Kým sa budete tešiť z vianočných dobrôt, nezabudnite na svoje zdravie! Tráviace problémy, priveľa alkoholu a zimné úrazy môžu skaziť sviatočnú pohodu. Prečítajte si, ako sa im vyhnúť a užiť si sviatky naplno.
Sviatky a obmedzovanie sa v jedle veľmi nejdú dohromady. Čo teda robiť, aby sme si sviatky užili bez tráviacich problémov? V prvom rade jedzte striedmo. Naberajte si menšie porcie a jedzte pomaly.
Medzi jednotlivými chodmi si doprajte dostatok času, aby sa žalúdok stihol vyprázdniť. Mastným jedlám sa úplne vyhnúť nemusíte, no konzumujte ich s mierou.
Nezabúdajte tiež na dostatok zeleniny a ovocia. Obsahujú vlákninu, ktorá podporuje trávenie a pôsobí preventívne proti zápche. Ak trpíte potravinovými alergiami, buďte pri bohatom stole na návštevách opatrní.
Zaujíma vás, ako si zachovať zdravý tráviaci trakt? Vypočujte si diel podcastu o gastroenterológii od Union zdravotnej poisťovne.
Jeden pohárik k dobrej nálade iste prispeje, no s alkoholom to netreba preháňať. Všeobecne platí, že za zdraviu neškodné množstvo sa považujú maximálne 2 štandardné poháre (pivo, víno) denne pre mužov a maximálne 1 pre ženy.
Počas sviatkov je to samozrejme ťažšie dodržať, ale mali by sme si to aspoň približne strážiť. Nadmerné pitie môže viesť k dehydratácii, bolesti hlavy a celkovej nevoľnosti. Dlhodobá konzumácia väčšieho množstva alkoholu navyše poškodzuje pečeň.
Pod vplyvom alkoholu tiež strácame koordináciu a spomaľujú sa nám reakcie, čím sa zvyšuje riziko úrazov. Svoje limity poznáte najlepšie vy sami. Keď už cítite, že máte dosť, radšej si dajte stopku.
Prečítajte si aj: Prečo spoločnosť považuje nepitie alkoholu za zvláštne?
Veľkým rizikom je šoférovanie „deň po“. Mnohí si myslia, že po pár hodinách spánku sú už fit a sadnú za volant. Opak je však pravdou. Hladina alkoholu v krvi klesá len pomaly, v priemere o 0,1 až 0,2 promile za hodinu.
Napríklad, ak 80-kilový muž vypije 5 pív (cca 2,5 litra s 5 % obsahom alkoholu), dostane sa na približne 2 promile. Pri odbúravaní 0,15 promile za hodinu to znamená 13 až 14 hodín, kým bude „čistý“.
Zostatkový alkohol na druhý deň ráno je stále riziko. Preto ak plánujete šoférovať, alkohol si radšej odpustite úplne.
Počas sviatočného obdobia hrozí aj zvýšené riziko úrazov pri zimných aktivitách. Na pohotovosti sa tak každoročne zídu pacienti, ktorí sa pošmykli na zľadovatenom chodníku, spadli pri korčuľovaní, lyžovaní alebo sa zranili pod vplyvom alkoholu.
Ľahko môže dôjsť k vyvrtnutiu členka, zlomenine či dokonca otrasu mozgu. Preto buďte pri zimných radovánkach obzvlášť opatrní. Niekedy však ani opatrnosť nestačí a skončíte so zlomenou nohou. Vtedy sa hodí úrazové poistenie.
Užívajte si sviatky naplno, no zároveň zodpovedne a s ohľadom na svoje zdravie!
Zdroj obrázku: freepik.com