Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako si užiť jar plnými dúškami? 6 tipov podľa hygge

Zdieľať

Počasie je vonku pravé aprílové, preto sa aspoň nalaďme jarne a pripravme sa na teplejšie jarné dni. Kým v zime siahame po rôznych symboloch príjemnej atmosféry a útulnosti, akými sú deky, vankúše, sviečky, kniha a šálka kávy či čaju k tomu, na jar je to troška iné. Príjemné pocity si môžeme navodiť rôzne. Inšpirovali sme sa škandinávskymi spôsobmi, zvykmi a rituálmi vytvárania príjemnej atmosféry a spokojného bytia, známym ako hygge. Aj keď tento koncept sa preslávil v Dánsku, mnohé jeho prvky sa dajú realizovať aj u nás a my veríme, že sa v niečom inšpirujete, aby ste si túto jar vychutnali naozaj plnými dúškami.

Možno sa pýtate, prečo sa inšpirovať nejakým dánskym „modelom šťastia a pohody“? Lebo jeho podstata spočíva v radosti z maličkostí, z obyčajných každodenných vecí, ktoré si možno ani nevšímame alebo ich ani nepostrehneme kvôli našim povinnostiam a uponáhľaným dňom. Je to taký návrat k sebe samému, k uvedomeniu si, že úplne obyčajné a jednoduché veci ovplyvňujú našu pohodu, len občas na to zabúdame.

#1 Odľahčite priestor

Tmavé, ťažké materiály a tkaniny na dekách, vankúšoch, prikrývkach vymeňte za svetlé a vzdušné tkaniny. Zosvetlí vám to nielen interiér, ale aj náladu. Do interiéru nechajte vstúpiť viac svetla, pravidelne vetrajte, aby prúdil dovnútra čerstvý vzduch. Priestor môžete odľahčiť aj tým, že pretriedite a zbavíte sa vecí a oblečenia, ktoré nepoužívate. Poriadok v domácnosti vám umožní cítiť sa doma lepšie a príjemnejšie.

#2 Príroda v interiéri

Vonku všetko kvitne, nechajte rozkvitnúť aj svoj interiér. Zaobstarajte si izbové rastliny, ktoré vám poslúžia nielen ako živá dekorácia, ale aj ako čistič ovzdušia alebo si kúpte kvety do vázy. Ako si vybrať vhodnú vázu pre vaše kvety nájdete tu. Inšpirovať sa môžete aj naším tipom, ako dostať zeleň do interiéru prostredníctvom tvorby terária. Máte skúsenosti so siatím? Nie? Možno je ideálny čas skúsiť na parapetnej doske vypestovať žeruchu či nejaké bylinky.

#3 Využite sezónnu zeleninu a ovocie

jarná zelenina

Jar prináša pestrú škálu sezónnej zeleniny – špargľa, fenikel, reďkovka, cibuľka, žerucha. Vyskúšajte pripraviť zaujímavý jarný recept s nimi. Uvarte si jarnú polievku alebo si pripravte obľúbenú nátierku a vrch posypte jarnou cibuľkou či žeruchou. Vyskúšajte jednoduchý jarný šalát s reďkovkou. Veľkým jarným trendom je aj rebarbora, s ktorou sa dajú pripraviť rýchle a svieže koláče. Náš obľúbený koláč s rebarborou je z krehkého maslového cesta s posýpkou, mňam. 

#4 Ako deti

jarné hygge

Jarné počasie je veľmi premenlivé. Inšpirujte sa detskou hravosťou a nebojte sa vyjsť z komfortnej zóny. Obujte si gumáky, oblečte si nepremokavé oblečenie a užívajte si aj také chvíľky vonku. Prehánky vám neuškodia alebo počkajte keď po jarnom daždi vyjde dúha a kochajte sa ňou počas jarnej prechádzky.

#5 Voľný čas vonku

Dlhšie dni lákajú tráviť viac času vonku, hoci aj po práci. Ak máte tú možnosť, využite priestor v záhradke. Vytvorte si kvetinový či zeleninový záhon. Starajte sa o neho pravidelne a tešte sa z výsledkov, ktoré vaša starostlivosť prinesie. Vymeňte spoločenské stolové a kartové hry za hry vonku. Spolu so svojimi najmenšími maľujte kriedou po chodníku, ukryte maľované kamene a hrajte sa na hľadanie pokladu. Jednoducho, spoločné chvíle prežite viac vonku na čerstvom vzduchu. 

#6 Brunch a čas grilovačiek

Jar je ideálny čas, kedy konečne môžeme stráviť chvíle pri jedle práve vonku. S príchodom teplejších dní prichádza čas opekačiek a grilovačiek. Odštartujte tento rok grilovaciu sezónu s dokonalou prípravou. Zabezpečte si príslušenstvo, ktoré vám umožní pripravovať chutné jedlá aj vonku pod holým nebom. Inšpirujte sa zaujímavými receptami, ktoré by ste chceli túto sezónu vyskúšať. Užívajte si možnosť aspoň cez víkend spraviť brunch – prepojiť raňajky (z angl. breakfast) s obedom (z angl. lunch), nikam sa neponáhľať a zároveň si užiť spoločné chvíle pri stolovaní.

Foto: pexels.com