Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako zvládnuť horúčavy a užiť si príjemné leto

Zdieľať

Leto nám oficiálne začalo, ale tzv. tropické dni tu už máme niekoľko dní a čakajú nás aj v najbližšej dobe. Pre niekoho je leto vytúženým ročným obdobím, pre iného sú horúce letné dni veľmi náročné a môžu spôsobovať nepohodu. Ako si s nimi poradiť, ako ich prežiť čo najlepšie, v pohode, v zdraví a s úsmevom na tvári? Prečítajte si tieto tipy, ako zvládnuť horúčavy a užiť si príjemné leto. 

Pitný režim

pitný režim

Dodržiavať pitný režim je nevyhnutné, či už sú alebo nie sú horúčavy. Počas vysokých teplôt je však nedostatok pitného režimu veľkým rizikom pre organizmus. Hrozí prehriatie organizmu, dehydratácia, vyčerpanie, úpal. Práve preto počas horúčav je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pitnému režimu a nezabúdať dopriať svojmu telu 1,5 až 3 litre vody počas dňa. Ideálne:

  • je potrebné piť každé 2-3 hodiny, nie nárazovo,
  • vyhýbať sa sladeným a veľmi chladeným nápojom,
  • dopriať si čistú vodu alebo bylinkové čaje.

Chladiaci účinok vody

Ďalším tipom, ako využiť vodu pre svoj prospech, aby sme sa cítili dobre aj počas horúčav, je využiť chladiaci účinok vody. Pokiaľ doma nemáte bazén, tak si naplňte vedro alebo lavór s vodou a namočte si do nej nohy.

Ak vám to vaše okolnosti umožňujú, doprajte si rýchlu vlažnú sprchu počas dňa. Pozor, nie ľadovú, mohli by ste tak telu spôsobiť teplotný šok.

Ochlaďte sa vzduchom

okno

Vetrajte skoro ráno alebo až večer, keď je vzduch ešte chladnejší a vonkajšia teplota je nižšia ako počas dňa. Potom okná zavrite a ak sa dá aj zatemnite závesom, žalúziami alebo roletami (nie však úplne, aby dochádzalo ku cirkulácii vzduchu).

Snažte sa aspoň počas horúčav variť či piecť čo najmenej, variť jedlá, ktoré sú rýchle na prípravu, aby ste zbytočne nevytvárali ďalšie teplo doma počas varenia a pečenia.

Jedzte ľahké a svieže jedlá

Nahraďte ťažké a mastné jedlá tými ľahko stráviteľnými – ideálne sú šaláty, polievky, ryby, ale aj hydina, ktorá sa dá veľmi rýchlo a chutne pripraviť. Pri nákupe potravín, nakupujte len také množstvo, ktoré ste schopní spotrebovať a vyhýbajte sa ľahko sa kaziacim jedlám, aby ste si pokazenými potravinami nespôsobili tráviace ťažkosti.

Chránim svoju pokožku, chránim seba

horúčava

  • Pri pobyte vonku nezabúdajte na slnečné okuliare, pokrývku hlavy – klobúk alebo šatka.
  • Vyhnite sa priamemu slnku medzi 11. -14.00 hodinou.
  • Nezabudnite na použitie prípravku s SPF faktorom. Osvetu o používaní SPF ako nevyhnutnej súčasti v starostlivosti o seba robí blogerka Martina známa ako @smartbeauty.sk alebo dermatologička MUDr. Karolína Baumgartnerová, známa svojím profilom @karolina.baumgartner. Na ich profiloch nájdete zaujímavé informácie, odborné rady a tipy o používaní SPF produktov a ako nimi chránime seba a svoju pokožku.

Vhodné oblečenie a obuv

letné oblečenie

Výber oblečenia je ďalším krokom, ako prežiť horúčavy v pohode. Vyberajte si vzdušné a ľahké materiály, lebo nesprávny materiál bráni správnemu odparovaniu potu.

  • Siahnite po prírodných materiáloch.
  • Obliekajte si oblečenie v jednej vrstve.
  • Vyberajte si oblečenie ideálne vo svetlých farbách.
  • Nohám takisto doprajte kvalitný materiál a voľnú, vzdušnú obuv.