Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Hľadáte spôsob, ako si oddýchnuť od každodenných starostí? Vyskúšajte quilling!

Zdieľať

Nezvyčajné hobby? Aj tak sa to dá nazvať. Poznáte quilling? Je to doslova umenie rolovaného papiera. Túto špeciálnu tvorbu s papierom zvládne aj začiatočník. Quilling môže byť skvelým tipom pre vás, ak hľadáte nejaké nové hobby na spríjemnenie týchto dní.

Čo je to quilling?

Papierový quilling, známy aj ako papierový filigrán je kreatívnou technikou, prostredníctvom ktorej sa zvinú úzke papierové pásy do zvitkov a rôznych tvarov, z ktorých sa dá vytvoriť elegantný filigrán.

Quilling je technika, ktorá sa používa na zdobenie pohľadníc, obalov, rámov, košíkov, dóz, šperkovníc a podobne. Vďaka quillingu si môžete vytvoriť originálne obrazy. O pôvode quillingu existujú rôzne odborné názory. Podľa niektorých zdrojov sa quilling objavil v renesančnej Európe, keď ho mnísi a mníšky používali na zdobenie obalov kníh a náboženských predmetov. Iné zdroje uvádzajú, že quilling vznikol v starovekej Číne pri vynáleze papiera. Nájdu sa však aj zdroje, ktoré uvádzajú, že to bol práve staroveký Egypt, kde sa táto technika prvýkrát objavila.

Quilling akoby zažíva opätovné oživenie. Tvorí peknú súhru aj s inými technikami, akými sú vyšívanie či maľovanie. Vytváraním 3D miniatúr nadobúda nový rozmer. Dokonca je táto technika veľmi obľúbená aj v šperkárstve, čím sa quillingové diela stávajú nositeľným umením.

Aké pomôcky potrebujeme?

Medzi základné pomôcky patrí quillingové pero, ale pokiaľ ho nemáte, na začiatok poslúži aj obyčajná špajdľa. Quillingové perá majú rôzne druhy hrotov, ktoré sú vymeniteľné podľa potreby. Ďalšou pomôckou je quillingový papier v rôznych farbách alebo v predaji sú aj hotové quillingové papierové pásky v rôznych šírkach a farbách. K práci s papierom budete potrebovať lepidlo, ideálne také, ktoré po zaschnutí je priehľadné a nie je ho vidieť. Zídu sa vám nožnice, pinetky na zafixovanie tvarov, šablóna s rôznymi tvarmi, quillingový hrebeň pre pokročilejších. Dajú sa zakúpiť aj priamo hotové sady, v ktorých nájdete všetko, čo na tvorbu potrebujete. Stačí sa poobzerať v kreatívnych eshopoch. Pomôcky vám pomôžu vyrábať základné quillingové tvary, z ktorých môžete vytvárať rôzne obrázky.

Ak vás to oslovilo, odporúčame pozrieť si rôzne videá, ktoré vás prevedú základnými tipmi a technikami. Ako napríklad toto video:

Quillingové nápady

Na kreatívnych a DIY blogoch nájdete neskutočné množstvo nápadov a inšpirácií. My sme vybrali zopár z nich, vďaka ktorým možno aj vás quilling ako hobby alebo forma psychohygieny osloví.

Quilling nápady

Foto: pinterest.com