Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Vaginizmus – keď žena chce, no nemôže

Zdieľať

Nedobrovoľné stiahnutie svalov okolo vagíny, ktoré môže spôsobiť určitú bolesť a nepohodlie sa označuje odborným termínom vaginizmus. Niektoré ženy zažívajú nedobrovoľnú kontrakciu a napínanie vaginálnych svalov zvyčajne pri dotyku genitálnej oblasti. Môže to byť pred pohlavným stykom, pred pokusom o vloženie tampónu alebo napríklad počas gynekologického vyšetrenia. Nepohodlie a bolesť, ktoré sprevádzajú vaginizmus však ovplyvňuje aj mnoho aspektov života ženy. 

vaginizmus

Aké sú príčiny vaginizmu?

Dôvody, prečo vzniká vaginizmus nie sú jasné, ale predpokladá sa, že spôsobiť ho môžu najmä tieto fyzické a/alebo emocionálne faktory:

  • trauma počas pôrodu
  • strach z otehotnenia
  • zdravotné stavy, ako sú opakujúce sa kvasinkové infekcie, chronické bolestivé syndrómy, endometrióza
  • znásilnenie, sexuálne zneužívanie alebo napadnutie v minulosti
  • bolestivé gynekologické vyšetrenie v minulosti
  • nepríjemný pohlavný styk
  • strach z penetrácie alebo bolesti

Na Slovensku je táto téma pomerne tabu a nevenuje sa jej takmer žiadna pozornosť. Avšak vďaka konferencii Pre zdravie ženy sa uznávaná sexuologička MUDr. Danica Caisová Škultétyová bude počas odbornej prednášky s názvom Vaginizmus – keď žena chce, no nemôže, venovať téme vaginizmus.

Prihláste sa na konferenciu Pre zdravie ženy a absolvujte za jeden deň množstvo prednášok, diskusií a konzultácií s lekármi. Môžete si zacvičiť, otestovať sa, absolvovať jednoduché vyšetrenia či nastaviť si jedálniček.

Typy vaginizmu

Podľa toho, čo ovplyvňuje stav vaginizmu, vieme určiť, o aký typ vaginizmu sa jedná. Vaginizmus môže mať rôzne podoby. Štandardne sa z odborného hľadiska spomínajú 4 typy:

  1. Primárny vaginizmus –  je to celoživotný stav, v ktorom bola bolesť vždy pociťovaná osobou. Zvyčajne sa to u žien spája s prvým pokusom o pohlavný styk. Vyplynúť môže aj z nepríjemnej prvej gynekologickej prehliadky. Bolesť a napätie môže sprevádzať dokonca aj dočasná strata dychu a celkové svalové kŕče. Tieto príznaky zvyčajne zmiznú, keď sa zastaví pokus o vstup do vagíny.
  2. Sekundárny vaginizmus –  tento typ sa môže vyskytnúť v akomkoľvek životnom štádiu aj tým, ktorí nemajú za sebou žiadnu predchádzajúcu nepríjemnú skúsenosť. Sekundárny vaginizmus vyvolá alebo spôsobí konkrétna udalosť, traumatický zážitok, menopauza, infekcia, pôrod, chirurgický zákrok, ale napríklad aj problémy vo vzťahu.
  3. Globálny vaginizmus – tento typ sa objavuje, keď sa bolesť vyskytuje pri všetkých príležitostiach bez určitého objektu alebo okolností.
  4. Situačný vaginizmus – je vtedy, keď sa bolesť vyskytuje len v určitých situáciách. Príkladom toho je schopnosť mať normálny pohlavný styk, ale žena pociťuje bolesť počas gynekologických vyšetrení alebo pri vkladaní tampónu.

tampón

Liečba vaginizmu

S odbornou pomocou (gynekologická, sexuologická) sa dá nájsť riešenie na liečbu vaginizmu. Za najčastejšie metódy používané pri liečbe vaginizmu sa považujú:

  • psychosexuálna terapia
  • cviky na panvové dno
  • relaxačné techniky
  • cvičenia na zmyslové zameranie

Veľa žien tento svoj problém tají a hanbí sa o tom hovoriť. S cieľom zvyšovať povedomie o vaginizme, poskytovať podporu ľuďom s týmto stavom, poskytnúť nezaujaté informácie o príznakoch a liečbe vaginizmu, zriaďovať podporné skupiny, stretnutia a workshopy založili blogerka venujúca sa téme vaginizmu Kat Wilson a rečníčka Lisa Mackenzie na základe vlastných skúseností podpornú sieť The Vaginismus Network. Nájdete tu rôzne životné príbehy a skúsenosti, ktoré jednak priblížia život s vaginizmom a pre toho, koho sa to týka zároveň poskytnú formu istej podpory, že v tom daný človek nie je sám.

Chcem si kúpiť vstupenku na konferenciu Pre zdravie ženy

Zdroj: healthdirect.gov.au, thepelvicexpert.com, healthline.com

Foto: pexels.com

Štítky