Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Zalejte si obľúbený čaj či kávu, zapáľte si sviečku, prikryte sa jemnou dekou a pustite sa do čítania. Máme pre vás knižné tipy na november. Nech sa páči, inšpirujte sa. 

Môj príbeh

Foto: instagram @dzanka_cita

Predstavujeme vám memoáre bývalej prvej dámy Spojených štátov amerických. Kniha Môj príbeh nie je o obyčajných faktoch a spomienkach z doterajšieho života, ale o jednotlivých míľnikoch aj bežných situáciach života ženy Afroameričanky. Je to príbeh ženy, v ktorom je dôležitá láska, porozumenie, rodinné zázemie, ale aj ciele a životné ambície. Ako sa hovorí, nemala to na ružiach ustlané. To, čo dosiahla, sa jej podarilo vďaka podpore svojej rodiny a blízkych a predovšetkým vlastnou cieľavedomosťou a usilovnosťou. V knihe sa bývalá prvá dáma ocitá v rôznych rolách, ako dcéra, priateľka, študentka (ako jediná černoška na Princetone v tom čase), zamestnankyňa a úspešná právnička a sociologička, manželka, matka a dokonca ako prvá dáma svetovej veľmoci.

Jej húževnatosť sa objavuje v každej kapitole.

“ Namiesto toho, aby som zmenila svoj cieľ, zmenila som spôsob, ako ho dosiahnuť.“

Čitateľ prostredníctvom osobného príbehu Michelle Obama získa aj prehľad o americkej spoločnosti, o afroamerickej situácii v USA, či politickom dianí. Neskutočný šarm a humor bývalej prvej dámy je cítiť na viacerých stranách, vďaka nemu zvládla aj ťažké životné situácie.

Môj príbeh nie je len o dáme na vysokom poste, ponúka úprimný pohľad do jej duše, keď stratila svoju blízku kamarátku v mladom veku, keď prišla o otca rok a pol pred svadbou, keď zlaďovala situáciu pracujúcej ženy, matky, manželky, keď robila na renomovanom poste, ale hľadala niečo, čo ju bude aj napĺňať. Mnohé okamihy, ktoré viaceré z nás v živote riešia. Kým sme a kým chceme byť…

Zápisníky

Úlomky ženy

Úlomky ženy je knihou o svete ženy doslovne. Je o krátkych príbehoch, ak sa to dá tak nazvať, často krát o pravdivých citátoch, ktoré pomenúvajú veci tak, ako sú. Zaujímavé myšlienky, s ktorými sa buď stotožníte alebo minimálne nad nimi začnete premýšľať. Obsahom sú témy, ktoré ženy neustále riešia, a to vzťahy a vnútorná sila ženy.

Foto: instagram, @ulomky_zeny

Na knihe sa podieľa viacero autoriek, ktoré píšu zo života. Bežné životy, klasické príbehy prinášajú pohľad na ženy, ktoré milujú, smútia, tešia sa, žijú naplno, ale aj len prežívajú, smejú sa, plačú, sú stratené, či práve sa našli. Možno vás niektoré riadky rozosmutnia, niektoré rozosmejú, závisí od toho, čo práve prežívate, čím si prechádzate.

Ak nehľadáte tradičný príbeh so zamotaným a napínavým dejom, tak je to kniha práve pre vás.

Prečítajte si aj tieto knižné tipy

Minimalistický domov

Foto: instagram, @anythingmadley

Knihy o upratovaní, organizovaní domácnosti je na trhu niekoľko. Po úspechu Marie Kondo sa s radami roztrhlo vrece. Ak sa však zamýšľate nad tým, že žijete v priestore, ktorý je zahltený vecami a vás to ubíja, máme pre vás tip s prvkom minimalizmu. Možno viacerým z vás pomôže pri predvianočnom upratovaní a niektorým ukáže cestu, ako sa dá fungovať s menším množstvom vecí, ako sa zbaviť nepotrebných vecí a ako sa nastaviť v živote inak, jednoduchšie.

Z pera slovenskej autorky Andrey Richardson je tu kniha Minimalistický domov, ktorá má výstižný podtitul Prestaň upratovať a začni žiť. Kniha je rozdelená do troch častí. Začína tzv. prípravnou fázou. Autorka ozrejmuje, prečo práve minimalizmus, ako sa na neho nastaviť, s čím začať, ako ho aplikovať doma. V druhej časti dochádza ku samotnému vypratávaniu jednotlivých častí domácnosti s cieľom zbaviť sa zbytočností a vytvoriť harmonický priestor. Tretia časť knihy vám ukáže, ako minimalizmus dostať nielen do domácnosti, ale spraviť z neho svoj životný štýl, ktorým sa riadime, či už pri nakupovaní, cestovaní alebo obyčajnom každodennom plánovaní. Kniha je plná zaujímavých tipov a rád, ktoré vám zjednodušia chod domácnosti i vlastného života.

Máte nápad a chcete napísať knihu? Prečítajte si článok zo zákulisia zrodenia knihy

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť