Nevyžiadané rady nás môžu dostávať do mierneho stresu. V niektorých životných situáciách sa potrebujeme jednoducho poradiť s blízkymi alebo okolím. Čo však robiť vtedy, keď ste si radu nepýtali? Ako si poradiť s tými, ktorí rozdávajú perly múdrosti na počkanie?
Typy nevyžiadaných rád
Ľudia zvyknú dávať užitočné a niekedy menej užitočné rady z rôznych dôvodov. Motívov je niekoľko. Medzi najčastejšie patria tieto:
- Ľudia zdieľajú svoje rady, aby sa cítili dôležito, ocenení. Nerobia to pre vás, ale pre svoj vlastný pocit.
- Niekedy z komunikácie nie je jasné, či potrebujete len vypočuť alebo aj riešiť daný problém. Mnoho ľudí nerozozná ten rozdiel a môže dávať nevyžiadanú radu. Preto si hneď v úvode vyjasnite, či potrebujete len vypočuť alebo aj poradiť, aby k nevyžiadanej rade nedošlo.
- Môže sa stať, že na svoje okolie pôsobíte ako niekto, kto sa neustále sťažuje. Ak si však od neho vypočujete nevyžiadanú radu, môže to byť preto, lebo vás chce prinútiť a nakopnúť urobiť niečo konštruktívne pre zmenu.
Sú však aj oveľa vážnejšie motívy:
- Ten, kto dáva nevyžiadanú radu je narcista a má potrebu byť „v úlohe učiteľa“ prakticky po celý čas. Väčšinou jeho rady vám ani nie sú nápomocné a nezodpovedajú vašej situácii.
- S predchádzajúcim motívom súvisí aj tento. V úlohe radcu je človek, ktorý chce byť za každých okolností dominantný. Stavia sa do pozície autority a „znalejšieho“ danej situácie.
- Za nevyžiadanou radou stojí snaha meniť vás a vaše správanie. Pamätajte, skutočný priateľ vám chce pomôcť a nie meniť vás.
- Sú ľudia, ktorí sú jednoducho konfliktné typy. V tom spočíva aj hlavný dôvod, prečo dávajú druhým nevyžiadané rady.
Ako si poradiť s nevyžiadanou radou
Reakcie na nevyžiadanú radu môžu byť rôzne. Niekedy to prehodíme len tak cez plece. Inokedy nás to môže zasiahnuť hlbšie. Sú spôsoby, ako asertívne zareagovať. Amy Morin, sociologička a psychoterapeutka ich pre portál Psychology Today zhrnula do nasledovných príkladov:
- „Budem o tom premýšľať.“ Zdvorilý spôsob, ako nechcenú radu odmietnuť. Hrozí však, že osoba, ktorá vám chce radiť bude neodbytná a vráti sa k tomu.
- „Dobrý nápad. Zvážim to, či sa mi to hodí.“ Ak druhá osoba (svokra, mama, manžel, priateľ, kamarátka a podobne) vám radí, ako uprednostniť jej spôsob správania pred tým vaším, zvážte to. To, čo vyhovuje inému, nemusí vyhovovať vám.
- „To je zaujímavý názor, ale radšej to urobím svojím spôsobom.“ Funguje to v prípade, ak nad vami niekto stojí a očakáva okamžitú zmenu.
- „Momentálne nehľadám žiadnu radu.“ Pri nevyžiadaných radách pomáha aj táto veta, kedy jasne dáte najavo, že nemáte záujem o radu.
- „Nie je to v súlade s mojimi hodnotami.“ Každý z nás má nejaký rebríček hodnôt. Ak sa vám dostáva nevyžiadanej rady, pokojne sa obhájte tým, že to jednoducho nie je v súlade s vašim presvedčením, hodnotami.
- „Nebudem to takto robiť.“ Nebojte sa dať asertívne najavo, že nestojíte o danú radu.
Zopár tipov nájdete aj v tomto príspevku:
Zdroj: verywellmind.com, psychologytoday.com
Foto: canva.com