V dnešnom článku sme sa vyškolenej kozmetičky Mgr. Márie Mikolášovej pýtali, ako si vyskladať ideálnu #skincare rutinu.
Najdôležitejšie je mať poriadnu základnú rutinu v starostlivosti o svoju pleť. Ráno a večer si poriadne vyčistiť pleť v duchu menej je viac. Večer je vhodné pleť poriadne očistiť od špiny, make up, smogu, prachu čistiacou penou alebo mliekom, podľa typu pleti. Mlieko nie je vhodné na mastnú pleť. Dočistiť pleť pleťovou vodou. Micelárky nie sú vhodné absolútne na pleť dlhodobo, hlavne tie komerčné značky. Treba ich vždy dôkladne zmyť teplou vodou a vytonizovať. Používať ich iba namiesto odličovača, ak je to nutné. Podľa môjho názoru, stačí pleť čistiť večer. Ráno od metabolitov treba pleť dôkladne očistiť tiež, ale veľakrát postačí teplá čista voda a pleťová voda.
Po pleťovej vode nasleduje na tvár sérum. Cez deň ho treba vždy aplikovať pod krém. Sérum na deň nikdy samo nestačí. Vždy treba naň dať krém. Na večer stačí samotné sérum. Niekedy je to aj lepšie. Sérum je také ľahšie, preniká hlbšie do pokožky, je koncentrovanejšie a v noci stačí, keď je pokožka úplne odľahčená, nech všetko môže pracovať tak, ako má.
Po sére nasleduje vždy krém. Rôzne značky majú krémy rozdelené na rôzne druhy. Podľa veku, podľa typu pleti, denné, večerné. U niektorých značiek treba krémy rozoznávať aj podľa ročného obdobia. Píšem ale o profesionálnych, salónnych krémoch. Vždy je najlepšie používať krém podľa aktuálneho stavu a typu pleti.
Všetkého veľa škodí, a preto si nadmerným čistením môžete úplne zničiť ochranný lipidový a kyslý obal na pleti. A to je celkom „prúser“.
Mohlo by vás zaujímať Odborníčka upozorňuje: Nefénujete si vlasy, lebo ich to ničí? Robíte chybu!
Ráno na krém sa môže dávať spf faktor. Vždy je lepšie si dávať samostatný. Teda, záleží to dosť aj od značky. Ale faktor v make upe nestačí určite, keď už si na tom potrpíte.
Krém, sérum sa nikdy nedáva na očné okolie. Na čo ženy väčšinou zabúdajú, a pritom by to mala byť súčasť denno dennej rannej aj večernej rutiny. Krém na očné okolie. Ja osobne si ho dávam vždy aj na viečko, a vždy si ho zapracujem aspoň pár sekúnd masážou a poklepmi. Tak isto aj krém na tvár. Masáž plus poklepy.
Zničením ochranných vrstiev si pleť nie len poškodíme, ale ešte budeme vyzerať aj staršie.
Doplnková starostlivosť sú peelingy a rôzne masky. Masky však nejdú do hĺbky pokožky, pracujú iba na povrchu. Tiež nie je vhodné si dávať každý deň nejakú masku, alebo to kombinovať „miš maš“. Aj prílišnou starostlivosťou si vieme dosť ublížiť na pleti. Zničením ochranných vrstiev si pleť nie len poškodíme, ale ešte budeme vyzerať aj staršie. Podľa môjho skromného názoru je dôležitý dlhodobý efekt. V 40 vypadať na 30, nie v 20 mať pleť ako v 18tich. To cieľom kvalitnej kozmetiky a rutiny nie je. Aj keď to my ženy máme veľakrát akosi obrátené. Tak isto je najlepšie mať pokožku krásnu, hydratovanú a zdravú.
Peelingy sú samostatná kapitola a absolútne neodporúčam akýkoľvek peeling robiť niekoľkokrát do týždňa. Stačí len 1-2 x do mesiaca podľa typu pleti. Rôzne kyseliny ani na pleť v domácom prostredí nepatria. Ja osobne s kyselinami v salóne ani nepracujem a výsledky mam predsa len skvelé. Opatrne. Raz spálená kože si to už bude pamätať. Preexfoliovaná pleť je momentálne akosi trend na sociálnych sieťach. Je to veľký prešľap, ktorý si naša pleť bude pamätať už stále. Koža je najväčši orgán na našom tele. Vedeli ste to? A ešte má aj obrannú a vylučovaciu funkciu. Treba sa o ňu starať čo najlepšie. Keď bude zdravá, neporušená na povrchu, bude zdravá, mladá a hydratovaná aj v zamši, v podkoží. A to je cieľ rutiny. Mať krásnu, zdravú pokožku.
Pre viac tipov môžete Majku sledovať aj na jej Instagrame kozmetika_mayush_beauty_care.
Prečítajte si tiež Módna expertka radí: Čierna nie je pre každého a väčšinu robí staršími