbu pani Ľubice nájdete www.sashe.sk/bubatko

S akým materiálom najčastejšie pracujete?

Keďže je môj manžel stolár a sama pochádzam z rodiny stolárov, drevo mi bolo vždy veľmi blízke. Mám možnosť v manželovej dielni hocičo vyrezať, brúsiť, striekať farbou v lakovni. Najčastejší materiál, ktorý používam je preglejka.

Používate nejaké špeciálne techniky pri svojej tvorbe?

Svoje výrobky striekam pištoľou a používam akrylové farby. Niekedy moridlo a lak. Skôr špeciálny na mojich výrobkoch je spôsob, ako ich maľujem. Keďže som nikde nenašla tubičku s dosť tenkou špičkou na to, aby som ho mohla dopĺňať akrylovými farbami, manžel mi vyrobil z injekčnej striekačky, kde ihlu skrátil a z prázdnej tubičky od farieb na sklo vzniklo veľmi praktické plniace zdobítko, ktoré používam už celé roky.

Celoročne vyrábate rôzne doplnky a dekorácie. Ktoré sú vášmu srdcu najbližšie? Máte nejakú srdcovku?

Milujem Vianoce. Vlastne moje prvé ozdôbky boli práve vianočné. Teším sa, keď si môžem vyzdobiť celý dom, tá sviatočná atmosféra, doma útulno, radosť…Takže veľa vianočných ozdôb a dekorácií mám zo svojej dielne v červenej a bielej farbe, ale tiež ich dopĺňam šitými, háčkovanými dekoráciami, ktoré si zasa ja neviem vyrobiť a kúpila som si ich od iných šikovných ľudí.

Ako a čím si zútulňujete svoj domov vy? Čo v ňom nesmie chýbať týkajúce sa doplnkov a dekorácií?

Páči sa mi vidiecky štýl bývania a práve v tomto štýle tvorím svoje vecičky, drobnosti pre radosť. Vlastne takmer každá vec, ktorá vyjde z mojich rúk je taká, ktorú by som si aj ja do vlastného domčeka nechala. Viackrát sa stalo, že úplne prvý nápad – výrobok mi vyrobil manžel alebo syn v dielni a nakoniec som ho začala vyrábať aj pre druhých. Starožitnosti sú moja srdcovka, páči sa mi veľmi keramika, a vôbec, ručne vyrobené dekorácie. Majú pre mňa veľkú hodnotu, keď viem, že ten, kto ich vyrobil svojimi vlastnými rukami do nich vložil kus svojho srdca, času a talentu. Takéto veci od iných kombinujem so svojimi drevenými dekoráciami a podľa ročného obdobia, alebo sviatku si ich doma obmieňam.

Drobnosti pre radosť

Blíži sa Veľká noc. Čo aktuálne vyrábate?

Sliepočky, zajkovia, vajíčka, húsky v najrôznejších tvaroch, farbách ako ozdoby na konáriky, stojace dekorácie, stojančeky na servítky, zápichy, venčeky…fantázii sa medze nekladú 🙂

Veľkonočné dekorácie od zápichov po venčeky

Ktoré doplnky by podľa Vás nemali chýbať pri vyzdobení príbytku na Veľkú noc?

Tak by som začala hneď od dverí. Každého privíta veľkonočný veniec, rada sadím sirôtky a kombinujem ich so zápichmi zajačikov. Určite vajíčka na konárikoch, alebo v košíčku, sliepočky, zajkovia a sviatočne prestretý veľkonočný stôl. Všetko v sviežich jarných farbách.

Sviatočne prestretý veľkonočný stôl nesmie chýbať

Ako u Vás vyzerá Veľká noc?

Keďže Veľkej noci predchádza obdobie pôstu, dom si zdobíme asi týždeň pred sviatkami. Napečieme rôzne koláčiky. Na Zelený štvrtok máme tradíciu na obed vajíčka so špenátom a knedľou. Na Veľký piatok ideme spolu na krížovú cestu a obrady do kostola a v tento deň máme prísny pôst. Večer na Bielu sobotu ideme na slávnostnú vigílnu svätú omšu, kde kňaz požehná pokrmy, ktoré si takmer každá rodina prinesie so sebou v košíčku. Je to tradícia. Doma nás potom čaká slávnostná večera – chlieb, vajíčka, šunka, údené mäso a koláčiky. Keďže máme veľkú rodinu, v nedeľu sa všetci zídeme u nás pri obede. No a Veľkonočný pondelok sa u nás už ani nešibe. Chlapci sú už teenageri a odmietli to robiť, tak sme od minulého roku zaviedli novú tradíciu – hľadanie čokoládových vajíčok a sladkostí v našej obrovskej záhrade. Ocenili to najmä dievčatá – zabavili sa všetci a bolo to férové :-). Veľká noc nie je u nás len o sviatkoch jari, snažíme sa prežívať ju s radosťou a pravým dôvodom, kedy si pripomíname smrť a zmŕtvychvstanie Pána Ježiša. A všetky tie ozdôbky, dekorácie a vajíčka sú len doplnkom, aby sme ich prežili ešte sviatočnejšie…

Foto: z archívu Ľubice Balgovej

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť