Ekologická výroba tepla je záležitosťou, ktorá v posledných rokoch zaujala aj mnoho slovenských domácností. Čoraz viac z nich začína siahať po tepelných čerpadlách, ktoré sú investíciou, ktorá sa po pár rokoch vráti a teplo domova tak môžeme získavať oveľa jednoduchšie, ako v minulosti.
Hľadáte spôsob, ktorý vám umožní ušetriť náklady na vykurovanie? Tou správnou cestou môžu byť efektívne montáže tepelných čerpadiel. Aké sú výhody a čo všetko vám môžu priniesť?
Výroba tepla nie je ani v našich končinách najlacnejšou záležitosťou. Aj tu sa však dá siahnuť po ekologickejšom a úspornejšom spôsobe. Sú ním tepelné čerpadlá. Fungujú na princípe získavania energie z okolitého prostredia, čo je spôsob, ktorý považujeme za svojím spôsobom bezpoplatkový.
Elektrinu budete potrebovať len v malom množstve na čerpadlo a jeho pohon. Navyše sú úplne nezávislé od fosílnych palív, čím pomôžete životnému prostrediu znížením emisií CO2. Spomenúť však treba aj ďalšie zaujímavé výhody. Chladenie či vykurovanie je často spájané aj s vyššou hlučnosťou, čo však v tomto prípade nehrozí. Navyše sa môžete spoľahnúť aj na funkčnosť zariadenia a dlhú životnosť, čo robí z týchto čerpadiel dlhoročnú investíciu.
Na výber máte nízkoteplotné a vysokoteplotné čerpadlo. Obe prevedenia disponujú svojimi špecifikami. Nízkoteplotné tepelné čerpadlo sa hodí pre nízkoteplotné radiátory či podlahové kúrenia (vo všeobecnosti nízkoteplotné vykurovacie systémy). Aby sa dosiahol tepelný komfort, budú vyžadovať nižšie teploty výstupnej vody, teda ju nemusíte zohrievať. Je len na vás či si zvolíte klasický závesný hydrobox, alebo voľne stojaci s integrovanými zásobníkmi TUV.
Pri vysokoteplotných čerpadlách vzduch-voda je výhodou bezproblémové pripojenie k pôvodným radiátorom alebo potrubiu či potreba len minimálneho inštalačného priestoru. Najčastejšie sa využívajú pri výmene starších kotlov alebo rekonštrukcii. Sú zaujímavou voľbou aj pre novostavby s radiátormi. Myslieť však musíte na minimálnu požiadavku teploty vykurovacej vody (55 stupňov Celzia).
Zdroj obrázku: NAPA / Shutterstock.com