Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Varenie, ktoré je úsporné a bezpečné? Jedine s indukciou

Zdieľať

Ani v tej najmenšej kuchyni nemôže chýbať varná doska, či už je súčasťou sporáka alebo je zabudovaná do pracovnej dosky. Úplnú špičku predstavujú indukčné varné dosky.

Vďaka bezkonkurenčne najvyššej účinnosti ohrevu vám prinesú úsporu i pokoj v duši. Sú totiž absolútne bezpečné – ani tí najväčší zábudlivci ich nemôžu nechať bežať naprázdno, a ohroziť tak seba a široké okolie. Varenie na indukcii je navyše pohodlnejšie a flexibilnejšie, a to vďaka možnosti spájať platničky do veľkých varných zón.

Indukcia je najúspornejšia

 

Indukčné varné dosky sú tým najlepším, čo si môžete v kuchyni želať. Fungujú na princípe magnetického poľa, ktoré sa vytvára medzi nádobou a indukčnou cievkou v doske. Teplo sa preto vytvára priamo vo varnej nádobe a nie v jej okolí, ako je to napríklad v prípade plynového ohrevu alebo sklokeramických dosiek. Účinnosť je zo všetkých typov ohrevu najvyššia (až 90 %) a straty sú minimálne. Budete teda variť úsporne. A to určite stojí za úvahu.

Budete však možno potrebovať nový riad so špeciálnym dnom. Pomôže jednoduchý test magnetom – keď magnet na spodku hrnca drží, vystačíte si so súčasným riadom. Ak ste počuli, že budete musieť kvôli pripojeniu indukčnej dosky prerobiť elektroinštaláciu – nie je to pravda. Mnohé varné dosky pripojíte vďaka špeciálnej funkcii aj na bežný rozvod 230 V v staršej zástavbe alebo v panelových domoch.

Indukcia je aj najrýchlejšia

Indukčné dosky sú až o 100 % rýchlejšie než sklokeramické platničky, smelo porazia plyn a dokonca aj rýchlovarnú kanvicu. Výkon môžete celkom plynule a veľmi rýchlo regulovať. A keď sa naozaj ponáhľate, môžete ohrev urýchliť funkciou PowerBoost, ktorá zvýši výkon varnej zóny až o 40 %. S touto funkciou ohrejú nové varné dosky MORA liter vody z 15 °C na 90 °C už za 2 minúty a 40 sekúnd,“ radí Jana Neuszerová, odborníčka značky MORA.

varenie na indukcii

Žiadne obavy

Keď dáte hrniec z platničky dolu, automaticky sa po krátkom čase vypne. Nemôže sa vám tak stať, že by ste odišli z domu a platnička by bežala naprázdno – ako napríklad v prípade plynu. Ak ste roztržitý alebo zabúdate, je to na nezaplatenie. A na nezbedné detské ručičky skvelo poslúži detský zámok.

Vyskúšajte recept, ktorý zachutí aj deťom a je hotový za 7 minút.

Jednoduchá údržba

Vďaka tomu, že sa varná zóna indukčnej dosky neohrieva – ako tá plynová či sklokeramická – ani rozliate jedlá sa nikde nepripečú a dosku veľmi jednoducho vyčistíte.

Varte v nádobách ľubovoľného tvaru

Koľkokrát ste chceli pripraviť základ zložitého jedla v oválnej či obdĺžnikovej nádobe, ale jednoducho to nešlo, pretože sa zahrievala iba časť nádoby? S kvalitnou indukčnou doskou môžete platničky spájať a rozširovať pole vašej kuchárskej pôsobnosti podľa potreby. Napríklad funkcia ConnectZone umožňuje jediným dotykom premostiť dve oddelené kruhové varné zóny a vytvoriť jednu väčšiu oválnu s rovnakou teplotou.

varenie na indukčnej doskeV porovnaní s tým funkcia FlexiZone umožňuje spojiť dve osemuholníkové zóny v ľavej alebo pravej časti dosky, a vytvoriť tak jednu veľkú varnú plochu s rovnakou teplotou, ktorá vám zaručí rovnomerný ohrev alebo grilovanie vo veľkých nádobách akéhokoľvek tvaru. „Osemuholníkové induktory v nových doskách MORA sú totiž veľmi efektívne a vďaka výhodnému tvaru umožňujú vytvoriť skutočne veľkú spojenú varnú plochu s rovnomerným ohrevom bez „hluchých“ miest. Na túto flexi zónu s komfortnou veľkosťou 190 x 210 mm však môžete umiestniť nielen jednu veľkú nádobu, ale napríklad aj tri hrnce – dva musia byť na mieste spodnej a hornej platničky a tretí, menší, v strede spojenej zóny. Druhú polovicu varnej dosky môžete využiť na prípravu ďalších pokrmov,“ dodáva Jana Neuszerová.

Vrcholom je varná doska MORA VDIS 658 FF so štyrmi osemuholníkovými zónami, ktoré sa dajú spojiť do dvoch veľkých zón, takže môžete variť prakticky na celej ploche varnej dosky. Je vybavená aj funkciou MoveZone, ktorá spojenú plochu rozdelí na dve zóny s rôznymi teplotami, a tak môžete meniť intenzitu ohrevu len pomocou posúvania riadu na doske, a to bez toho, aby ste sa museli dotknúť ovládania. Tak ako to kedysi robili naši predkovia na tradičných kachľových peciach,“ odporúča Jana Neuszerová.

Asistované varenie

Zmienená doska však ponúka aj automatické programy na asistované varenie. Ak sa doma schádzate na jedlo postupne, bude sa hodiť na udržovanie hotových pokrmov pri 70 °C. Určite využijete aj rýchly var väčšieho množstva tekutiny bez pretečenia alebo kontrolovaný ohrev pod bodom varu – to keď budete napríklad pripravovať guľáš, „tiahnuť“ vývar alebo variť ryžu. A keď sa naozaj ponáhľate, dá sa výkon navýšiť až o 40 % pomocou funkcie SuperBoost. Ak radi pečiete, oceníte špeciálnu funkciu na rozpustenie chúlostivých potravín ako maslo alebo čokoláda pri 42 °C. Takže – už žiadne pripálené maslo, zrazená čokoláda alebo pokazený krém. A na svoje si prídu aj milovníci grilovania – doska je vybavená aj funkciou na grilovanie s presnou úrovňou prepečenia pokrmu. Skvelá je aj možnosť plynulého ovládania zmienenej indukčnej dosky MORA VDIS 658 FF. Umožňujú to špeciálne invertorové induktory, ktoré fungujú na inom princípe než bežné induktory. Odporúčaná cena je 499,00 EUR.

Zdroj:

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.cz

MORA a príjemné chvíle s rodinou patria k sebe už takmer dvesto rokov. A pretože dobré jedlo a pečenie nemôže vo väčšine rodín chýbať, prichádza MORA s celoročnou akciou, v ktorej zákazníci získajú pri nákupe akejkoľvek vstavanej rúry MORA 10 balení múky zadarmo až domov. Viac o akciách na www.mora.cz v sekcii „Promo Akcie“.