Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Je faktom, že ženy dokážu stáť celé hodiny pred preplnenou skriňou a aj tak nemajú „čo na seba“. Avšak tušili ste, že dôležité nie je iba správne nakombinovanie vzorov či strihov, ale aj farieb? Alexandra Vrábelová, profesionálna štylistka, vás naučí, že pre každú ženu existuje to pravé spektrum farieb, ktoré dajú vyniknúť jej kráse, šarmu a jedinečnosti.

Saška, ako si sa dostala k móde a farebnej typológii?

K stylingu som sa dostala trochu okľukou. Nebolo to tak, že by som sa jedného dňa zobudila a chcela by som radiť ženám. Mne to zo začiatku ani nenapadlo a ani by som si na to netrúfala. Vyvinulo sa to postupne. Počas materskej som uvažovala, čomu sa budem venovať potom. Nechcela som sa vrátiť do pôvodného zamestnania. Prioritou bolo pre mňa písanie a napadlo mi, že ak si spravím kurz stylingu, možno mi to otvorí možnosti, napríklad do lifestylových magazínov.  Začala som teda kurzom personal stylist, ale chytilo ma to natoľko, že som sa rozhodla rozšíriť si vedomosti a spravila som si kurz na farebnú typológiu a šatníkový styling. A keďže som mala už všetky kurzy hotové, vtedy mi skrzla myšlienka, že s takýmito vedomosťami by som už mohla poskytovať aj konzultácie.

Pre každú ženu existuje ideálny súbor farieb, ktoré najviac dajú vyniknúť jej kráse.

Čo to vlastne je tá farebná typológia a ako sa to môže niekto naučiť? Sú na to nejaké kurzy?

Farebná typológia je náuka o farbách a ich ideálnych kombináciách. Pre každú ženu existuje ideálny súbor farieb, ktoré najviac dajú vyniknúť jej kráse. Je to vodítko k tomu, aby sme nosili farby, ktoré nám najviac pristanú.

Na farebnú typológiu existujú kurzy, ale myslím si, že to treba mať aj trochu v oku. Každý má inú danosť vidieť pôsobenie farieb na svojej pokožke. Mám klientky, ktoré vidia rozdiel medzi tým, keď im k tvári priložím čisto bielu látku a keď im dám krémovú. Ale väčšina ľudí ten rozdiel nevidí.

Ja som si vybrala kurzy podľa referencií a podľa obsahu, čo sa na kurze naučím, takže moja voľba viedla do zahraničia, kde som sa prihlásila do jednej londýnskej školy stylingu.

Existujú nejaké základné pravidlá farebnej typológie alebo to závisí od jednotlivca?

Sú základné pravidlá, je dokonca na to aj tabuľka, kde je asi 30 odtieňov vlasov a očí a asi 20 odtieňov pleti😊 Ale približne si vieme určiť ideálne farby aj my samé, napríklad blondínkam budú pasovať svetlejšie farby, tmavovláskam sýtejšie farby. Ženám s chladnou, bledou pokožkou pristane chladnejšie farby, ženám s opálenou pokožkou tie teplejšie, jesenné farby.

Mohlo by vás zaujímať Veronika z JeweResin: Snažím sa, aby šperky robili radosť a víziu krajšej budúcnosti

Dokážeme sa zaradiť možno do jedného zo štyroch ročných období (jar, leto jeseň, zima), ale na presnejšie určenie už budete potrebovať súbor farebných šatiek a oko odborníka. Ja určujem podľa 14 typov, ale je to naozaj individuálne. Väčšinou skladám paletu pre klientku na mieru. Môže sa stať, že jej pristane aj farba, ktorá nepatrí vyslovene do jej typu. Každá žena je iná, preto aj 14 kategórií je málo😊

Blondínkam budú pasovať svetlejšie farby, tmavovláskam sýtejšie farby. Ženám s chladnou, bledou pokožkou pristane chladnejšie farby, ženám s opálenou pokožkou tie teplejšie, jesenné farby.

V čom nám vie farebná typológia pomôcť?

Aby sme zvýraznili prirodzený tón pokožky, farbu vlasov a očí. Aby nás naše oblečenie rozžiarilo a aby sme pôsobili mladšie a sviežejšie. Nosením nevhodných farieb často pôsobíme unavene, máme kruhy pod očami alebo vyzeráme staršie.

Podľa čoho sa priraďujú „vhodné“ a „nevhodné“ farby? (ročného obdobia, typu pleti, vlasov, veku, postavy…?)

Ideálne farby sa určujú podľa farby vlasov, odtieňa pokožky, farby očí. Tiež je dobré vziať do úvahy aj vek, pretože vekom strácame pigmentáciu a nepristanú nám už veľmi výrazné farby. Na základe typu postavy potom rozmiestnime ideálne farby tak, aby pritiahli pozornosť na tú krajšiu časť postavy.

Nosením nevhodných farieb často pôsobíme unavene, máme kruhy pod očami alebo vyzeráme staršie.

Aké farby sa prirodzene hodia bledým typom (blondínkam) a aké tmavším (brunetkám)?

Svetlejším typom pasujú viac jemnejšie a svetlejšie farby.Farbu blond vlasov prirodzene zvýrazní fialová farba. Brunetkám pasujú skôr tie sýtejšie farby a k vlasom im pasuje najviac modrá. A pre červenovlásky sú väčšinou ideálne teplejšie farby a k vlasom im pristane najmä zelená.

A akým farbám by sa mali naopak vyhýbať a prečo?

Blondínky by sa mali vyhýbať ťažkým a tmavým farbám, nepoužívať čiernu, radšej siahnuť napríklad po tmavomodrej. Tiež im nepristanú príliš kontrastné vzory a bielo-čierne kombinácie. Tmavovlásky, najmä tie s bledšou pokožkou by si nemali obliekať príliš svetlé veci k tvári a mali by mať na pamäti aj vyšší kontrast. Teda, ak majú napríklad biely top, oživiť ho niečím sýtejším, napríklad šatkou alebo náhrdelníkom.

Prichádza letná sezóna, ktoré farby oblečenia sú v tomto ročnom období najvhodnejšie a ktoré najmenej vhodné a prečo?

V lete je to všetko trošku uvoľnenejšie a aj naša pokožka chytá teplejší nádych, tak si myslím, že aj farby, ktoré nepristanú žene v zime, v lete si ich môže dovoliť. Ale z hľadiska teploty by som sa vyhýbala čiernej, ktorá absorbuje najviac tepla. Potom nasleduje fialová, indigová a modrá. Jediná farba, ktorá nepriťahuje teplo, je biela, lebo odráža všetky vlnové dĺžky svetla.

Čo sa týka trendov, in je tento rok žltá a sivá farba, ale v kolekciách sa objavuje aj červená.

Čo všetko v rámci svojich služieb klientkám ponúkaš a prečo by sa mali na teba obrátiť?

Ponúkam základnú dvojhodinovú konzultáciu u mňa v ateliéri, kde určím farebný typ podľa 14 kategórií, typ postavy a štýl. Taktiež sa rozprávame o proporciách, vzoroch a ideálnych kontrastoch. Navštevujem klientky aj priamo u nich doma, keď chcú spraviť revíziu šatníka a zbaviť sa kúskov, ktoré im nepasujú. A taktiež pôsobím ako personal shopper, teda s chodím s klientkami na nákupy.

Akú najpozitívnejšiu zmenu spravilo obliekanie sa podľa farebnej typológie konkrétne v tvojom živote?

Už predtým, ako som si spravila kurzy, tak som mala zhruba prehľad o tom, aké farby mi pristanú, ale teraz už to viem presne. Taktiež mi to pomáha určiť ideálnu farbu rúžu či očných tieňov. A napríklad sa pri nákupoch cez internet vyhnem tomu, aby som kvôli nesprávnej farbe vracala zásielku. Taktiež viem, kde som v minulosti robila chybu v proporciách, čím som si zbytočne skracovala postavu.

Prečítajte si tiež Najedzte sa do krásy: 10 potravín, ktoré vás spravia príťažlivejšou

Štítky