Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zerowaste nie je len pre eko nadšencov 

Zdieľať

Triedenie odpadu sa stalo pomerne samozrejmou záležitosťou. Farebne odlíšené kontajnery nám umožňujú triediť všetok odpad, ktorý vzniká v domácnosti. Vieme však, že triedenie odpadu nie je postačujúce na to, aby sme chránili našu planétu. Dalo by sa povedať, že o level vyššie je tzv. zerowaste koncept, čiže v doslovnom preklade nulový odpad. Tento pojem sa používa na označovanie aktivít, ktoré súvisia so znižovaním odpadu.  

Moje skúsenosti so zerowaste v každodennom živote 

Nie som nejaký extra „eko typ“, ktorý používa všetko eko, bio a nevytvára odpad. To priznávam hneď v úvode. Nejdem do hĺbky, nevenujem sa zerowaste od A po Z. Ale v prvom rade sa snažím vnímať zerowaste nie ako niečo obmedzujúce, ale ako prirodzenú súčasť nášho života. Prispôsobila som si ho po svojom. A snažím sa ho sociálnymi návykmi dostať do každodenného života našej domácnosti. A aj keď viem, že ešte mám čo zlepšovať, momentálne môj „zerowaste koncept“ vyzerá takto.   

Keď nakupujem 

Nakupujem v klasických reťazcoch ako asi väčšina ľudí. Dlho som napríklad pri nákupe ovocia a zeleniny používala igelitové sáčky. Bolo to pohodlné – prísť, odtrhnúť, naplniť, odvážiť, nalepiť a odniesť domov. Dnes to už však robím inak. Napríklad také banány alebo všetko, čo potrebujem ešte olúpať, vážim bez obalu a vlastne igelitový sáčok mi je nanič, nepotrebujem ho. Na ostatné ovocie alebo zeleninu sa snažím používať sieťky, ktoré doma stačí preprať a môžem použiť opakovane. Tu niekde začína aj končí moje zerowaste nakupovanie potravín (zatiaľ 😊).  

ALE, viem o tejto možnosti!  

Nakupovanie zerowaste sa dá aj inak. Sú na to špecializované obchody, v ktorých sa dajú kúpiť potraviny, drogéria aj ekologické pomôcky bez obalov. Celú sieť obchodov nájdeš tu: Všetky bezobalové obchody na Slovensku: nakupuj zero waste | Eco Hero 

Keď už sme pri tom nakupovaní. Dôležitým a vôbec prvým krokom, ktorý môžeme urobiť, je zamyslieť sa nad tým – čo si myslím, že potrebujem a čo naozaj potrebujem. 

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zerowastegirls (@zerowaste_girls)

Recyklujem  

Som milovníkom recyklácie. Rada veciam dávam druhú šancu a o to viac ma to poteší, ak sa nám podarí zachrániť danú vec pred vyhodením. Moje recyklačné výrobky mám napríklad v kuchyni, v ktorej sklenené fľaše využívam ako úložné systémy na potraviny – ryžu, cestoviny, vločky, strúhanku, múku, krupicu aj strukoviny.  

Z menších sklenených fľašiek vyrábam dekorácie do bytu – vázičky či svietniky, ktorými skrášľujem náš byt, vonkajšie posedenie alebo niekomu venujem k sviatku. 

Pozri toto:

6 tipov, ako si vyrobiť doma originálny svietnik

Kompostujem 

Kompostov je veľa druhov, ako aj spôsobov kompostovania. My to robievame takto. Šupky a odrezky z ovocia a zeleniny, škrupinky z vajec, nefarbené servítky alebo utierky, zvyšky kávy a čaju u nás smerujú do malého kompostovača, ktorý potom pravidelne vynášame na veľké kompostovisko na záhrade. Vzniknutý kompost nám slúži ako skvelé hnojivo.  

O kompostovaní sa veľa dočítate na stránke Home – Kompostuj.me. Nájdete tu všetko, či už chcete kompostovať v domácnosti, na záhrade alebo aké podmienky vytvoriť kompostovaniu, ak bývate na sídlisku. Super praktické tipy pre domáce kompostovanie.  

Užitočným tipom môže byť aj tento článok:

Skladujete potraviny správne? Pozrite si tieto tipy a triky

Ako sa dá zefektívniť chod domácnosti?  

Nemusíme byť eko nadšenci, aby sme dokázali svojou čiastkou prispieť k lepšiemu a zdravšiemu prostrediu, v ktorom žijeme. Možností, ako žiť ekologickejšie, nájdete na rôznych odborných profiloch a stránkach, ktoré sa tejto téme venujú. Môžete nakupovať bezobalovo, v rutinnej starostlivosti o pleť a telo zaradiť ekologickejšie produkty, používať v domácnosti ekologickejšie pomôcky, siahnuť po secondhand úlovkoch, rozumnejšie pristupovať k spotrebe energie a vody. Spôsobov je nekonečne veľa. Stačí len pochopiť, že malý krok pre človeka, ale veľký pre ľudstvo, v tomto význame platí mnohonásobne viac. Ako sa na tom budete podieľať, je na vás. Začnite možno tým, že maximálne využijete prostriedky, ktoré doma máte a predídete tak nadmernému tvorbu odpadu.