Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Toxickí ľudia: Ako si s nimi určiť hranice

Zdieľať

Toxickí ľudia nám dokážu strpčiť život. Vedeli ste o tom, že existuje viacero typov toxických ľudí? Podľa odbornej literatúry, ktorá sa venuje tejto problematike, sa spektrum toxicity pohybuje od tzv. benígnych typov až po malígne typy. Do prvej kategórie (benígne typy) patria tri typy a my si ich v tomto článku predstavíme a zároveň povieme, ako si pri nich určiť hranice, aby sme chránili samých seba.

Toxickí ľudia – 1. typ narušitelia hraníc

Tento typ ľudí si bežne nemusí uvedomovať, že ubližuje druhým. Bežne prekračujú hranice a to rôznymi spôsobmi. Najčastejšími sú: dávajú nevyžiadané rady, ohovárajú, porušujú sľuby a záväzky, narúšajú osobný priestor, viac berú ako dávajú, mrhajú časom druhých. Zvyknú byť hluční, sebeckí a zahľadení do seba.

Ako si určiť hranice s narušiteľom hraníc?

Pri narušiteľovi hraníc skráťte na minimum rozhovor a vysvetlite, že jednoducho nemáte čas. Tieto typy toxických ľudí dokážu rýchlo vysať energiu, aj keď to nemyslia zle. Ak na vás tlačia s nejakou požiadavkou a vám je to proti vôli, nenechajte sa a trvajte na tom, že jednoducho teraz nemáte čas na rozhovor a venujte sa svojej práci ďalej. Stanovte si hranicu napríklad formou dohody, kedy ste k dispozícii, ale v žiadnom prípade túto dohodu nemeňte a neprispôsobujte ju narušiteľovi hraníc.

Mohlo by vás zaujímať: 

Toxický vzťah: Tieto varovné signály rozhodne neignorujte

Toxickí ľudia – 2. typ lapači pozornosti

Tento typ toxických ľudí má jediný cieľ – byť centrom pozornosti, niekedy aj bez ohľadu na to, akú spätnú väzbu dostanú. Lapači pozornosti sa vyznačujú sebeckosťou, dramatickým správaním, predvádzaním sa, dokonca radi vyvolávajú konflikty. Ak sa takejto osobe nepodarí získať dostatočnú pozornosť, cíti sa odvrhnuto a urazene.

Ako si určiť hranice s lapačom pozornosti?

Stanovenie hranice s týmto typom toxického človeka spočíva v tom, že mu neposkytnete to, po čom túži – vašu plnú pozornosť. Nevšímavosť spôsobí, že tieto typy presunú svoje úsilie a snahu byť stredobodom pozornosti inam. Zároveň na lapača pozornosti účinkuje aj to, že ak ho napríklad v práci verejne upozorníte na jeho chybu – vynucovanie si pozornosti, zvykne si uvedomiť následky svojho správania a stiahnuť sa. Dôležité je nepodľahnúť jeho trikom a nenechať mu priestor na hladenie ega tým, že mu poskytnete plnú všímavosť.

lapač pozornosti

Lapač pozornosti túži po jedinom – mať vašu plnú pozornosť

Toxickí ľudia – 3. typ emocionálni upíri

Táto skupina toxických ľudí je veľmi špecifická. Kým mnohé typy toxických ľudí nie sú schopné empatie, tento typ je, ale svojimi požiadavkami dokážu doslova vysať energiu z druhého človeka. Dožadujú sa pozornosti. Keď ich v živote niečo trápi nezvyknú brať zodpovednosť za svoje činy, ale akoby svoj „batoh ťažkostí“ prehodia na blízkych, rodinu. Častokrát, keď ich rodina a blízki potrebujú pomôcť, tak nie sú k dispozícii a vyhýbajú sa.

Ako si určiť hranice s emocionálnym upírom?

Stanovenie si hraníc pri tomto type je veľmi náročné, ale dá sa to. Dôležité je tvrdo si stáť za svojím. Nepodvoľte sa nátlaku od emocionálneho upíra. Dajte mu pocítiť, že nie vždy máte kapacitu byť k dispozícii, lebo máte aj vlastný život. Zároveň musíte jasne stanoviť svoje hranice a dať mu vedieť, čo sa stane v tom prípade, ak ich poruší. Vyvoďte dôsledky z porušenia hraníc, lebo inak je ich stanovenie márne. Autorka Shadida Arabi vo svojej knihe Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi píše: „Emocionálneho upíra musíte vyhladovať a zamedziť parazitickému, jednostrannému vzťahu. Ak nebude hrať úlohu hostiteľa, nájde si niekoho iného.“

Zdroj informácií: Shadida Arabi, Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”