Spoločné stolovanie vnáša aj do bežného dňa jedinečný moment, kedy sú všetci za jedným stolom a môžu si užiť prítomný okamih. Stretávanie sa pri jedle dokáže zo všednej chvíle urobiť vzácnu. Pripravte si spoločné stolovanie spolu s nami, aby už nepatrilo len k ojedinelým záležitostiam, ale ku každodenným radostiam. Je to skvelý spôsob, ako tráviť viac času spolu.
Máte jedálenskú súpravu alebo z každej kolekcie zopár jednotlivých kúskov? Prevetrajte svoje skrinky a urobte si inventár kuchynského riadu. Pozrite sa na svoje misy, misky, príbory, poháre, hrnčeky, podnosy, tácky, karafy, džbány, čajové súpravy, kanvice a kanvičky, koreničky, cukorničky a všetko, čo nájdete doma a patrí to k stolovaniu.
Zistite, aké máte doma textílie – obrusy, obrúsky, servítky. Ak nemáte obrúsky, stačí nepoužitá látka, ktorú zaujímavo preložíte alebo poskladáte. Návodov, ako obrúsok štýlovo zložiť pri stolovaní, nájdete na internete niekoľko od tých jednoduchších až ku zložitejším tipom. Efektne vyzerajú obrúsky preložené krúžkom na obrúsky. Ak taký doma nemáte, nevadí, stačí špagát pri prírodnom stolovaní, alebo stuha pri tzv. glamour štýle, prostredníctvom čoho obrúsok položíte na stôl. Pre úplnú jednoduchosť zvoľte túto možnosť:
Po inventarizácii, čo doma máte, si treba zvoliť, v akom štýle budete stolovanie pripravovať. Je dôležité si pred samotným stolovaním zodpovedať na niekoľko otázok:
Jedná sa o formálne alebo neformálne stolovanie v kruhu blízkych? Sú súčasťou stolovania aj deti?
Podľa toho, aké máme menu, volíme príslušný riad, príbor, poháre a doplňujúce prvky stolovania.
Vo večerných hodinách alebo cez deň? Podľa toho je dôležité prispôsobiť aj osvetlenie počas stolovania.
Nie všetci máme možnosť samostatnej jedálne, preto treba zhodnotiť aj možnosti priestoru, kde stolovanie pripravujeme.
Prečítajte si, aké sú trendy v stolovaní v jesennom duchu.
Niekto má rád tzv. glamour štýl v kombinácii skleneného inventáru, prípadne zlatého príboru, či lesklých obrúskov. Iný zase uprednostňuje prírodný štýl, prírodné materiály a jednoduché doplnky. V prípade minimalistického štýlu sa na stole nachádzajú len základné kúsky, bez veľkého množstva výrazných doplnkov.
Doma skúste kombinovať, s tým čo máte, farby, vzory, veľkosti, zdobenia. Ak si vyberiete rôzne kombinácie riadu, ostatné, ako obrus, obrúsky, doplnky zvoľte už len v jednom odtieni alebo v neutrálnych farbách, aby nevznikol na stole chaos. Dlhých večerov je pred nami niekoľko, máte čas spoznať ten váš štýl pri stolovaní, ktorý ideálne doplní vami podávané a s láskou pripravené jedlo.
Jeseň je plná farieb, ak sa ňou chcete pri stolovaní inšpirovať, použite prírodné dekorácie (šípky, gaštany, vetvičky, konáriky, ale napríklad aj farebné lístie, dekoračné tekvičky, bukvice, žalude a pod.). Prípadne, ak máte klasické biele taniere, doplňte ich žiarivou farbou, napríklad oranžovou miskou alebo vínovočerveným podnosom. Poháre z farebného skla takisto prinášajú štipku originality.
Aj tu sa riaďte pravidlom, menej je viac. Dekoračné doplnky majú mať len dekoračnú funkciu a dotvoriť danú atmosféru. Ak sú na stole kvety, mali by byť pri stolovaní použité tak, aby nebránili výhľadu a oproti sediaci na seba videli. Pri dlhých jesenných večeroch dodá atmosféru zapálená sviečka. Pozor, na tie aromatické, aby sa zbytočne neprelínali s vôňou jedla. Ideálne je použiť čajové sviečky bez parfumácie.
https://www.instagram.com/p/CFsNVe-nqrN/
Prečítajte si, ako si vyrobiť vlastné jesenné dekorácie.
Príprava takéhoto stolovania môže vyzerať komplikovane, ale skúste to brať ako takú hru detailov a maličkostí, s ktorou môžete vyčariť veľa, príjemnú atmosféru pri spoločne strávených chvíľach.