Rozvod, choroba, smrť, prírodné katastrofy – to všetko je súčasť života. No napriek tomu, jednou z najťažších úloh rodičov, je hovoriť s deťmi aj o zložitých situáciách. Hovorenie o náročných témach je jedným zo spôsobov, ako pomôcť dieťaťu vyrovnať sa so životnými ťažkosťami.
Otvorená komunikácia taktiež posilňuje ich schopnosť myslieť, riešiť problémy a vedie ich k zodpovednosti. Už aj malé deti sú v dnešnej dobe vystavené skutočne vážnym problémom, preto je dôležité čeliť tejto výzve.
Je dobré myslieť na rozhovor a dobre sa naň pripraviť, ešte skôr, ako sa vás dieťa opýta.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu naplánovať náročné konverzácie:
Tip: Hovoriť s deťmi o náročných témach môže byť dôležité pre ich blahobyt. Keď majú deti možnosť vyjadrovať sa a pracovať na svojich pocitoch, môže im to veľmi pomôcť vyrovnať sa so stresom. Vyjadriť sa môžu aj výtvarne a kreatívne, čo môže byť pre ne skvelá psychohygiena.
Úprimná, ale zároveň súcitná konverzácia môže veľmi pomôcť pochopiť veci, ktoré sú náročné na spracovanie. Avšak je dôležité, aby ste vašu konverzáciu prispôsobili ich veku a rozvojovému štádiu. Tipy uvedené nižšie sú všeobecné pokyny pre diskusiu o akejkoľvek zložitej téme s deťmi vo veku od 2 rokov až po dospievajúcich jedincov.
Malé deti ešte nemusia mať dostatok životných skúseností na to, aby pochopili niektoré zložité situácie a témy. Ich primárne vzťahy (mama, otec, súrodenci, starí rodičia – či domáci maznáčik) sú stredobodom ich sveta. Sú veľmi citlivé na emočné stavy rodičov a taktiež sa môžu obávať, že urobili niečo, čím vás rozladili. To všetko sťažuje vysvetlenie veľkých problémov.
Ako s nimi komunikovať:
Tip: Nech už diskutujete o čomkoľvek, je dôležité myslieť na to, kde a ako sa rozprávať, aby vás počúvali. Asi nie je dobrý nápad viesť s nimi rozhovor, keď sa hrajú na hojdačkách alebo, keď sú unavené a nemusia mať náladu či schopnosť sústrediť sa.
Pretože deti v tejto vekovej skupine vedia čítať a písať, sú častejšie vystavené obsahu nevhodnému pre ich vek. Keď deti získajú skúsenosti z reálneho sveta a schopnosť vyjadrovať sa, môžu porozumieť ťažkým témam a situáciám. Deti pred vstupom do puberty častejšie komunikujú s médiami, prichádzajú do styku s násilnými videohrami, nepríjemnými správami, ako sú masové streľby či nenávistnými rečami online. Preto musia byť schopní diskutovať o veciach bez pocitu hanby a rozpakov.
Ako s nimi komunikovať:
V tomto veku sa dospievajúci venujú najmä médiám – čítajú ich, interagujú s nimi, dokonca si ich vytvárajú. Oveľa viac sa zaujímajú o to, čo si o probléme myslia ich priatelia alebo ľudia online ako o váš názor. Preto ich povzbuďte k tomu, aby našli médiá, ktoré môžu obohatiť ich vedomosti a myslieť kriticky.
Ako s nimi komunikovať:
Deti sú pre nás vzácne. Každý rodič si určite praje, aby vyrastali v bezpečnom a milujúcom prostredí a stali sa šťastnými, sebavedomými dospelými jedincami. Aby sa tam dostali, mali by byť obklopení pozitívnymi vplyvmi, dobrými radami a vedomím, že ak niekedy budú potrebovať pomoc a podporu, budú sa mať na koho obrátiť, teda na vás – rodičov.
Autor: Dominika Blchová
Obrazky: https://unsplash.com/photos/DUrU_bZV8So