Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zaujímavé tipy a inšpirácie, ako využiť orgován

Zdieľať

Ak by ste mali povedať, čo vám pripomína vôňu jari, čo by to bolo? Pre mňa určite – orgován. Jeho vôňa je nezameniteľná. Drobné kvietky orgovánu majú rôznu farebnosť od bielej, ružovej, fialovej až po bordovú. Stačia z neho dve – tri vetvičky a váza je plná kvetov a príjemnej vône. Viete, čo všetko sa ešte z orgovánu dá pripraviť a ako ho využiť? V článku nájdete tipy a inšpirácie, v ktorých bude hlavnou úlohou všade kvitnúci orgován. 

Orgovánový sirup

Do letných limonád alebo len tak na spestrenie pitného režimu sú veľmi obľúbenými sirupy. Pripraviť si ich vieme aj v pohodlí domova a to veľmi jednoducho. Skúšali ste už orgovánový sirup? Jeho príprava si vyžaduje prácu s kvetmi orgovánu.

Na prípravu orgovánového sirupu budete potrebovať:

  • 500 ml vody
  • 450 g cukor krupica
  • 2 poháre (250 ml) kvetov orgovánu
  • troška citrónu

Vodu s cukrom uvaríme na sirup, varíme 10 minút od bodu varu. Odstavíme, prelejeme do inej nádoby a necháme trocha vychladnúť. Medzitým si natrháme kvety (bez listov, stoniek a podobne). Kvety zalejeme vychladeným sirupom, pridáme citrón a necháme tri hodiny vylúhovať. Potom precedíme a orgovánový sirup je hotový.

Pozrite si, ako orgovánový sirup pripravovala šikovná Sonička z @tvorit_a_lubit

Orgovánový veniec

Orgován vynikne nielen vo váze, ale veľmi bohato vyzerá aj veniec z neho. Ako inšpirácia vám možno poslúži tento od @vence_z_ivanky

Orgovánové stolovanie

Orgován vám môže milo spríjemniť aj chvíle pri spoločnom stolovaní. Dodá mu jemnú a romantickú atmosféru.

Orgovánový olej

Orgovánu sa pripisujú aj rôzne účinky. Je vhodný pri migréne, pri popáleninách od slnka, kŕčových žilách aj pri dýchacích problémoch. Známa mama @miriam.kalisova z orgovánu pripravuje olej, ktorý sa dá využiť nielen v rámci domácej lekárničky, pri inhalovaní a relaxácii, ale aj na prevoňanie bytu pri upratovaní.

Orgovánová zmrzlina

Chutnali ste už orgovánovú zmzlinu? Väčšina receptov na domácu prípravu orgovánovej zmrzliny obsahuje dve hlavné ingrediencie, a to smotana na šľahanie a orgovánový sirup.

Orgovánová dekorácia

Kvietky orgovánu môžete použiť aj ako spestrenie a výzdobu pri príprave torty, koláčov, a to nielen na špeciálnu príležitosť.

Orgovánová tapeta

Ak sa vám nechce nič vyrábať ani tvoriť, ale orgován máte radi a páči sa vám, tak si ho teda odfoťte! Fotku orgovánu môžete použiť ako tapetu v telefóne či v počítači, prípadne si ju vytlačiť a zarámovať ako milú spomienku na jarné obdobie.

Možno sa vám podarí zachytiť aj takýto milý detail.

Pripravujete niečo z orgovánu aj vy? Podeľte sa s nami s vašimi tipmi a nechajte nám komentár pod príspevkom.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť