Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Bylinkové zdravie na tanieri. Obnovia vaše sily, pomôžu v boji s chorobami a dodajú energiu.

Zdieľať

 Reč je o jarných bylinkách, ktoré svojou sviežou zelenou farbou upokoja nielen zrak a psychiku, ale aj naše chuťové bunky. Príroda skrýva hotové bohatstvo, stačí si len poň prísť!

Ak ste sa ešte nevybrali na prechádzku do lesa, je najvyšší čas! Nazbierajte si bylinkové zdravie do košíkov alebo do papierových vrecúšok. Môžete si ich usušiť rozložené, nadrobno nakrájané na látkovom brúsku či na papieri. Niektoré rastlinky sú však v niektorých lokalitách chránené zákonom. Taktiež sa vyhýbajte bylinkám, rastúcim popri cestách alebo na chemicky hnojených poliach.

Bylinky, ktoré rastú prevažne v marci a v apríli:

Pažítka

Symbol jari. Málokto si vie predstaviť nátierky, omáčky či dressingy bez pažítky. Stačí ňou jemne posypať svoj obľúbený pokrm a jedlu ihneď dodá príjemnú lahodnú chuť. Pažítka je zdrojom vitamínu B, C, vápnika, draslíka a železa. Stimuluje imunitný systém a má dezinfekčný účinok. Patrí medzi najznámejšie bylinky, bez ktorých sa vaša kuchyňa nezaobíde.

Medvedí cesnak

Táto bylinka rastie veľmi skoro na jar a pomenovanie dostala podľa medveďov, ktoré ho vyhrabávajú po prebudení zo zimného spánku. Je mimoriadne zdravá, čo má na svedomí nielen množstvo obsiahnutého vitamínu C. Prečistí organizmus, napraví činnosť žalúdka a zníži vysoký krvný tlak. Považuje sa za skvelú náhradu namiesto klasického cesnaku.

Podbeľ

Kvitnúci podbeľ je znamením, že prišla jar! Pôsobí ako prostriedok na uvoľňovanie hlienov a pri bronchiálnej astme. Na dýchacie cesty je priam stvorený. Používa sa aj navonok ako obklad pri zápale žíl, na vredy, rany a na ekzémy. Nájdeme v ňom hotové bohatstvo: triesloviny a slizové látky, ktoré liečia zápaly.

Recept: Pripravte si z podbeľu čaj proti kašľu.

Zalejte jednu čajovú lyžičku sušených kvetov ¼ litrom vriacej vody. Čaj je skvelý pri zápale priedušiek, astmatických ťažkostiach a pri kašli. Skvelý je aj nápoj, pripravený z jedného dielu kvetov a jedného dielu listov.

Prvosienka

Ďalšia jarná bylinka, ktorej výskyt predpovedá teplejšie dni. Býva súčasťou jarných detoxikačných zmesí, lieči a navyše aj krásne vonia. Odporúča sa zbierať len kvet s kalichom, aby sa rastlina nepoškodila. Prvosienka väčšinou rastie v svetlých lesoch, ale aj pri cestách a na vlhkých stanovištiach. Mnohí ani len netušia, aký veľký poklad držia v rukách. Vďaka obsahu flavonoidov, vitamínu C, kyseliny kremičitej a sacharidov uvoľňuje hlieny, napomáha ľahšiemu vykašliavaniu a taktiež zmierňuje zápaly. Ocenia ju aj tí, ktorí trpia nespavosťou.

Recept: Nálev z prvosienky pomáha pri ochoreniach dýchacích orgánov, obličkových kameňov a taktiež je liekom proti nespavosti.

Pripravíte si ho z jednej čajovej lyžičky sušenej prvosienky na štvrť litra varenej vody. Nápoj sa sparí a následne pije vždy raz denne.

Sedmokráska

Už len pohľad na ňu ulahodí nejedným očiam! Príjemným plusom sú zdraviu prospešné látky, ktoré zosilňujú jej liečivé účinky. Pôsobí hojivo a protizápalovo, používa sa ako súčasť kloktadiel a prieduškových zmesí. Mala by byť tiež súčasťou kozmetických taštičiek, čistí akné a rôzne vyrážky. Dokáže oživiť pokrmy, napr. šaláty, polievky, omáčky a cestoviny.

Recept: Už ste vyskúšali med zo sedmokrásky?

Hotová lahôdka nabitá výživnými látkami. Budete potrebovať:

  • dva 0,7 dcl pohárov sedmokrások (len hlavičky)
  • 2 ks pomarančov
  • 3 ks citrónov
  • 1 kg kryštálového cukru
  • 1 l horúcej vody

Dajte sedmokráky do hrnca, pridajte nakrájané pomaranč a citróny. Následne zalejte horúcou vodou a prikryte. Nechajte odpočinúť 24 hodín a potom dôkladne vyžmýkajte cez plátenú plienku. Pridajte cukor a pomaly varte, až kým nezhustne. Tekutinou naplňte poháre, ktoré hneď otočte hore značky.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť