Načítava sa

Type to search

Zaujímavé tipy a inšpirácie, ako využiť orgován

Viera Horňáková
Zdieľať

Ak by ste mali povedať, čo vám pripomína vôňu jari, čo by to bolo? Pre mňa určite – orgován. Jeho vôňa je nezameniteľná. Drobné kvietky orgovánu majú rôznu farebnosť od bielej, ružovej, fialovej až po bordovú. Stačia z neho dve – tri vetvičky a váza je plná kvetov a príjemnej vône. Viete, čo všetko sa ešte z orgovánu dá pripraviť a ako ho využiť? V článku nájdete tipy a inšpirácie, v ktorých bude hlavnou úlohou všade kvitnúci orgován. 

Orgovánový sirup

Do letných limonád alebo len tak na spestrenie pitného režimu sú veľmi obľúbenými sirupy. Pripraviť si ich vieme aj v pohodlí domova a to veľmi jednoducho. Skúšali ste už orgovánový sirup? Jeho príprava si vyžaduje prácu s kvetmi orgovánu.

Na prípravu orgovánového sirupu budete potrebovať:

 • 500 ml vody
 • 450 g cukor krupica
 • 2 poháre (250 ml) kvetov orgovánu
 • troška citrónu

Vodu s cukrom uvaríme na sirup, varíme 10 minút od bodu varu. Odstavíme, prelejeme do inej nádoby a necháme trocha vychladnúť. Medzitým si natrháme kvety (bez listov, stoniek a podobne). Kvety zalejeme vychladeným sirupom, pridáme citrón a necháme tri hodiny vylúhovať. Potom precedíme a orgovánový sirup je hotový.

Pozrite si, ako orgovánový sirup pripravovala šikovná Sonička z @tvorit_a_lubit

Orgovánový veniec

Orgován vynikne nielen vo váze, ale veľmi bohato vyzerá aj veniec z neho. Ako inšpirácia vám možno poslúži tento od @vence_z_ivanky

Orgovánové stolovanie

Orgován vám môže milo spríjemniť aj chvíle pri spoločnom stolovaní. Dodá mu jemnú a romantickú atmosféru.

Orgovánový olej

Orgovánu sa pripisujú aj rôzne účinky. Je vhodný pri migréne, pri popáleninách od slnka, kŕčových žilách aj pri dýchacích problémoch. Známa mama @miriam.kalisova z orgovánu pripravuje olej, ktorý sa dá využiť nielen v rámci domácej lekárničky, pri inhalovaní a relaxácii, ale aj na prevoňanie bytu pri upratovaní.

Orgovánová zmrzlina

Chutnali ste už orgovánovú zmzlinu? Väčšina receptov na domácu prípravu orgovánovej zmrzliny obsahuje dve hlavné ingrediencie, a to smotana na šľahanie a orgovánový sirup.

Orgovánová dekorácia

Kvietky orgovánu môžete použiť aj ako spestrenie a výzdobu pri príprave torty, koláčov, a to nielen na špeciálnu príležitosť.

Orgovánová tapeta

Ak sa vám nechce nič vyrábať ani tvoriť, ale orgován máte radi a páči sa vám, tak si ho teda odfoťte! Fotku orgovánu môžete použiť ako tapetu v telefóne či v počítači, prípadne si ju vytlačiť a zarámovať ako milú spomienku na jarné obdobie.

Možno sa vám podarí zachytiť aj takýto milý detail.

Pripravujete niečo z orgovánu aj vy? Podeľte sa s nami s vašimi tipmi a nechajte nám komentár pod príspevkom.

Tags:

Mohlo by sa vám páčiť

2 komentáre

 1. landscape designer 3. augusta 2021

  415129 206209Woh I like your blog posts, saved to fav! . 195078

  Odpovedať
 2. learn this here now 9. augusta 2021

  377986 515392I like this post a good deal. I will certainly be back. Hope that I will probably be able to read more insightful posts then. Will probably be sharing your information with all of my associates! 594960

  Odpovedať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené*

+ 13 = 17