Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tipy, ktoré vám pomôžu lepšie si zorganizovať čas

Zdieľať

Čas je veľmi cenný, preto ak často nestíhate, mali by ste si začať efektívne plánovať svoje dni. Práve to môže výrazne zlepšiť vašu produktivitu a kvalitu života. Prečítajte si náš článok a zistite, ako si vytvoriť realistický plán, vďaka ktorému budete zvládať svoje úlohy s minimálnym stresom.

Vytvorte si zoznam úloh

Jednou z najzákladnejších aktivít na efektívne plánovanie je vytvorenie si zoznamu úloh. Napíšte si dôležité úlohy, ktoré musíte začať robiť alebo dokončiť, a rozdeľte si ich podľa priority. Týmto spôsobom budete mať jasný prehľad o tom, čo vás počas dňa čaká a nemusíte sa stresovať či to stihnete.

Pre ešte lepšie plánovanie si vytvorte na dané povinnosti časové bloky. Ak teda viete, že najproduktívnejší ste ráno, naplánujte si tam tie náročnejšie úlohy. Poobede si potom dajte tie ľahšie, na ktoré už nepotrebujete toľko energie. Samozrejme, nezabudnite si medzi úlohami vyhradiť aj čas na prestávky a oddych.

Plánujte si veci dopredu

Plánovanie dopredu vám pomôže lepšie sa sústrediť na ciele, ktoré chcete počas daného dňa dosiahnuť. Preto si dni plánujte hneď ráno, kedy si napíšete 5 najdôležitejších úloh, ktoré musíte v daný deň stihnúť. Dobrým tipom je dať si tú najnáročnejšiu úlohu hneď ako prvú. Budete ju mať hneď vyriešenú a nebudete nad ňou rozmýšľať celý deň.

Plánovať môžete aj deň dopredu, využite na konci dňa aspoň 15 minút na vypísanie úloh, ktoré musíte splniť ďalší deň. Vďaka tomu, keď začnete na druhý deň pracovať, budete hneď vedieť čo máte robiť a nemusíte strácať čas plánovaním.

Pomôžte si technologickými nástrojmi

Pomôžte si rôznymi nástrojmi, ktoré slúžia na plánovanie a sledovanie vášho času. Tieto nástroje na správu času vám môžu pomôcť sledovať, ako trávite svoj čas a kde môžete vylepšiť svoju produktivitu. Niektoré nástroje dokonca poskytujú analýzy a štatistiky, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť vaše návyky.

Dnes už existuje mnoho aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť pri plánovaní času a zvyšovaní vašej produktivity. K tým najpopulárnejším patrí Todoist či Trello. Pri pracovaní z domu je dobré používať aj aplikácie na videohovory, ako je napríklad Google Meet, Zoom či Microsoft Teams. Ak ich chcete využívať čo najlepšie uistite sa, že máte silný a spoľahlivý optický internet, ktorý vás pri pracovaní nesklame.

Zdroj: pexels.com

Vyhýbajte sa prokrastinácií

Mnoho ľudí má pri práci tendenciu prokrastinovať. Jej prekonávanie si vyžaduje silnú disciplínu a sebaovládanie. Preto sa snažte všímať si, kedy máte tendenciu prokrastinovať a hľadajte spôsoby, ako sa jej vyhnúť. Dobrým tipom je napríklad stanoviť si krátke prestávky medzi úlohami, vďaka ktorým dokážete byť dlhšie sústredený.

Často môže aj multitasking viesť k strate času a odkladaniu úloh. Namiesto toho sa sústreďte na jednu úlohu naraz. Keď jej venovať plnú pozornosť, zvýši sa vaša efektivita a prokrastinácia klesne.

Ak pracujete z domu a často prokrastinujete pomôcť vám môže vytvorenie pracovného miesta. Preto si vyčleňte špeciálne miesto na prácu, ktoré bude venované len produktívnym aktivitám. Týmto spôsobom si vytvoríte asociáciu medzi týmto priestorom a prácou, čo vám pomôže zvýšiť úroveň koncentrácie.

Zdroj: pexels.com