Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Urážky majiteľky beauty kliniky sa dotkli mnohých žien, zareagovala aj známa Celeste Buckingham

Zdieľať

Aké ironické, práve na deň Valentína, kedy sa majú šíriť rôzne prejavy lásky, sa rozpútala vlna urážok. Reč je o kauze, kedy sa majiteľka známej skrášľovacej kliniky na svojom instagrame vyjadrovala k ženám, ktoré nemajú podľa jej predstavy ideálnu postavu. Na jej vyjadrenia reagovala aj známa Celeste Buckingham. 

Realita dnešných dní je, bohužiaľ, mnohokrát plná osočovania, vulgárnosti a odsudzovania. Virtuálny priestor šíri zlo rýchlosťou blesku. Chýba empatia a pokora, vzájomné podporovanie sa. Na sociálnych sieťach sa vytvára bublina „ideálneho sveta a prikrášlenej reality“ vďaka rôznym filtrom a aplikáciám. A to čo je normálne, zrazu nie je normálne a naopak. Niekedy nič viac nebolí ako slová. Slová, ktoré už nemôžeme vrátiť späť, aj keby sme chceli. A tak sa pýtam, kedy sa dočkáme vzájomnej úcty, rešpektu a podpory?

Vyjadrenie, ktoré s úctou nemá nič spoločné

„Na instagrame alebo aj všeobecne by sa mali ukazovať len ženy, ktoré majú dobré postavy, lebo pozerať sa na nechutné a nakysnuté mľandravé telá je viac odpudivé ako „ošmatlané boty“. Každá, ktorá sa chce ukazovať by mala v prvom rade aj vyzerať, lebo je síce fajn akože „vaše sebavedomie“, ale realita je taká, že je to odpudivé. Aj plnšia žena by mala byť pekná a ešte hlavne, keď sa ukazujete v modeloch, ktoré majú pôsobiť predajne,“ zverejnila Michaela Rujaková, majiteľka Mishellbeauty kliniky.

Reakcie na to nenechali dlho čakať

celeste buckingham

Známa speváčka Celeste Buckingham na to hneď zareagovala: „Toto ma veľmi sklamalo, kedže som dlhé roky klientkou tejto kliniky, hlavne na make-up a vlasový styling. Ale asi tam už nie som vítaná…“

Toto nebolo prvýkrát, čo sa jej dotklo takéto verejné vyjadrenie:

„Nedávno o mne písali v médiách, že som odpudivá práve tým, že som pribratejšia a vyzerám, že sa o seba nestarám″, uviedla Celeste a zároveň ženy povzbudila: „Či už ide o online priestor alebo o offline svet, je pre každého. A ako ženy, či už v realite alebo na sociálnych sieťach, by sme mali byť hlavne láskyplné a podporovať druhých. Krása nie je len o výzore. Skutočná krása sa vždy ukáže tým, ako sa človek chová a aký je zvnútra,“ dodala.

S jej vyjadrením sa stotožnili aj mnohé známe osobnosti ako Zuzana Hanzelová či Veronika Cifrová Ostrihoňová.

reakcia_veronikaostrihonova

Reagovali aj rôzni blogeri a influenceri. „Nemyslím si, že odkázať ženám, ktoré sa vymykajú hmotnostným tabuľkám, aby sa radšej neukazovali na sociálnych sieťach, či „len tak všeobecne“ a ešte ich zjav prirovnať k „ošmatlaným nohám“ mi príde už tak ďaleko cez čiaru,“ píše na svojom blogu Dominika Svetlíkova, známa ako @kari_matka.

Dokonca niektorí sa rozhodli aj pre ukončenie dlhodobej spolupráce. Aleš Mlátilík, riaditeľ portálu Zľavomat, sa na svojom profile vyjadril, že ukončuje spoluprácu s uvádzanou klinikou, nakoľko sa s takýmito vyjadreniami nemôže stotožniť, aj keby boli akokoľvek ekonomicky výhodné.

Zaujímalo nás, čo takéto vyjadrenia môžu spôsobiť v súvislosti so ženským sebavedomím, sebaúctou a sebaláskou a čo dokazuje prax. Odborné stanovisko nám poskytla Mgr. Janette Šimková z Life Koučing*.

janette šimková

Aký vplyv majú takéto vyjadrenia na ženské sebavedomie?

„Kult tela a módne trendy diktuje spoločnosť, čo v praxi znamená, že sa na to využívajú sociálne siete. Zobrazujú nereálne ideály vďaka vylepšovaniu a retušiam, osvetleniu a pózam, grafickým úpravám a filtrom. Mať takéto zábery denne na očiach znamená, že je ťažké uniknúť porovnávaniu. Nielen pre dievčatá, ktoré sú najzraniteľnejšie, ale aj pre ženy z tohto „zápasu“ pramení nespokojnosť so svojím telom, aj so životom. Zdrojov negatívnych pocitov znižujúcich sebadôveru je viacero, ale zásadne k podhodnocovaniu seba prispieva to, čo nám podsúvajú médiá a vyjadrenia vplyvných ľudí,“ hovorí Janette Šimková.

Keď sa k tomu pridajú hodnotiace súdy, že niekto je vyvolený „ukazovať sa“ a iný nie, tak je to diskriminačné a nefér: „Ašpirovať na dokonalosť je ako hrať sa na pána Boha. Všade v prírode je diverzita, a potrebujeme ju na prežitie. Posudzovať hodnotu človeka podľa genetickej lotérie je zvrátené,“ dopĺňa koučka.

Čo ukazuje prax?

„Z praxe môžem potvrdiť, že v príbehoch žien (bez ohľadu na vek) je veľa úzkostí a trápenia, ako sa snažia vysporiadať s ideálom, ktorý v realite ani neexistuje. Vôbec nie je jednoduché čeliť tomu, keď sme s tým konfrontované z každej strany. Sebaobraz je veľmi krehká vec a veľmi naň vplýva, keď sa nám niekto snaží nanútiť, že naša hodnota je závislá od toho, aké máme pery, vlasy, či postavu,“ hovorí Janette.

Prepracovať sa k slobode cítiť sa dobre vo vlastnom tele bez ohľadu na to, či spĺňa nejaké nezmyselné kritériá, je proces práce na sebe v posilňovaní sebaúcty, sebadôvery a sebaprijatia. „Výrazne by k tomu prispelo, keby sme neboli posudzované podľa absurdných požiadaviek na vzhľad – je to povrchné, urážlivé a nerešpektujúce odlišnosti,“ dodáva koučka.

Mohlo by vás zaujímať

„Nikdy som nebola chudá, bola som bacuľka a všetci do rodiny až po trénerov mi to aj hovorili. Schudni len trošku a bude super. A tak som začala vracať a nevedela som sa z toho dostať von, viac ako 10 rokov.“ – viac si prečítajte v rozhovore so Zuzkou Mračkovou, ktorá sa okrem iného venuje aj téme PPP (poruchy príjmu potravy).

Zuzana: Bulímia je hrozný kolotoč, z ktorého sa len málokto vie dostať sám

*Mgr. Janette Šimková je certifikovaná koučka RCS, lektorka, facilitátorka, motivačná rečníčka, supervízorka, členka Európskej rady pre koučovanie a mentorovanie EMCC