Aké ironické, práve na deň Valentína, kedy sa majú šíriť rôzne prejavy lásky, sa rozpútala vlna urážok. Reč je o kauze, kedy sa majiteľka známej skrášľovacej kliniky na svojom instagrame vyjadrovala k ženám, ktoré nemajú podľa jej predstavy ideálnu postavu. Na jej vyjadrenia reagovala aj známa Celeste Buckingham.
Realita dnešných dní je, bohužiaľ, mnohokrát plná osočovania, vulgárnosti a odsudzovania. Virtuálny priestor šíri zlo rýchlosťou blesku. Chýba empatia a pokora, vzájomné podporovanie sa. Na sociálnych sieťach sa vytvára bublina „ideálneho sveta a prikrášlenej reality“ vďaka rôznym filtrom a aplikáciám. A to čo je normálne, zrazu nie je normálne a naopak. Niekedy nič viac nebolí ako slová. Slová, ktoré už nemôžeme vrátiť späť, aj keby sme chceli. A tak sa pýtam, kedy sa dočkáme vzájomnej úcty, rešpektu a podpory?
„Na instagrame alebo aj všeobecne by sa mali ukazovať len ženy, ktoré majú dobré postavy, lebo pozerať sa na nechutné a nakysnuté mľandravé telá je viac odpudivé ako „ošmatlané boty“. Každá, ktorá sa chce ukazovať by mala v prvom rade aj vyzerať, lebo je síce fajn akože „vaše sebavedomie“, ale realita je taká, že je to odpudivé. Aj plnšia žena by mala byť pekná a ešte hlavne, keď sa ukazujete v modeloch, ktoré majú pôsobiť predajne,“ zverejnila Michaela Rujaková, majiteľka Mishellbeauty kliniky.
Známa speváčka Celeste Buckingham na to hneď zareagovala: „Toto ma veľmi sklamalo, kedže som dlhé roky klientkou tejto kliniky, hlavne na make-up a vlasový styling. Ale asi tam už nie som vítaná…“
Toto nebolo prvýkrát, čo sa jej dotklo takéto verejné vyjadrenie:
„Nedávno o mne písali v médiách, že som odpudivá práve tým, že som pribratejšia a vyzerám, že sa o seba nestarám″, uviedla Celeste a zároveň ženy povzbudila: „Či už ide o online priestor alebo o offline svet, je pre každého. A ako ženy, či už v realite alebo na sociálnych sieťach, by sme mali byť hlavne láskyplné a podporovať druhých. Krása nie je len o výzore. Skutočná krása sa vždy ukáže tým, ako sa človek chová a aký je zvnútra,“ dodala.
S jej vyjadrením sa stotožnili aj mnohé známe osobnosti ako Zuzana Hanzelová či Veronika Cifrová Ostrihoňová.
Reagovali aj rôzni blogeri a influenceri. „Nemyslím si, že odkázať ženám, ktoré sa vymykajú hmotnostným tabuľkám, aby sa radšej neukazovali na sociálnych sieťach, či „len tak všeobecne“ a ešte ich zjav prirovnať k „ošmatlaným nohám“ mi príde už tak ďaleko cez čiaru,“ píše na svojom blogu Dominika Svetlíkova, známa ako @kari_matka.
Dokonca niektorí sa rozhodli aj pre ukončenie dlhodobej spolupráce. Aleš Mlátilík, riaditeľ portálu Zľavomat, sa na svojom profile vyjadril, že ukončuje spoluprácu s uvádzanou klinikou, nakoľko sa s takýmito vyjadreniami nemôže stotožniť, aj keby boli akokoľvek ekonomicky výhodné.
Zaujímalo nás, čo takéto vyjadrenia môžu spôsobiť v súvislosti so ženským sebavedomím, sebaúctou a sebaláskou a čo dokazuje prax. Odborné stanovisko nám poskytla Mgr. Janette Šimková z Life Koučing*.
„Kult tela a módne trendy diktuje spoločnosť, čo v praxi znamená, že sa na to využívajú sociálne siete. Zobrazujú nereálne ideály vďaka vylepšovaniu a retušiam, osvetleniu a pózam, grafickým úpravám a filtrom. Mať takéto zábery denne na očiach znamená, že je ťažké uniknúť porovnávaniu. Nielen pre dievčatá, ktoré sú najzraniteľnejšie, ale aj pre ženy z tohto „zápasu“ pramení nespokojnosť so svojím telom, aj so životom. Zdrojov negatívnych pocitov znižujúcich sebadôveru je viacero, ale zásadne k podhodnocovaniu seba prispieva to, čo nám podsúvajú médiá a vyjadrenia vplyvných ľudí,“ hovorí Janette Šimková.
Keď sa k tomu pridajú hodnotiace súdy, že niekto je vyvolený „ukazovať sa“ a iný nie, tak je to diskriminačné a nefér: „Ašpirovať na dokonalosť je ako hrať sa na pána Boha. Všade v prírode je diverzita, a potrebujeme ju na prežitie. Posudzovať hodnotu človeka podľa genetickej lotérie je zvrátené,“ dopĺňa koučka.
„Z praxe môžem potvrdiť, že v príbehoch žien (bez ohľadu na vek) je veľa úzkostí a trápenia, ako sa snažia vysporiadať s ideálom, ktorý v realite ani neexistuje. Vôbec nie je jednoduché čeliť tomu, keď sme s tým konfrontované z každej strany. Sebaobraz je veľmi krehká vec a veľmi naň vplýva, keď sa nám niekto snaží nanútiť, že naša hodnota je závislá od toho, aké máme pery, vlasy, či postavu,“ hovorí Janette.
Prepracovať sa k slobode cítiť sa dobre vo vlastnom tele bez ohľadu na to, či spĺňa nejaké nezmyselné kritériá, je proces práce na sebe v posilňovaní sebaúcty, sebadôvery a sebaprijatia. „Výrazne by k tomu prispelo, keby sme neboli posudzované podľa absurdných požiadaviek na vzhľad – je to povrchné, urážlivé a nerešpektujúce odlišnosti,“ dodáva koučka.
Mohlo by vás zaujímať
„Nikdy som nebola chudá, bola som bacuľka a všetci do rodiny až po trénerov mi to aj hovorili. Schudni len trošku a bude super. A tak som začala vracať a nevedela som sa z toho dostať von, viac ako 10 rokov.“ – viac si prečítajte v rozhovore so Zuzkou Mračkovou, ktorá sa okrem iného venuje aj téme PPP (poruchy príjmu potravy).
Zuzana: Bulímia je hrozný kolotoč, z ktorého sa len málokto vie dostať sám
*Mgr. Janette Šimková je certifikovaná koučka RCS, lektorka, facilitátorka, motivačná rečníčka, supervízorka, členka Európskej rady pre koučovanie a mentorovanie EMCC