Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

13 tipov, ako si vytvoriť štýlový úložný priestor vo vašom byte

Zdieľať

Vitajte v budúcnosti bývania. S rastúcou urbanizáciou a vysokými cenami nehnuteľností sa malé byty stávajú normou. S menšími obytnými priestormi však prichádzajú nové problémy: obmedzené úložné priestory, neporiadok a celkový pocit chaosu. Našťastie sme pre vás pripravili tipy na inteligentné uloženie vecí. Vďaka kombinácii kreativity, technológií a inovácií sa so šikovným úložným riešením stávajú malé byty organizovanejšie, funkčnejšie a príjemnejšie na bývanie. Rozlúčte sa s neporiadkom.

 

Bývanie v malom byte môže byť útulné aj náročné, najmä pokiaľ ide o úložný priestor. S obmedzenou plochou sa hľadanie spôsobov, ako usporiadať svoje veci, môže stať náročnou úlohou.

Aj keď môžu byť užitočné zvyčajné tipy na skladovanie, ako je využitie vertikálneho priestoru a investície do multifunkčného nábytku, v tomto článku pôjdeme ešte ďalej. Preskúmame inovatívne nápady, ktoré aj ten najmenší byt premenia na raj bez neporiadku. Od skrytých úložných riešení až po opätovné využitie denných potrieb – tento článok vám poskytne nový pohľad na úložný priestor. Dajte sa inšpirovať a s nadšením sa pustite do organizovania. Tak poďme na to.

1. Vypratanie

Na začiatok je nutné si uvedomiť, že vytvorenie ďalšieho priestoru v byte vyžaduje odstránenie niektorých položiek. Samozrejme, ak ste už prijali minimalistický prístup, potom máte náskok. Začnite zvyčajnými krokmi, ako je vyradenie nepotrebných predmetov, darovanie predmetov, ktoré sú ešte užitočné, alebo ich uloženie do samonosného skladu.

Nezabudnite, že čím menej vecí budete mať v byte, tým viac príležitostí budete mať na využitie riešení skladovania v malých bytoch. Je dobré riadiť sa pravidlom, že pokiaľ ste nejakú vec nepoužili počas 6 mesiacov až jedného roka, je pravdepodobné, že ju už nepotrebujete. Zvážte teda, či sa s ňou nerozlúčiť.

 

Tip: Pri triedení si môžete postupne aj robiť zoznam toho, čo vám v domácnosti chýba – od uterákov cez obliečky až po záclony. Viete, ako vybrať záclony pre váš domov?

2. Využite maximum z toho, čo už máte

Keď budete hľadať spôsoby, ako optimalizovať priestor vo svojom kompaktnom byte, nezabudnite myslieť inak a nábytok vyberať kreatívne. Veľa kusov nábytku môže slúžiť viac ako jednému účelu, čo vám umožní ušetriť miesto a efektívne ho využiť. Nižšie navrhujeme niekoľko tipov, ako využiť dvojúčelový nábytok, aby ste čo najefektívnejšie zužitkovali každý štvorcový centimeter priestoru:

  • Zvážte použitie stoličky ako nočného stolíka.
  • Použite písací stôl ako otvárací úložný priestor.
  • Hľadajte nábytok so vstavaným úložným priestorom, napríklad konferenčné stolíky

so zásuvkami alebo postele s úložným priestorom pod roštom.

  • Použite parapety ako ďalšie police.
  • Nájdite si stôl s odnímateľnou doskou, aby ste ho mohli použiť na rôzne potreby.

3. Buďte organizovaní

Udržiavanie poriadku v obytnom priestore je kľúčom k tomu, aby ste sa vyhli celkovému neporiadku a udržali poriadok, najmä v malých bytoch. Keď má všetko svoje vyhradené miesto, veci sa nekopia na jednom mieste a váš priestor zostáva pekne uprataný. Odporúčame používať škatule a koše, rozdeľovače zásuviek, police a ďalšie úložné vychytávky, aby ste zaistili, že všetko bude mať svoje miesto.

Tento systém nielen udržuje váš obytný priestor čistý, ale tiež zabraňuje tomu, aby ste veci zle umiestňovali, kupovali duplikáty a nakoniec mali dve alebo tri rovnaké predmety.

4. Stena je dobrý pomocník

Využitie priestoru na stenách je v malom byte nutnosťou. Aj keď možno nemáte dostatok miesta na objemný nábytok, môžete vertikálny priestor využiť vo svoj prospech inštaláciou políc, háčikov a ďalších úložných riešení na stenu.

Napríklad plávajúce police sú vynikajúcim spôsobom, ako vystaviť predmety, ako sú knihy, dekorácie alebo rastliny, a zároveň tak uvoľníte miesto na podlahe. Okrem toho môžete na steny nainštalovať háčiky na zavesenie kabátov, tašiek a klobúkov a vytvoriť tak funkčný a organizovaný vstupný priestor.

Ďalším spôsobom, ako využiť priestor na stenách v malom byte, je inštalácia vešiakovej tabule. Pegboard je perforovaná doska, na ktorú môžete pripevniť háčiky, košíky a ďalšie úložné doplnky, čo z nej robí univerzálne a prispôsobiteľné úložné riešenie. Môžete ju použiť v kuchyni na ukladanie hrncov, panvíc a náčinia alebo v pracovnom priestore na udržiavanie poriadku v náradí, zásobách a papieroch. Okrem toho sa pegboard ľahko inštaluje a je možné ho prispôsobiť vašim potrebám, čo z neho robí ideálnu možnosť skladovania pre malý byt, kde sa počíta každý centimeter.

5. Pre neporiadok využite koše

Pokiaľ ide o rýchle, cenovo dostupné a všestranné možnosti ukladania, prútené koše musíte mať. Nielenže dodajú vášmu interiéru texturálny prvok, ale tiež pomôžu vyplniť prázdny roh alebo priestor pod konzolou a zároveň poskytnú praktický úložný priestor.

Jedným zo spôsobov, ako využiť prútené koše, je použiť ich na rýchle upratovanie neporiadku alebo ako miesto na uloženie každodenných predmetov, ako sú topánky alebo sezónne doplnky vo vstupnej hale. Vďaka uloženiu nevyhnutných vecí v košoch ich môžete ľahko premiestňovať alebo ukladať podľa potreby, a to všetko pri zachovaní uprataného a organizovaného priestoru.

Tieto koše môžu byť v interiéri zabudované viditeľne, alebo ich môžete vložiť do skrine či nimi zorganizovať úložné lavice.

Či už teda potrebujete narýchlo upratať alebo chcete do svojho malého bytu pridať ďalší úložný priestor, prútené koše sú štýlovým a funkčným riešením.

6. Vyskúšajte závesné kvetináče

Pokiaľ ide o výber správneho závesného kvetináča, existuje mnoho možností, ktoré vyhovejú vášmu štýlu a požiadavkám na priestor.

Môžete sa rozhodnúť pre tradičné macrame vešiaky na rastliny alebo modernejšie geometrické kvetináče, či dokonca premeniť predmety, ako sú koše alebo šálky na čaj, na jedinečné a kreatívne úschovy pre kvety.

Ďalšou výhodou závesných rastlín je, že môžu pomôcť čistiť vzduch vo vašom dome, čím ho robia zdravším a príjemnejším. Okrem pridania zelene a štýlu do vášho malého bytu môžu závesné rastliny tiež poskytnúť upokojujúcu a relaxačnú atmosféru. Výskum ukázal, že kvety a zeleň dokáže znížiť stres a zlepšiť celkovú pohodu, vďaka čomu sú závesné rastliny skvelým doplnkom každého domova.

Pokiaľ sa teda vo svojom malom byte cítite stiesnene, ale napriek tomu si chcete užívať výhody rastlín, je ich zavesenie na strop šikovným a štýlovým riešením.

7. Inštalácia stupňovitého držiaka sprchy

Pokiaľ máte v kúpeľni nedostatok úložného priestoru alebo ho nemáte vôbec, zvážte použitie stupňovitého rohového držiaka do sprchy. Toto inovatívne úložné riešenie nevyžaduje vŕtanie a je možné ho ľahko pripevniť k obkladom v kúpeľni pomocou robustných prísaviek, čo z neho robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí svoje bývanie prenajímajú.

Pokiaľ sa rozhodnete, že vám toto riešenie skrátka nevyhovuje, jednoducho bez akéhokoľvek poškodenia držiak z kachličiek odlepíte a kúpeľňu tak uvediete do pôvodného stavu.

 

Tip: Máte skutočne málo miesta? Pozrite sa na stavebné puzdrá pre posuvné dvere, ktoré šetria miesto v dome. Táto konštrukcia dverí vám umožní využiť každý centimeter miestnosti na maximum a nebude tak blokovať žiadnu stenu ani voľný priestor.

8. Dvojitá šatníková skriňa

Zdá sa, že zdvojnásobiť vešiakový priestor v malej skrini je nemožné, ale v skutočnosti je to veľmi jednoduché – stačí zavesiť dve koľajnice v rôznych výškach. Táto metóda vám umožní využiť hornú lištu na zavesenie zvrškov a spodnú lištu na spodné oblečenie, čím efektívne zdvojnásobíte úložný priestor vo vašej skrini.

Vyskúšajte to a uvidíte, o koľko organizovanejšia môže byť vaša skriňa. Môžete si tak aj jednoducho zvoliť ideálnu kombináciu odevov, pretože máte v odevoch väčší prehľad a dokážete ľahšie rozlíšiť, v čom vám to práve daný deň pristane a na aké farby máte práve náladu.

9. Prehodnoťte svoj nočný stolík

Pokiaľ ide o úložný priestor, tradičné nočné stolíky zvyčajne ponúkajú policu a niekoľko zásuviek. Tí, ktorí žijú v malých priestoroch, sa však môžu rozhodnúť, že sa nočných stolíkov úplne zrieknu, alebo namiesto nich zvolia stoličku (ako sme už spomínali) či nástennú policu.

Ak však hľadáte inteligentné úložné riešenie, zvážte použitie policovej jednotky ako nočného stolíka. Zaberie síce viac miesta, ale návratnosť investície by sa mohla vyplatiť. Ak sa chcete vyhnúť opticky ťažkému vzhľadu, zvoľte otvorený a vzdušný design, ako je tento. Môžete tiež pridať niekoľko košov pre uzavreté úložné priestory, vďaka ktorým bude jednotka vyzerať úhľadne a organizovane.

 

Tip: Máte vo vašej domácnosti nízke stropy? Využite vstavané stropné svietidlá nielen pre efekt, ale aj pre minimalizmus. S týmto spôsobom osvetlenia nehrozí, že by sa vaše čelo stretlo so visiacim lustrom.

10. Maskovanie pomocou záclon

Nemáte vhodnú skriňu? Záclony môžu byť skvelým riešením. Pripevnením políc, regálov a úložných boxov na stenu si ľahko vytvoríte provizórny šatník. Jednoducho použite závesy na napínacej tyči, aby ste zakryli predmety, a voila – všetok vizuálny neporiadok v okamihu zmizne.

Majitelia domov môžu tiež múdro ukladať predmety, ako sú tašky, za dlhé závesy na okenných parapetoch. Ide o vynikajúci spôsob, ako maximalizovať úložný priestor. Pri bývaní v stiesnených priestoroch je niekedy treba myslieť neštandardne, aby ste našli praktické riešenia.

11. Konferenčný stolík a úložný priestor?

Než sa uspokojiť so štandardným konferenčným stolíkom s obyčajnou hornou štýlovou plochou, zvoľte radšej multifunkčný variant, ktorý môže slúžiť aj ako úložná nádoba.

Môžete zvážiť okrúhly konferenčný stolík s odnímateľnou hornou doskou, ktorá odhaľuje úložný kôš ako základňu. Alternatívou môže byť konferenčný stolík so vstavanými policami alebo zásuvkami, ktoré tiež poskytnú dostatok úložného priestoru.

Našťastie sa na trhu s nábytkom vyskytuje nespočetné množstvo dizajnov tohto druhu nábytku. Z minimalistického štýlu žitia sa skrátka stáva trend.

Tip: Máte ešte pred stavbou či rekonštrukciou, ale nad úložným priestorom premýšľate už dopredu? Nezabudnite teda v tomto kontexte premýšľať aj nad vykurovaním. Viete, aké sú rozdiely medzi radiátormi a podlahovým vykurovaním, ktoré okrem iného šetria miesto v byte?

12. Zaujímavé triky

Rovnako ako rozdelenie priestoru môže vytvoriť ilúziu väčšej miestnosti, existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako vytvoriť dojem priestrannejšej obytnej plochy, ako v skutočnosti je.

Maximalizáciou plochy môžete svoj obytný priestor plne obsiahnuť. Hoci sa klamanie väčšinou neodporúča, tieto triky vykúzlia viac priestoru doslova zo vzduchu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že svetlejšie farby robia v malých priestoroch zázraky. Biele alebo krémové odtiene odrážajú prirodzené svetlo a vytvárajú ilúziu väčšieho priestoru. Neprehliadajte však ani silu tmavších farieb, ktoré dokážu spojiť steny dohromady a vytvoriť dojem väčšej miestnosti v priestoroch s malým množstvom prirodzeného svetla.

Zrkadlá sú mocným nástrojom pri vytváraní ilúzie priestoru. Dodávajú miestnosti hĺbku, odrážajú svetlo a rozjasňujú ju. Existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako využiť zrkadlá na lepšie vnímanie priestoru, napríklad vytvorením falošného okna, zakomponovaním veľkých, vysokých zrkadiel a umiestnením odrazných plôch na nečakané miesta.

13. Ďalšie nápady na úložné priestory

Kdekoľvek nájdete ďalší úložný priestor, využite ho. Kartotéky nie sú určené len do kancelárií, ale môžete ich použiť aj na ukladanie a organizáciu dôležitých dokumentov a písomností vo vašej domácnosti.

Buďte čo najviac kreatívni pri riešení úložných priestorov, napríklad využite zásuvky pod posteľou, zrolujte nepoužívané prikrývky do malých zväzkov, nainštalujte murphy posteľ, aby ste ušetrili miesto na podlahe, nájdite stohovacie skrine alebo použite organizéry zásuviek, boxy a koše. Nebojte sa pri riešení úložných priestorov myslieť neštandardne – aj netradičné metódy môžu uvoľniť cenný obytný priestor.

Na záver

Maximalizácia úložného priestoru v malom byte môže byť náročnou úlohou, ale s trochou kreativity a vynaliezavosti je rozhodne dosiahnuteľná.

Jedným z týchto jedinečných nápadov je využitie postele s úložným priestorom. Pridaním posteľových stúpačiek alebo voľbou postele so vstavaným úložným priestorom môžete vytvoriť ďalší priestor na uloženie predmetov, ktoré by inak zaberali cenné miesto vo vašom byte.

Ďalším nečakaným riešením je použitie napínacích tyčí na vytvorenie ďalšieho úložného priestoru v kuchynských skrinkách. Pridaním niekoľkých napínacích tyčí vo zvislej alebo vodorovnej polohe môžete vytvoriť viac priestoru na uloženie riadu a kuchynských potrieb. To je len niekoľko príkladov nad rámec už spomínaných tipov, ako môžete myslieť neštandardne, pokiaľ ide o riešenie úložných priestorov pre váš malý byt.

 

Jakub Novák, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdroje:
https://www.thespruce.com/small-apartment-storage-ideas-7369679
https://www.apartmenttherapy.com/small-space-storage-ideas-268691

https://www.storespace.com/blog/how-to-maximize-space-in-a-small-apartment/