Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Mária Minariková: Najradšej mám autentické dekorácie, ktoré dodávajú interiéru špecifický charakter

Zdieľať

Mária Minariková je architektka a interiérová dizajnérka, ktorej sa darí s ľahkosťou prepájať rôzne interiérové štýly. V rozhovore nám prezradila zaujímavosti o svojej práci, o vlastnom bývaní, ale aj o tom, ako sa zo záľuby zbierania starožitností stal zaujímavý projekt. Okrem iného sme sa jej pýtali aj na to, odkiaľ čerpá inšpirácie, aký má vzťah k bytovým doplnkom, aké sú jej tipy na jarné dekorácie a ešte oveľa viac.

Mária Minarikova

Bývanie je náplňou vašej práce. Ste architektka a venujete sa aj bytovému dizajnu. Ktoré z návrhov sa vám robili s ľahkosťou a ktoré naopak boli výzvou?

Ak mám byť úprimná, každý jeden je pre mňa výzvou. Interiér považujem za vysoko intímnu záležitosť, klient má svoje očakávania a ja ako architekt sa ich snažím naplniť, vytvoriť pre neho harmonické miesto, no pritom naplniť aj seba. Samozrejme, že je to aj o vzájomných sympatiách. Niekde je chémia prirodzenejšia a tam je aj tá spolupráca o to ľahšia.

Úplne najťažšie sa mi robí svoj vlastný interiér, človek tam pridáva subjektívnu emóciu, ktorú sa bežne snažím pri práci vypustiť.

Máte nejaký vzor z odborného (dizajnového) hľadiska?

Nesmierne si vážim architektov (dizajnérov), ktorí nenavrhujú len pre jednotlivca a vo svojom záujme, ale pre celú spoločnosť. Ekologicky, s ohľadom na budúcnosť. Či už je to interiér, architektúra alebo verejný priestor.

V portfóliu vašich projektov sa objavujú rôzne typy úprav interiérov a interiérových štýlov. Vy sama bývate v byte, v ktorom žijete so svojou rodinkou. Ako by ste ho charakterizovali? V akom štýle je zariadený?

Neviem úplne presne zadefinovať, či je to nejaký konkrétny štýl. Taký náš. Ak by som sa mala v našom interiéri pozrieť na formu, odrazili sme sa asi od škandinávskeho bývania. Milujeme obaja s manželom bielu, čistú formu a rovné línie. V detaile a dekorovaní však preferujem eklektický štýl. Zbožňujem staré veci, nesúrodosť materiálov a farebné ladenie. A to mi umožňuje práve ten jednoduchý základ.

Odkiaľ čerpáte inšpirácie pri zariaďovaní vlastného bývania?

Pri zariaďovaní svojho bývania pozerám predovšetkým na naše súčasné požiadavky v malom byte. Častokrát veci vyplynú samé a uprednostníme práve tu funkciu nad dizajnom. Ak už je čas a priestor na nápady a inšpirácie, tak ako každý, si rada poprezerám práce kolegov, dobrý časopis, či všetkým známe sociálne siete, ktoré sú plné nápadov a inšpirácií – Pinterest a Instagram.

Prešiel si byt nejakou rekonštrukciou? Ak áno, akou?

Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou, keďže sme ho kúpili v pôvodnom stave z roku 1964. Čo však spĺňalo našu predstavu – prerobiť si ho podľa vlastných predstáv. Ja som vtedy ešte študovala na fakulte. Odvtedy sme už, čo to opäť poprerábali. Najzásadnejšou zmenou bolo zväčšenie kúpeľne na úkor kuchyne, ktoré vyplynulo s narodením syna.

Aký je váš vzťah k dekoráciám a bytovým doplnkom? Dávate prednosť dizajnovým kúskom ako milovník umenia alebo si radšej niečo vytvoríte sama?

Nebránim sa momentálne veľmi populárnym DIY projektom. Sama si občas doma niečo vyrobím či „nadekorujem“. Často to však môže pri takýchto výtvoroch skĺznuť do trošku lacnejšieho vizuálu. Mám rada kombinovanie dizajnových kúskov s tými lacnejšími, či doma vyrobenými.

Najradšej mám autentické dekorácie. Teda také, ktoré s ťažkosťou nájdete v nejakej ďalšej domácnosti. Dodávajú interiéru špecifický charakter.

Čo hovoríte na vintage, staré nepoužívané doplnky, ktoré sa dajú upcyklovať a premeniť opäť na funkčné a krásne veci?

Upcyklovanie je podľa mňa jedna z ciest našej spoločnosti. Nepoužívať výrobky jednorázovo, ale zamerať sa na ich opätovné použitie či „predekorovanie“. Alebo sa s nimi rozlúčiť a pustiť ich do obehu pre niekoho ďalšieho.

Ktorá dekorácia je vašou srdcovkou a prečo?

Nie som úplne prototyp sentimentálneho človeka, ale úplne najradšej mám rodinné poklady. Mám v zbierke niekoľko desaťročné grafiky, skulptúry, kávový servis či šperky. Tie majú pre mňa reálnu pridanú hodnotu a verím, že aj pre ďalšie generácie v rodine.

Okrem svojej práce sa venujete aj milému projektu s názvom Vetesh. Prezraďte nám viac, o čom je tento projekt?

Projekt Vetesh vznikol úplne náhodne a pretavil sa do reality z mojej záľuby – obzerania a zbierania starožitností. Považujem za povinnosť našej generácie zmeniť veľa zaužívaných životných návykov a konzum je jedným z nich. Ako jednu z ciest vidím aj to, že výrobky z druhej ruky vedia ďalej potešiť a poslúžiť niekomu inému. A preto chce Vetesh sprostredkovať drobný nábytok a dekorácie ľuďom, ktorí chcú vec z druhej ruky, no nemajú chuť ísť na burzu, blšák, či hrabať sa online bazármi. Okrem toho by som tam ako architekt chcela vniesť pridanú hodnotu, a to je „pekno a dizajn“. Čiže Vetesh je v skratke seconhand s nábytkom a doplnkami, ktoré ponúkajú aj estetický zážitok, nezáleží však na veku výrobku. Ohlasy sú veľmi pozitívne, a preto pevne verím, že sa mi podarí pretaviť tento projekt v najbližšej dobe do e-shopovej verzie.

Aktuálne, mnohé z nás majú home office. Aké sú vaše tipy a triky pre vytvorenie efektívneho home office priestoru doma?

Prioritou je podľa mňa nájsť si vhodný kútik, kde sa dokážem zatvoriť alebo nájsť si potrebné súkromie, predovšetkým ak nás je v domácnosti viac. Ostatné závisí od druhu práce, a teda predstaviť si, čo všetko k práci nevyhnutne potrebujem. Niekomu stačí malá pracovná plocha na notebook, iný potrebuje okolo seba priestor na papiere či iné pomôcky. Odporúčam investovať do kvalitnej pracovnej stoličky a optimálne aj monitoru. Myslím si, že nič viac väčšina z nás v dnešnej dobe k práci nevyhnutne nepotrebuje.

Podľa vášho názoru, ako si vybrať bytové doplnky a dekorácie, aby sme sa vyhli chybám, ako je „presýtenosť“ dekoráciami v interiéri alebo výber nevhodného bytového doplnku?

Toto je opäť otázka dnešnej doby a konzumu. Odporúčam si urobiť najjednoduchší krok pri zariaďovaní a to je moodboard – čiže nejakú základnú predstavu a optimálne na základe nej zoznam (wishlist) v jednotlivých obchodoch. Ak takýto zoznam mám, je menej pravdepodobné, že nakúpim niečo mimo neho. Aj pri doplnkoch platí menej je viac, nie všetky musia byť sezónne, dajú sa používať celoročne.

Jednoznačne odporúčam vsadiť do nadčasovosti a širšieho využitia. Ja osobne preferujem doplnky, ktoré nemajú len jedno konkrétne využitie, ale vedia poslúžiť vo viacerých rovinách.

Čo pre vás znamená „hygge“ v súvislosti s bývaním a životným štýlom? Čo si pod tým predstavíte?

Pre mňa jednoznačne rodina. Priatelia. Pohoda. Príjemná atmosféra. Spomalenie v tomto rýchlom svete. Čiže zapáliť si sviečku, pustiť si príjemnú hudbu, dať si dobré jedlo a naozaj plnohodnotne si užiť chvíle s manželom, rodinou, či priateľmi.

Na vašom blogu sa nachádza aj niekoľko zaujímavých DIY projektov. Chystáte nejakú jarnú dekoráciu? Čo to bude?

Jar je pre mňa odjakživa najobľúbenejším ročným obdobím. Istotne pôjdem do lesa načerpať tú prebúdzajúcu sa energiu, nazbieram si zopár konárov, ktoré doplním farebnými kvetmi a uviažem si jarný veniec. Je to už taký každoročný jarný rituál pre mňa. A úžasná psychohygiena zároveň.

Máriiných 5 NAJ

#1 Najkrajšia dekorácia: moje rastliny

#2 Najjednoduchší DIY postup: marble sviečka

#3 Najväčšia premena v byte: rozšírenie kúpeľne

#4 Najobľúbenejšie miesto v byte: spálňa

#5 Najsledovanejšie profily v rámci IG či sociálnych sietí ohľadom bývania: @the.aesthetic.eye @thinush @pernillebaastrup

Za rozhovor ďakujeme Ing. arch. Márii Minarikovej, ktorú nájdete na instragrame pod profilom @living.with.mary.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť