Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Vyriešila som svoju diastázu abdominoplastikou

Zdieľať

Diastáza. Problém mnohých žien. Osveta ohľadom tohto problému sa síce posilnila, existuje už množstvo dostupných informácií, ale ešte stále veľa žien s diastázou bojuje a ani o tom nevie. 

Foto: pexels.com

Diastáza je rozostup priamych brušných svalov a vzniká ako dôsledok oslabenia hlbokého stabilizačného systému, teda vnútorných svalov. Diastáza trápi predovšetkým ženy, a to hlavne tie po pôrode. Je to záležitosť, ktorá vzniká aj v prípade zlých pohybových návykov a neprimeraného cvičenia.

Ako zistíte, že trpíte diastázou?

Ľahnite si na chrbát a pokrčte kolená. Uvoľnite sa a položte prsty tesne nad pupkom. Zdvihnite hlavu, pritiahnite bradu  k hrudníku, akoby ste chceli robiť brušák a vtlačte prsty smerom do brucha. V prípade, že sa prsty zaboria medzi priame brušné svaly, ide pravdepodobne o diastázu. Ak si tým nie ste istá, zverte sa do rúk fyzioterapeutovi.

Ak je rozostup svalov malý, vo viacerých prípadoch pomôže už správne dýchanie. Vhodnými cvikmi sa môže svalstvo dostať do pôvodného stavu, ale nezriedka sa stáva, že diastázu treba riešiť chirurgicky, tzv. abdominoplastikou.

O svoju skúsenosť sa s nami podelila čitateľka Lucka (33), mamina 2 krásnych synov.

Väčšina žien zistí, že má diastázu istý čas po pôrode. Ako si to mala ty? Kedy a ako si zistila, že sa téma diastázy týka aj Teba?

Ja som na to prišla po druhom pôrode, a to tak, že som schudla 15 kíl a ostalo mi brucho vypuklé. Koža bola ovisnutá, k tomu som mala strie po celom bruchu. Odborníci to volajú, že sa robí strieška tesne nad pupkom. Keď som sa zohla, mala som pocit akoby mi chcelo vytlačiť von všetky orgány, nevedela som sa poriadne nadýchnuť, pociťovala som aj také zvláštne tŕpnutie. Bol to nepríjemný pocit. Diastáza je nepríjemná, ak je rozsiahla.

Ako si sa rozhodla túto nielen estetickú, ale aj zdravotnú záležitosť riešiť?

Začala som samozrejme „googlom“ a vyhľadávaním, ako sa zbaviť nadbytočnej kože. Hľadala som si odborníka, ktorý sa tým zaoberá, aby mi poradil, kde začať. Som ešte mladá a potrebovala som získať naspäť trochu sebadôvery a sebavedomia.

Foto: z archívu respondentky

Čo fyzioterapia a cviky na diastázu? Akú si mala skúsenosť?

Rozhodla som sa problém riešiť globálne, aj diastázu aj ovisnutú kožu zároveň. Obrátila som sa na odbornú lekársku pomoc. Po vyšetrení mi bolo zistené, že mám rozsiahlu diastázu. Cviky ani fyzioterapia by mi v tomto štádiu nepomohli. Spojila som príjemné s užitočným. Odstránili mi nadbytočnú kožu, zošili svaly, tým pádom odstránili diastázu plus mám krajší pupok. Som veľmi spokojná.

Rozhodla si sa pre zákrok. Čo si musela podstúpiť pred jeho realizáciou? Nejaké špeciálne vyšetrenia?

Podstúpila som 3 konzultácie, kde mi doktor vysvetlil celý postup a návrh riešenia. Zároveň som absolvovala základné interné predoperačné vyšetrenia. Závisí od pacienta, aké má iné zdravotné problémy, na ktoré treba prihliadať pred zákrokom. Ja som ich však nemala. 

Ako sa cítiš po zákroku?

Po pravde, v deň operácie to bolo dosť nepríjemné, ale u mňa iba z dôvodu toho, že som po narkóze zvracala, čím som napínala čerstvo zošité svaly. Inak som bola úplne stiahnutá, takže nebolo to až také zlé, čakala som horší priebeh. Lieky od bolesti a antibiotiká mi dávali v pravidelných intervaloch, každých 8 hodín, aby sa predišlo zápalu v tele. Starostlivosť v súkromnej nemocnici v Šaci bola úžasná. A môžem povedať, že každý deň je to lepšie a lepšie. Stále je tam trochu opuch, ktorý môže trvať aj do troch mesiacov.

Foto: archív respondentky

Aká je pooperačná starostlivosť?

Snažím sa dodržiavať pooperačnú starostlivosť, ktorá je veľmi dôležitá, a to 6 týždňov nosím brušný sťahovací pás, a ak bude po 6 týždňoch všetko v poriadku, tak 3 až 6 mesiacov sa má nosiť sťahovacie prádlo. Dôležité je absolútne šetrenie sa, nič nedvíhať a minimálne namáhať brušné svalstvo.

Ako to zmenilo tvoj Svet ženy?

Ako som už vyššie spomínala, také to zdravé sebavedomie potrebuje mať každá žena. Teším sa, že sa v lete nebudem hanbiť vyzliecť do plaviek a že si budem môcť obliecť to, čo sa mi páči a samozrejme chcem sa páčiť môjmu manželovi, aj keď ma stále povzbudí, že sa mu páčil aj ten môj “špecík”. Teraz je to môj svet ženy plný lásky, zdravia, sviežosti, porozumenia k samej sebe a zdravého sebavedomia.

Čo by si odkázala ženám, ktoré táto problematika trápi?

Dúfam, že som dodala ženám odvahu a nádej. Nemusíte sa báť, je to neskutočný pocit. Ja som len mesiac po zákroku, ale spokojná a šťastná . 

 

Štítky