Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Hana Zavřelová: Oživila som starú lásku a teraz už nesledujem seriály, skôr čítam

Zdieľať

Hana Zavřelová je známa z televíznej obrazovky. Mimo svojej práce však miluje knihy a venuje sa čítaniu tak zanietene, že si prostredníctvom sociálnych sietí vytvorila svoj knižný svet s názvom Hankine knihy. Keďže sa blíži dovolenkové a prázdninové obdobie a mnohí práve teraz siahnu po knihách a budú relaxovať pri čítaní, rozhodli sme sa osloviť Hanku, aby sa podelila s nami o svoje knižné tipy. Sme presvedčení, že každý z vás si niečo zaujímavé pre seba nájde, či už to bude slovenská alebo zahraničná literatúra. 

V rozhovore nám Hanka Zavřelová prezradila:

  • ku ktorým knihám sa rada vracia,
  • ktoré knihy odporúča počas leta,
  • ktoré knihy sa oplatí prečítať kvôli zaujímavému deju,
  • ktoré knihy sa oplatí prečítať kvôli hlbšej myšlienke a odkazu,
  • ale aj ako stíha prečítať toľko kníh za tak krátky čas.

Hanka, záľubu v čítaní kníh máte od mala alebo to prišlo až neskôr?

Asi odmalička, vďaka rodičom a najmä mamine, ktorá mi veľa čítala. Môj otec je novinár, mama vyštudovaná herečka, takže sme vždy mali doma veľa kníh a divadelných hier a vykrádam im ich poklady dodnes :-). Odkedy si pamätám, čítala mi mamina rozprávky, najviac som milovala Pipi, aj preto, že jej mama vedela dať úžasný hlas… výhoda toho herectva :-). Ale mala som potom také dlhšie obdobia čitateľskej pasivity – v dospelosti. Detstvo a dospievanie som ešte trávila dosť pri knihách. Najmä v lete.

Prezraďte, ako sa vám darí stíhať popri materských a ostatných povinnostiach čítať toľko kníh?

Asi nemám tých povinností až tak veľa :-). Mám veľmi dobrú prácu, pri ktorej mi zostáva voľný čas a mám dieťa, ktoré si od narodenia vyžaduje moju prítomnosť počas spánku. Takže keď som si unavená s bábätkom v šatke odpozerala všetky seriály, čo ma zaujímali, konečne som sa vrhla na knihy. Oživila som starú lásku a teraz už nesledujem seriály, skôr čítam. Aktuálne mávam tak hodinu a pol počas jeho spánku a čítam, keď sa podarí aj večer alebo cez víkend počas chvíľky voľna.

Podľa čoho si vyberáte novú knihu na čítanie (odporúčanie, recenzie, téma, …)?

Asi kľúčové faktory sú: autor, vydavateľstvo (viem už, kto mi vydáva knihy presne do nôty), recenzie ľudí, ktorých názor si vážim. A vo vydavateľstvách ma už niektorí ľudia poznajú a sami mi vyberajú, že toto sa ti určite bude páčiť. A veru, trafia sa.

Ktoré knihy vás zaujali najviac kvôli zaujímavému deju?

Z posledných, čo som čítala, určite Nočný cirkus, milujem snovú atmosféru, ktorú vie vyčariť Erin Morgenstern, poviedky Porucha na kraji galaxie od Etgara Kereta, Roky od Annie Ernaux a veľmi silná bola Chlapci z Nickelu od Colsona Whiteheada. Poriadne šokujúca bola spoveď Vanessy Springory v knihe Svolení.

Ktoré knihy vás zaujali najviac kvôli hlbšej myšlienke?

Zase spomeniem z posledných prečítaných, lebo by to bol dlhý zoznam :-). Žiť sa musí od Franka Tallisa, Vďačnosť od Olivera Sacksa, Muž, ktorý sadil stromy od Jeana Giona ako krásna jednohubka. Nesmierne na mňa zapôsobila kniha Zbohom, smútok od Olivie de Lamberterie a priznám sa, že až v tomto veku som si dokázala vychutnať Dostojevského Zločin a trest. Výborne tiež píše u nás prekvapujúco málo docenená poviedková kráľovná Alice Munro. Od nej ma oslovila najmä zbierka Láska dobrej ženy. A teraz čítam už druhú knihu od Clarice Lispector, ktorá je naozaj čarodejnica so slovami.

Kto je vaším obľúbeným zahraničným autorom? 

Mám rada Nicole Krauss, Juliana Barnesa, Elizabeth Strout, novým objavom je už spomínaný Etgar Keret. Bavia ma talianski spisovatelia ako Paolo Giordano, Elena Ferrante, Silvia Avallone. Mimoriadne zaujímavým objavom pre mňa boli maďarskí autori Antal Szerb a Gyorgy Gragomán. Och a musím vyzdvihnúť Teda Chianga, precízneho génia, či píše sci-fi poviedky aj pre ľudí, čo nemajú radi tento žáner. Je ich naozaj veľa, nadchli ma aj páni Dostojevskij, Bulgakov a Tolstoj, ale ešte od nich zďaleka nemám prečítané všetko. S potešením však zisťujem, že na tej ruskej klasike je rozhodne niečo aj pre mňa :-). A ešte od puberty som milovala Oscara Wildea.

Kto je vaším obľúbeným slovenským autorom? 

Veľmi sa mi páči ako píše Alenka Sabuchová, ale aj Ivana Dobrakovová a nadchla ma Ivana Gibová a jej Eklektik bastard. Aby som ale nezostala len pri ženách – veľmi talentovaný je podľa mňa Lukáš Cabala a páčili sa mi aj poviedky od Richarda Pupalu.

Máte knihy, ku ktorým sa po čase vraciate?

Kedykoľvek som ochotná vrátiť sa k Anne Karenine, Majstrovi a Margaréte, Olive Kitteridge, Dejinám lásky, Jane Eyrovej, Pýche a predsudku, Harrymu Potterovi, Anne zo Zeleného domu a Pipi Dlhej Pančuche. Zaujímavý mix, však 🙂 ?

Blíži sa leto. Viacerí sa práve teraz začítajú počas dovoleniek do rôznych titulov. Aký je váš tip na tzv. pohodové čítanie, pri ktorej si človek oddýchne?

Myslím si, že leto je ideálne na knihy od Madeline Miller – či už budete v Grécku alebo doma s nohami v lavóre. Takže určite odporúčam Kirké a Spev o Achillovi a ak vám bude málo mytológie, tak aj Mýty od Stephena Frya. Už spomínaná Silvia Avallone a jej Odkiaľ je život dokonalý nie je práve „oddychovka“, ale je to výborná kniha a osloví asi najmä ženy-matky. Rozhovory s priateľmi od Sally Rooney by som si dopriala večer k chladenému nápoju a trochu hlbšie sa možno niekto bude chcieť ponoriť s Kvetmi pre Algernona. Hudbu budete počuť pri knihe Čakanie na Bojanglesa a nad životom v iných podmienkach sa zamyslíte pri Exit Západ či Amerikánke. Ak chcete urobiť niečo pre seba a svoje okolie, doprajte si knihu Žiť sa musí. Ale určite som na veľa veľa dobrých kníh zabudla.

Aká je aktuálna vaša „TOP TROJKA“ kníh?

Asi stabilne sa tam drží Majster a Margaréta a dlho dlho tam bol Portrét Doriana Graya, ktorý si chcem prečítať teraz azda aj po 15 rokoch. Pridali sa Dejiny lásky a Olive Kitteridge – z tých súčasných. Ale ono každú chvíľu príde niečo, čo ma úplne dostane, tých výborných kníh je vďakabohu dosť.

Hankine knižné tipy nájdete na:

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť

Podobné články