Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Michaela alias @ownyourcycle sa na svojom blogu a sociálnych sieťach venuje témam z oblasti ženského zdravia, najmä zdravého menštruačného cyklu. Tieto témy otvára s cieľom vzdelávať ženy, aby spoznávali a sledovali svoje menštruačné cykly pomocou sympto-termálnej metódy. Ďalej otvorene rozpráva aj o svojom ochorení – syndróme polycystických vaječníkov a učí svoje sledovateľky, ako sa z podobných ťažkostí dostať zdravou a prirodzenou cestou bez „zbytočnej chémie“.

V článku sa dozviete:

  • prečo sa Michaela rozhodla robiť osvetu o zdravom ženskom cykle
  • ako negatívne môže na nás pôsobiť dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie
  • čo je sympto-termálna metóda a ako si vďaka nej dokážeme prirodzene sledovať plodnosť
  • čo treba spraviť, aby každá žena bez rozdielu dosiahla zdravý, pravidelný a bezbolestný cyklus.

Miška, čo ťa doviedlo k problematike ženského zdravia?

Doviedli ma k nej nežiadúce účinky, ktoré som mala z užívania hormonálnej antikoncepcie. Keď mi ani po vyskúšaní rôznych značiek hormonálnej antikoncepcie problémy neustupovali, rozhodla som sa začať bližšie informovať ohľadom nežiadúcich účinkov a napokon hormonálnu antikoncepciu úplne vysadiť. Ako som sa hlbšie ponorila do tém ženského zdravia, dostala som sa aj k alternatívnym metódam antikoncepcie, akou je sympto-termálna metóda a začala ju praktikovať. Po vysadení antikoncepcie mi bol zistený syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), na ktorý sa často opäť predpisuje hormonálna antikoncepcia. So znalosťami a skúsenosťami, ktoré som po jej užívaní mala, som sa však rozhodla ozdraviť si PCOS prirodzenou cestou, čo sa napokon aj podarilo.

Kedy si sa rozhodla robiť v tejto oblasti „osvetu“ a prečo?

Hneď, ako som sympto-termálnu metódu sama vyskúšala, som sa nedokázala čudovať, k čomu všetkému dokáže slúžiť a nerozumela som, ako je možné, že som o nej nevedela skôr. Najskôr som sa ju naučila sama, no potom som zistila, že je známa po celom svete a že sa v Českej republike konajú kurzy tejto metódy pod vedením gynekologičky. Po absolvovaní kurzu som bola z tejto metódy ešte viac nadšená a povedala som si, že si ju nemôžem nechať iba pre seba. Po prihlásení sa na certifikovaný kurz pre poradcov sympto-termálnej metódy som sa rozhodla začať o nej šíriť povedomie, pretože som presvedčená, že by ju mal poznať naozaj každý.

Ženy sú zvyknuté trpieť a myslia si, že je to v poriadku.

Prečítajte si tiež Jašterka Menny o duševnom zdraví: To, že niekto má väčšie problémy ako ty neznamená, že na tvojich nezáleží

Ako vnímaš povedomie žien o tejto téme? V čom vidíš naše najväčšie nedostatky?

Myslím, že na Slovensku takéto vzdelávanie naozaj chýba. Ženy si zapisujú svoju menštruáciu, spoliehajú sa na predpokladaný príchod menštruácie či plodné dni vypočítané z aplikácie, a tam ich povedomie zvyčajne končí. Mobilné aplikácie sa však riadia tzv. kalendárnou metódou využívajúcou štatistiky našich, ale aj cudzích cyklov. Nie sme však roboti, nefungujeme podľa priemerov a štatistík. Každý cyklus je individuálny, spoliehať sa preto na mobilnú aplikáciu nie je úplne najlepšie riešenie.

Problémom sú tiež nežiadúce účinky hormonálnych antikoncepcií či bolestivé menštruácie pri prirodzených cykloch. Ženy sú zvyknuté trpieť a myslia si, že je to v poriadku. To, že sú tieto problémy časté ale ešte neznamená, že sú normálne. Na menštruačné problémy existujú riešenia, no ženy o nich musia najskôr vedieť. Na jednej strane sa nízkemu povedomiu nečudujem, pretože nás nikto v tejto problematike nevzdelával, no na druhej strane cítim, že je nutné to zmeniť. Pomaly sa však začína hovoriť o slabých vedomostiach v oblasti sexuálnej výchovy a reprodukčného zdravia, takže verím, že sme na ceste to zmeniť.

Ženy si zapisujú svoju menštruáciu, spoliehajú sa na predpokladaný príchod menštruácie či plodné dni vypočítané z aplikácie, a tam ich povedomie zvyčajne končí.

Čomu sa na svojom profile najviac venuješ a prečo by ťa mali ženy sledovať?

Na svojom instagramovom profile vzdelávam ženy o problematike ženského zdravia a pomáham im porozumieť svojim cyklom pomocou sympto-termálnej metódy. Dozvedia sa tam množstvo informácií ohľadom prirodzených znakov plodnosti, priebehu zdravého menštruačného cyklu či princípe fungovania hormonálnej antikoncepcie. Myslím, že si tam každý nájde svoje – či už sa snaží otehotnieť, vyhnúť tehotenstvu alebo chce porozumieť svojim cyklom a sledovať svoje zdravie.

Je skutočne pravda, že každá žena bez rozdielu môže dosiahnuť pravidelný a bezbolestný cyklus?

Odhliadnuc od skutočne vážnych problémov, určite áno. Treba len vedieť, ako na to. Zároveň je dôležité povedať, že pravidelnosť cyklu nie je taká dôležitá a nezaručuje to, že je cyklus zdravý. Veľmi vysoké odchýlky v dĺžkach cyklov samozrejme môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku, v rámci cyklu je však podstatná najmä ovulácia a dostatočne dlhá druhá (luteálna) fáza cyklu. Ženy môžu pravidelne krvácať, no pokiaľ neovulujú alebo majú krátku luteálnu fázu, tak nemajú zdravé cykly. Netreba sa preto snažiť dosiahnuť pravidelné krvácanie, ale skôr zdravý a ovulačný menštruačný cyklus.

Tvrdíš, že menštruačný cyklus je zrkadlom ženského zdravia. Prečo je to tak?

Menštruačné cykly sú ako pravidelná zdravotná karta, ktorá odzrkadľuje naše zdravie. Akonáhle žijeme príliš uponáhľane, príliš veľa trénujeme alebo máme nevyváženú stravu, prejaví sa to na našich cykloch. Môžu sa predĺžiť, môžeme mať nepríjemný PMS, bolestivú menštruáciu alebo iné problémy. Sledovaním menštruačných cyklov pomocou sympto-termálnej metódy vieme veľmi rýchlo odhaliť, že niečo nie je v poriadku. Vyriešenie tohto problému sa nám opäť pekne odzrkadlí na zdravom a bezproblémovom cykle.

Menštruačné cykly sú ako pravidelná zdravotná karta, ktorá odzrkadľuje naše zdravie.

Čo je to sympto-termálna metóda a ako funguje?

Sympto-termálna metóda (STM) je vedecky podložená metóda na sledovanie menštruačných cyklov. Cykly sledujeme pomocou zmien primárnych znakov plodnosti, ako je cervikálny hlien a bazálna telesná teplota. Tieto znaky sa počas cyklu menia najmä vplyvom hormónov estrogén a progesterón a my si tieto zmeny zapisujeme do záznamu. Na základe toho vieme vyhodnotiť veľké množstvo informácií – napríklad v ktorej fáze cyklu sa nachádzame, aký je jej priebeh alebo či už nastala ovulácia. Takýmto spôsobom dokážeme sledovať našu plodnosť v reálnom čase.

Skutočne sa dá prirodzeným sledovaním fáz cyklu kontrolovať svoju plodnosť? Na koľko % je to účinná ochrana?

Plodnosť vieme pomocou sympto-termálnej metódy veľmi jednoducho odsledovať. Neupravujeme a nezastavujeme ju ako pri hormonálnej antikoncepcii, ale vnímame ju a riadime sa podľa nej.

Vďaka pravidlám STM a nástupu cervikálneho hlienu vieme identifikovať, kedy končí naše neplodné obdobie na začiatku cyklu. Pomocou zmien hlienu a vzostupom bazálnej telesnej teploty vieme po pár plodných dňoch potvrdiť, že v cykle prebehla ovulácia. Tá vždy prebieha iba jedenkrát za cyklus, čiže po nej nie je možné otehotnieť, a teda až do konca cyklu nastáva opäť neplodné obdobie.

Spoľahlivosť sympto-termálnej metódy je pri správnom používaní 99,6 %, čo je porovnateľné napríklad s pilulkami hormonálnej antikoncepcie, ktorej spoľahlivosť je pri správnom používaní 99,7 %.

Čo robiť, aby mala žena zdravý cyklus? Aké sú také najdôležitejšie kroky?

Na ceste k zdravému cyklu je dobré najskôr zistiť, akým spôsobom je nezdravý – či sa cykly predlžujú, neprebieha ovulácia, je skrátená luteálna fáza a podobne. Odporúčam si v prvom rade začať sledovať cykly pomocou spomínanej metódy a zistiť, ako cyklus skutočne vyzerá. Ženy si niekedy myslia, že niečo nie je v poriadku, hneď ako nemajú tabuľkový 28-dňový cyklus. Ten však vôbec nie je podmienkou zdravého cyklu.

Pre zdravý cyklus potrebujeme celkovo zdravo fungovať. Životný štýl má naozaj obrovský vplyv na náš menštruačný cyklus, preto je dôležité zistiť, kde mohol nastať problém. Treba sa zamerať na to, či máme dostatok živín, spánku, málo stresu či máme v poriadku trávenie a podobne. Vieme si samozrejme pomôcť napríklad rôznymi výživovými doplnkami, no dôležité je zistiť príčinu problému a zamerať sa na jej riešenie.

A čoho by sme sa mali, naopak vyvarovať a prečo?

Často je nám ponúkané veľmi jednoduché „riešenie na všetko“, ktorým je hormonálna antikoncepcia. Tá však funguje ako taká nálepka – problém nevyrieši, iba zakryje. Po jej vysadení sa väčšinou problémy opäť vrátia a často ešte v horšej podobe ako pred jej nasadením. Podstatné je zistiť skutočný dôvod problému a sústrediť sa na jeho riešenie. Zakrytím problému sa nič nevyrieši, iba odsunie na neskôr.

Je niečo, čo by si rada dodala?

Doprajte si spoznať vlastné telo a sledujte si cykly! Sympto-termálnu metódu je naozaj možné využiť ako skvelú pomôcku pri snahe otehotnieť, vyhnúť sa tehotenstvu ako formu prirodzenej antikoncepcie alebo si sledovať svoje zdravie. Vďaka nej tiež bližšie spoznáte samy seba a verím, že za to budete vďačné vy, aj vaše telo.

Prečítajte si tiež Kitaka Haes o poruchách príjmu potravy: V dnešnej dobe sa “veľa jesť” nenosí

 

Štítky