Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

7 kyselín pre krásnu a zdravú pleť

Zdieľať

Môžeme ich nájsť v rôznych produktoch v starostlivosti o pleť alebo v samostatných koncentráciách. Ktorá je však tá pravá pre vás? Ak si nie ste istá, aká kyselina pomôže typu a stavu vašej pokožky, ponúkame vám návod na výber vhodnej kyseliny pre vašu rutinu v starostlivosti o pleť. Zároveň sme oslovili MUDr. Simonu Felšőovú a položili jej otázky týkajúce sa používania kyselín v starostlivosti o pleť. 

Základné informácie o kyselinách

Základné kategórie kyselín sú AHA (alfa hydroxykyseliny) a BHA (beta hydroxykyseliny). Oba druhy kyselín fungujú ako exfoliátory, ale na koži sa správajú odlišne. Kým AHA kyseliny sú rozpustné vo vode, odlupujú pokožku a kožné bunky na povrchu, tak BHA kyseliny sú rozpustné v oleji a prenikajú do hlbších vrstiev pokožky. Sú však aj také kyseliny, ktoré nepatria ani do jednej z týchto kategórií, ale v produktoch v starostlivosti o pleť sa s nimi bežne stretnete. 

Kyselina glykolová 

Kyselina glykolová je najbežnejšia AHA kyselina používaná v produktoch starostlivosti o pleť, vrátane chemických peelingov. Zvyčajne pochádza z cukrovej trstiny. Jemne odlupuje pokožku a pomáha pri znižovaní jemných línií, vrások a tmavých škvŕn. Taktiež zlepšuje textúru a hrúbku pokožky a pomáha vyrovnať tón pleti.  

Vhodná pre: Môže byť použitá na rozjasnenie pokožky a liečbu akné, jaziev po akné a hyperpigmentácie. Je vynikajúca pre starnúcu a zrelú pokožku. Dobre ju toleruje takmer každý typ pleti. Ak však máte citlivú pokožku, mali by ste sa poradiť s dermatológom pred jej vyskúšaním. 

kyseliny na pleť

Foto: pexels.com

Kyselina salicylová 

Kyselina salicylová je BHA kyselina. Preniká hlboko do kožných pórov, čím zabraňuje ich upchatiu. Okrem toho pomáha pri rozklade najvyššej vrstvy kožných buniek a rozpúšťaní odumretých kožných buniek. To je dôvod, prečo je veľmi účinná pri liečbe akné a komedónov. 

Vhodná pre: Kyselina salicylová je obzvlášť prospešná pre mastnú a akné náchylnú pokožku. 

Kyselina mliečna 

Kyselina mliečna je AHA kyselinou a jemným exfoliátorom. Aplikácia kyseliny mliečnej na pokožku zlepšuje jej pevnosť. Zároveň zjemňuje štruktúru pokožky, čím ju robí hladkou. 

Vhodná pre: Ak máte suchú pokožku a hľadáte niečo, čo ju udrží hydratovanú, môžete vyskúšať kyselinu mliečnu. Táto kyselina tiež funguje vynikajúco na zrelej pokožke a zabraňuje jemným líniám a vráskam. 

Síce nepatria do kategórie AHA ani BHA kyselín, ale takisto sú známe a často používané kyseliny v starostlivosti o pleť. Jedná sa o nasledujúce kyseliny. 

Kyselina hyalurónová 

Táto kyselina na rozdiel od predchádzajúcich kyselín nie je chemický exfoliant. Je to zvlhčovač, ktorý pleti dodáva vlhkosť. Pomáha udržiavať pokožku hydratovanú väzbou vody, čím zabraňuje predčasnému starnutiu.  

Vhodná pre: Všetky typy pleti môžu ťažiť z kyseliny hyalurónovej. Avšak, predovšetkým dehydrovaná a zrelá pleť by ju mala zahrnúť do rutinnej starostlivosti o pleť. Pomáha udržiavať starnúcu pokožku pevnú tým, že zvyšuje hladinu hydratácie. 

Kyselina askorbová 

Kyselina askorbová alebo vitamín C je základný vitamín a silný antioxidant, ktorý pomáha znižovať kožné problémy, ako je hyperpigmentácia, chráni pleť pred oxidačným stresom a poškodením voľnými radikálmi. Tento silný antioxidant je prospešný pre rozjasnenie pokožky a zvýšenie syntézy kolagénu. 

Vhodné pre: Kyselina askorbová vyhovuje takmer každému typu pleti a je obzvlášť vhodná pre pokožku, ktorá bojuje s hyperpigmentáciou. Kyselina askorbová alebo vitamín C je prospešná pre zrelú pokožku. 

Kyselina azelaová 

Kyselina azelaová je nasýtená kyselina dikarboxylová, ktorá sa prirodzene vyskytuje v koži. Je produkovaná kvasinkami, ktoré zostávajú na koži. Nachádza sa aj v pšenici, raži a jačmeni a je vynikajúcim exfoliátorom. Je veľmi populárna pri liečbe akné a má protizápalové vlastnosti. Okrem akné pomáha aj pri znižovaní pigmentácie kože. 

Vhodná pre: Kyselina azelaová vyhovuje všetkým typom pleti, vrátane citlivej pokožky. Je vynikajúca na zníženie zápalu a koho trápi rosacea, môže použiť túto kyselinu na zníženie príznakov a upokojenie pokožky.  

kyselina pleť

Foto: pexels.com

Kyselina ferulová 

Veľký ochranca pokožky. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam pomáha chrániť pokožku pred environmentálnymi stresormi a pomáha predchádzať bežným príznakom starnutia. Nielenže zabraňuje environmentálnym stresorom poškodiť pokožku, ale je známa svojou schopnosťou stabilizovať vitamíny C a E, aby im pomohla lepšie fungovať. 

Vhodná pre: Zrelá pleť, pleť, ktorá je často vystavená UV žiareniu, pleť ktorá má nerovnomerný tón pleti a takisto mastná pleť ocení jej účinky.

Ako to s kyselinami a ich používaním je? Opýtali sme sa dermatologičky MUDr. Simony Felšőovej.

simona felsoova

MUDr. Simona Felšőová

1. Na čo by si mali dávať pozor tí, ktorí začínajú s používaním kyselín?

Začnite od nízkych koncentrácií a produkt, ktorý si vyberiete začnite používať maximálne dvakrát do týždňa na noc. Pozorujte, ako vaša pleť reaguje. Nezabúdajte aj na hydratáciu a ochranu pleti pred UV.

2. Čo by mali vedieť tí, ktorí už kyseliny používajú dlhšie?

Keď je vaša pleť spokojná a daná kyselina vám vyhovuje, nenechajte sa zlákať silnejšou koncentráciou (alebo častejším používaním). Niekedy je menej naozaj viac a pri kyselinách to platí niekoľkonásobne.

3. S akými mýtmi ohľadom kyselín ste sa počas praxe stretli?

Že sa nemôžu používať v tehotenstve (myslím tým voľnopredajné kyseliny určené na pokožku tváre), že sa nemôžu vrstviť s retinoidmi, a že sa nemôžu používať ráno. Tieto mýty sú asi najznámejšie.

Zdroj: stylecraze.com, healthine.com

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”