Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Vône zbavia stresu a trémy, zlepšia pamäť a dodajú sebavedomie. Neveríte? Nadýchnite sa!

Zdieľať

Keď sa neviete rozhodnúť, privoňajte zázvor, keď vám chýba energia, napraví to citrón. A keď potrebujete byť priebojnejší pomôže čínska škorica. Každá vôňa má svoj zmysel a ovplyvňuje nás viac, než si myslíme.

Energia v nádychu

„Správne esencie dokážu osviežiť, dobiť energiu a dobrú náladu. Poradia si aj so stresom a s trémou, ak sa napríklad pripravujete na skúšky či na pohovor a potrebujete dávku sebadôvery,“ hovorí Martina Valníčková o sile esenciálnych olejov. „Ak patríte k ľuďom, ktorí sa veľmi dlho a ťažko prebúdzajú, pomarančová esencia je pre vás elixírom účinnejším než kofeín. Ešte intenzívnejšie pôsobí v kombinácii s mätou,“ radí skúsená arómoterapeutka Martina Valníčková.

Esenciálne oleje sa nepridávajú iba do difuzérov na prevoňanie vzduchu. „Kvapnite si po kvapke oboch silíc na dlane, pošúchajte a so zatvorenými očami sa z nich zhlboka nadýchnite. Účinok znásobíte nanesením na čelo a zátylok. Prebudíte tak celý organizmus,“ pokračuje.

Biba vždy závidela tým, ktorí vstanú na prvý budík a pred prácou si ešte stihnú zacvičiť. Ako nočná sova je ráno nepoužiteľná. Po pondelkovej porade, kde sa na všetkých zase len mračila, jej kolegyňa dala kvapky. „Ani mi nenapadlo, že mi uľahčia vstávanie,“ priznala už po týždni.

Mohlo by vás zaujímať: Všetko, čo ste doteraz nevedeli o esenciálnych olejoch

Ranné prebudenie s mätou a rozmarínom

Aj ranná sprcha vás môže prebrať ešte účinnejšie. „Na dlažbu sprchovacieho kúta kvapnite silicu mäty a rozmarínu. Spoja sa s parou a vytvoria osviežujúcu saunu,“ radí aromaterapeutka. Pozornosť počas dňa udrží zmiešanie kvapky mäty, majoránu a rozmarínu.

Natrite na spánky, zápästie a privoniavajte. Časť oleja sa pri nanášaní na pokožku vyparí, časť sa vstrebe. Jeho účinky posilníte trením kože alebo zmiešaním silíc s kokosovým či s olivovým olejom, čo sa využíva najmä pri masážach. Alergie či podráždenie sú pri stopercentne prírodných olejoch od overeného výrobcu výnimočné.

„No nekombinujte viac ako dve-tri silice. Mohla by sa zmeniť ich štruktúra a minuli by ste očakávaný účinok,“ zdôrazňuje Martina Valníčková.

Priebojnejší vďaka škorice

Podľa aromaterapeutky silice pôsobia najlepšie na chodidle. Presnejšie na tukovej časti pod prstami, odkiaľ sa do tela vstrebe až osemdesiat percent ich látok. Uvoľňujú sa postupne a pôsobia štyri až osem hodín. Práve na toto miesto sa aplikujú štipľavé oleje. Posilňujú zdravé sebavedomie. „Kým odídete do práce, natrite si na chodidlá kokosový olej a potom aplikujte cassiu, čínsku škoricu. Uvidíte, že vďaka nej budete priebojnejší,“ radí odborníčka na esenciálne oleje.

Pomaranč proti vyhoreniu a stresu

„Aj na vyhorenie, stres, apatiu existuje veľa možností arómoterapie,“ vysvetľuje M. Valníčková. Podľa nej vždy, keď ide o vyhorenie, pomôže skupina povbudzujúcich vôní a olejov, do ktorej patrí pomaranč, mentol, bazalka, kadidlo, rozmarín, eukalyptus či mäta. Esenciálny olej je dobré nanášať na pulzové body, teda tie, na ktorých pri dotyku najviac cítiť tep – na zápästiach, na krku, pod kolenami, okolo členkov.

V prípade, že treba motivovať viac ľudí naraz, je vhodné použiť difuzér. Tak sa dá obsiahnuť viac ľudí, pričom účinky vôní a esenciálnych olejov sa prejavia bez toho, aby si ich ľudia museli nanášať na telo.

Keby som mala odporučiť olej pre ľudí, ktorých hlavnou témou v živote je práca, kariéra, tak by to bol olej balance – zmes esenciálnych olejov zo smrekového ihličia, z ravensary, kadidla, kvetov z modrého vratiča a modrej kamilky,“ radí M. Valníčková.

Citrón pre lepšiu pamäť

Keď zacítite známu vôňu, vybaví sa vám k nej spomienka. A zrazu ste mysľou presne tam. Človek nedokáže rozpoznať ani toľko farieb, ani zvukov ako vôní. Je škoda nevyužiť pri učení vplyv čuchu na pamäť. Namiesto farebných zvýrazňovačov si pred skúškami zaobstarajte mätu, rozmarín alebo citrón. „S týmito esenciálnymi olejmi si zaručene spomeniete. Stačí priradiť jeden ku každému predmetu a vdychovať jeho arómu počas učenia.

S rovnakou silicou na spánkoch, čele a chodidlách potom choďte na skúšku,“ pokračuje v tipoch aromaterapeutka.

Voňavé zaujímavosti

  • Človek dokáže rozpoznať približne 10-tisíc rôznych vôní.
  • Čuch ovplyvňuje 75 percent emócií.
  • Z piatich ľudských zmyslov je práve čuch najužšie spojený s pamäťou.
  • Na vôňu sa ľudia rozpamätajú aj po dlhom čase, s odstupom jedného roka s presnosťou až na 65 percent.
  • Nepríjemné pachy zhoršujú kvalitu života, ich odstránenie alebo zmiernenie ju významne zlepšuje.
  • Človek si vôňu vyberá podľa toho, akú náladu v ňom vyvoláva.
  • Existuje vôňa elektrického vedenia pre počítačových maniakov.

Ako fungujú esenciálne oleje

  • Bergamotový olej vďaka veselej, sviežej a zároveň horkastej vôni pomáha zvyšovať sebaúctu, stabilizuje náladu, v kombinácii so zázvorovým olejom dodáva silu a odhodlanie.
  • Zmes kokosového oleja, smreka, kadidla, vratiča a modrého harmančeka podporuje citovú rovnováhu, upokojuje, eliminuje hnev a umožňuje získať nadhľad nad situáciou.
  • Olej z divého pomaranča podporuje pocit šťastia, upokojuje, prináša radosť, odbúrava úzkosť a hnev, podporuje prispôsobivosť, je výborný na zvládanie ťažkých životných situácií.
  • Čajovník a pačuli zvyšujú energiu a posilňujú sebavedomie.
  • Citrón, limetka a harmanček nastoľujú emočnú rovnováhu.
  • Mäta a levanduľa pôsobia proti stresu.
  • Citrónová tráva, majorán aj ruža uvoľňujú.
  • Slamienka, jalovec, oregano a biela jedľa pomáhajú ukončiť závislosti.
  • Levanduľa a medovka účinkujú proti úzkosti a strachu.
  • Cypruštek a zázvor pomáhajú zlepšovať spánok, odbúrať nervozitu a nepokoj.
  • Kasia, klinček, limetka a tangerínka dodávajú odvahu.
  • Škorica posilňuje sexuálnu harmóniu, má afrodiziakálne účinky.
  • Jazmín je na uvoľnenie, upokojenie, navodí atmosféru pohody.

Martina Valníčková

Skúsená aromaterapeutka a odborníčka na prírodné esenciálne oleje. Na portáli www.esencialneoleje.sk sa pravidelne delí o svoje zážitky a skúsenosti s esenciami a odpovedá na otázky všetkých, ktorí by radi „pričuchli“ k svetu vôní a zdravia.

Štítky