Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako sa správne starať o očné okolie? Prinášame vám tipy odborníčok

Zdieľať

Očné okolie je najcitlivejšia a najtenšia oblasť na našej pleti, ktorá si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ako sa o ňu príkladne starať? Do tohto článku sme zhrnuli názory dvoch odborníčok, ktoré vás v starostlivosti o očné okolie usmernia. 

Katka Balabánová má vyštudovanú Vysokú školu chemicko-technologickú a téme kozmetiky sa venuje odborne aj na svojom blogu Be beauty with Katy (b_b_w_k). Rozhovor s ňou nájdete na portáli Akčné mamy. Druhou odborníčkou je dermatologička MUDr. Simona Felšöová, s ktorou sme prednedávnom mali rozhovor. Prečítať si ho môžete tu 

Zabudnite na tento zlozvyk 

okuliare

Aby ste sa vyhli vráskam okolo očí, mali by ste si vybrať tie správne slnečné okuliare, cez ktoré nebudete žmúriť, lebo to vášmu očnému okoliu nepomôže, skôr pridá vrásky v okolí očí. To isté je aj v prípade používania dioptrických okuliarov. Ak máte zlozvyk, že žmúrite do diaľky alebo pri šere či v tme, tak sa snažte tohto zlozvyku zbaviť. Žmúrením namáhate pokožku okolo očí.  

3 kroky k správnej starostlivosti 

O očné okolie by sme sa mali správne starať. Dalo by sa povedať, že existujú tri základné kroky – základná starostlivosť, špeciálna starostlivosť a tretím krokom je správne odličovanie, ktoré súvisí so starostlivosťou o očné okolie. 

Starostlivosť o očné okolie  

starostlivosť o očné okolie

Ak chcete predchádzať vráskam okolo očí, používajte očný krém či gél. Čo by taký produkt mal obsahovať? Ako by mal vyzerať a aké sú jeho špecifiká? 

MUDr. Simona Felšöová uvádza tieto zaujímavé a dôležité informácie, ktoré by ste mali poznať: 

  • Očný krém môžete aplikovať tak, že ho jemne vklepávate alebo nanášate krúživými pohybmi, ale maximálne k oblasti rias, aby sa nedostal do oka. 
  • Je ideálne vyberať si krémy s pumpičkou či aplikátorom, aby ste predišli kontaminácii. 
  • Väčšina očných krémov je aj oftalmologicky testovaná (hľadajte túto informáciu na obale). 
  • V porovnaní s krémom na tvár môže mať očný krém odlišnú textúru a je formulovaný tak, aby zostal na mieste, kde ste ho naniesli. Jeho hlavná funkcia je, aby jemnú pokožku hydratoval a efektívnejšie zabraňoval vysušeniu, prípadne ju opticky viac vyhladil. 
  • Očné krémy majú nižšiu koncentráciu aktívnych látok – pokožke okolo očí to postačí a riziko podráždenia je nižšie. Váš očný krém môže obsahovať vitamín C, E a ďalšie antioxidanty, kyseliny (väčšinou PHA), niacinamid, kyselinu hyaluronovú, peptidy, retinoidy. 
  • Očné krémy často obsahujú látky, ktoré sa hodia na očné okolie, ale na pleť by boli zbytočné – napríklad kofeín a rôzne extrakty, ktoré pôsobia sťahujúco a zlepšia vzhľad opuchnutej oblasti pod očami. 
  • Krémy určené na očné okolie môžu obsahovať rôzne pigmenty a svetlo odrážajúce častice, aby zjemnili vzhľad tmavých kruhov pod očami. 

A aký má názor na používanie očného krému dermatologička MUDr. Simona Felšöová? „Ak vám očný krém vyhovuje, používajte ho. Je skvelým doplnkom v starostlivosti o pleť, ale nie nutnosťou. Vaše aktívne látky, ktoré máte už teraz v rutine môžete používať i pod oči, ak vám ich koncentrácia nerobí problémy. Na horné viečka nanášajte iba hydratačný krém.” 

Špeciálna starostlivosť o očné okolie  

Používanie očných masiek, náplastí alebo tzv. hydrogélových vankúšikov je doplňujúcou starostlivosťou o očné okolie. Tieto doplnky pri starostlivosti o pleť, špeciálne o očné okolie pomáhajú zjemniť a vyplniť jemné linky a vrásky okolo očí. Ak je očné okolie dostatočne hydratované, vyzerá sviežo. Keď sme už pri hydratácii očného okolia, takto sa vynašla blogerka Soňa alias @Clear Skin with Soňa.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Clear Skin with Soňa (@clear_skin_with_sona)

Jemné odličovanie  

V rámci každodennej rutiny pri starostlivosti o pleť by ste mali myslieť na to, že ak chcete predísť vráskam okolo očí, odličovanie pokožky okolo očí musí byť jemné. Mechanické dráždenie, nešetrné a nesprávne odličovanie (napr. šúchanie vatovým tampónom hore dolu) vedie k oslabeniu pokožky a k zvýšenej tvorbe vrások a jemných liniek. Odličujte jemne rukami alebo priložením tampónu a následne jemným zotretím.