Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako zvládnuť súčasnú situáciu a dianie na Ukrajine

Zdieľať

Vojna stále zasiahne tých najzraniteľnejších. Tak je tomu aj v súčasnosti, keď sme svedkami diania vojny na Ukrajine. Z každej strany sa na nás valia správy a nové informácie o vývoji vojnového stavu. Prežívame chvíle, s ktorými nikto nerátal. Premýšľame čoraz viac o pocite istoty a bezpečnosti. Kým pandémia nás naučila, že nič nie je viac ako zdravie, máme tu zrazu novú situáciu, v ktorej si mnohí z nás povedia, nič nie je viac ako život, samotný ľudský život. Každý sa s tým snažíme nejako vysporiadať. Čo je však podstatné v týchto dňoch urobiť?

Vyhnúť sa extrémom

Nezľahčovať situáciu, ktorá sa deje len pár kilometrov za našimi hranicami. Netváriť sa, že sa nás to netýka a jednoducho prijať to, čo sa deje. Na druhej strane, nepodľahnúť panike v tom zmysle, že aj keď je to negatívne, potrebujeme nájsť spôsob, ako fungovať ďalej pre seba a pre druhých. V prvom rade, nenechať sa zahltiť informáciami a už vôbec nie tými neoverenými a nepravdivými. Sledujte len overené zdroje, obmedzte mieru sledovania stále nových správ a používajte kritické myslenie.

Nebojte sa prejaviť emócie

V súčasnosti nami lomcujú stavy úzkosti, strachu, ľútosti, smútku. To všetko sa spolu mieša a zacykluje. Tieto emócie sú vzhľadom na situáciu prirodzené. Nepotláčajte ich a dostaňte to zo seba von. Rozhovorom s blízkym, prechádzkou v prírode, vedomým dýchaním. Ak cítite, že chcete plakať, pokojne sa vyplačte. Čokoľvek, čo viete, že vám pomáha v situáciách, kedy je vám najťažšie, urobte to. Nebojte sa požiadať o pomoc. Každý z nás je iný, každý prežíva stresové a náročné situácie inak. A táto, ktorú prežívame teraz, je výnimočná.

Prečítajte si: Ako zvládať smútok 

Majme srdce na správnom mieste

Na sociálnych sieťach aj v osobných rozhovoroch a stretnutiach sa možno dostávame aj do kontaktu s tým, kto sa ako vyjadril, či nevyjadril k danej situácii. Bohužiaľ, nájdu sa rôzne názory, ale všetci vidíme, aká je realita. Preto nemárnime čas na to, čo by mali povedať alebo urobiť druhí. Pozrime sa na to, čo môžeme urobiť my a urobme to. Majme srdce na tom správnom mieste.

Pomáhajte

Vzhľadom na situáciu, ktorá sa na území Ukrajiny momentálne deje, ste určite zaregistrovali, že sa vytvorili rôzne druhy a formy pomoci. To, ako môžete pomôcť, nájdete v prehľade, ktorý pripravil portál Akčné ženy. Zdrojov a možností je niekoľko. Môžete prispieť finančne, materiálne a ďalšími rôznymi spôsobmi prostredníctvom neziskových a charitatívnych organizácií. V prípade konkrétnej pomoci, informujte sa priamo vo vašom najbližšom okolí. Určite sa nájdu miesta, kde sa konajú zbierky šatstva, hygienických a každodenných potrieb a podobne. Ak máte možnosť poskytnúť miesto na bývanie, zaregistrujte sa cez nasledovný formulár.

Tip redakcie: Pri akýchkoľvek formách pomoci, odporúčame pozorne čítať pokyny a zverejnené informácie. Pri zbierkach, ktoré vytvárajú či už školy, mestá, cirkevné a iné organizácie, pozorne čítajte ich oznamy. Tie vás usmernia, kde, kedy a čo je potrebné priniesť. Nenoste zbytočne veci, ktoré momentálne nenájdu využitie, ale to, čo je ozaj nutné a dôležité. Uľahčite tým prácu tým, ktorí koordinujú situáciu na hraniciach a v centrách.

Osobná skúsenosť redaktorky Vierky: Hranice Ukrajiny sú pomerne blízko, preto aj celú situáciu vnímam o to intenzívnejšie. Neďaleké okresné mesto Trebišov je od hraničného prechodu Vyšné Nemecké vzdialené len hodinu cesty autom. Prostredníctvom sociálnych sietí som zachytila, že farnosť v Trebišove robí aktuálne zbierku vecí pre ľudí z Ukrajiny. Ozvala som sa správou, ako môžem pomôcť, čím môžem prispieť. Odpísali mi hneď, aké majú informácie a čo je vhodné priniesť. Zbalila som predovšetkým prikrývky, detské fusaky, vankúšiky, plienky. Dokúpili sme nápoje pre deti, kapsičky, piškóty a niečo na zahryznutie. Som rada, že v tejto neľahkej situácii sme sa mohli podieľať na spoločnej pomoci tým, ktorí to potrebujú.