Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Chromoterapia: Sila farieb pre vašu pohodu

Zdieľať

Farby robia náš svet pestrejším a šťastnejším. Majú vplyv na našu náladu, myseľ aj telo. Niekedy sa prostredníctvom nich vyjadrujeme k našim pocitom a situáciám, ako napríklad „pozerá sa na život cez ružové okuliare“, „nevidím to čiernobiele“ a podobne. Nie je žiadnou novinkou, že farby dokonca liečia. Terapia farbami, známa aj ako chromoterapia, môže obnoviť našu narušenú energetickú rovnováhu a pomôcť napraviť fyzické aj psychické ťažkosti. Objavte silu farieb a užívajte si harmonický život!

Farba vám dodá energiu

Podobne ako zvuky a vône majú vplyv na našu duševnú a fyzickú pohodu, platí to aj pri svetle a farbách. Inak sa cítime, keď sú dni plné svetla, ako keď je zamračené. Rôzne farby na nás rôzne vplývajú. Chromoterapia je metódou v rámci alternatívnej medicíny, ktorá poukazuje na to, že farby potrebujeme, aby sme sa cítili fyzicky a psychicky šťastní a zdraví. Americký lekár Harry Riley Spitler v roku 1920 zistil, že farby majú na jeho pacientov pozitívny vplyv. Expozíciou farebnej palety stimuloval fyzický samoliečebný proces a liečil tak choroby ako nespavosť, zimnú depresiu, astmu a poruchy koncentrácie.

Sila farieb

Každá farba má iný pozitívny vplyv. Vo východnej kultúre sa farbám prisudzujú pozitívne vplyvy na zdravie konkrétneho orgánu alebo časti tela. Objavte, aký vplyv na vašu pohodu majú tieto farby.

MODRÁ

Jednou z najbežnejších farieb, ktorá ovplyvňuje našu každodennú rutinu, je modré svetlo. V očiach máme špeciálne receptory, ktoré reagujú priamo na túto farbu a hovoria mozgu, že je denná doba a že musíme byť hore. Ak je modré svetlo vystavené v správnom čase, môže zvýšiť našu produktivitu práce, vyliečiť zimné depresie, resetovať naše biologické hodiny a znížiť únavu počas dňa. Vo východných kultúrach predstavuje modrá múdrosť a inteligenciu. Takisto je známa tým, že vytvára pocit dôvery a bezpečia.

ORANŽOVÁ

Táto teplá farba symbolizuje sociálnu komunikáciu, veselosť, moc, energiu, tvorivosť a optimizmus. Je to farba vychádzajúceho slnka a duchovného prebudenia. Oranžová je spojená s pohybom a pokrokom na emočnej, duchovnej a dokonca fyzickej úrovni. Je farbou so silou vytvárať nové veci.

ŽLTÁ

Žltá znamená veselosť, bujarosť a vôľu – to sú typické vlastnosti tejto farby. Má dlhú vlnovú dĺžku, ktorú pociťujeme najmä na emočnej úrovni: žltá vám dáva silu svietiť a pomáha vám sústrediť sa. A tak ako je žlté slnko v strede našej slnečnej sústavy, táto farba vám dodáva odvahu a ocitnete sa v strede pozornosti.

ZELENÁ

Zelená farba predstavuje rast a pozitívnu energiu. Je to farba srdca (áno, naozaj) a spojenie a predstavuje matku prírodu. Zelená spadá presne do stredu farebného spektra, a preto vám pomáha dosiahnuť harmóniu a rovnováhu. Zelená vám umožňuje otočiť sa dovnútra, znovu nájsť v sebe rovnováhu a odtiaľ sa spojiť s vonkajším svetom.

ČERVENÁ

Červená je farbou vášne, sily, ohňa a fyzickej energie. Farba je taká silná, pretože červená má najdlhšiu vlnovú dĺžku zo všetkých farieb. Duchovne farba symbolizuje prítomnosť v danom okamihu a „áno“ životu. A na tom vlastne nie je nič čudné, keď si spomeniete na krv, ktorá preteká vašimi žilami a dodáva každej bunke energiu. Podľa francúzskeho odborníka na farby Jean-Gabriel Causse by ste mali mať dokonca oblečené aj červené športové oblečenie, keď hľadáte ďalšiu motiváciu na to, aby ste sa dostali z pohovky.

Zdroj: rituals.com