Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Introverti vs. extroverti na pracovisku. Kto je úspešnejší?

Zdieľať

Každý z nás je iný. Niekomu vyhovuje spoločnosť ľudí, niekto je skôr uzavretý typ a cíti sa lepšie sám. Tieto typy osobnosti sa označujú ako extroverti a introverti. Oba typy sú prínosné na pracovisku, len za iných podmienok. Pozrite sa s nami, ktorí slávni introverti aj extroverti to dotiahli v živote ďaleko, ako sa na pracovisku darí obom typom a či sa vôbec dá povedať, že je niekto z nich úspešnejší. 

introverti vs. extroverti

Slávni introverti a extroverti

S profilovaním introvert a extrovert to vo väčšine prípadov nie je také jednoznačné. Známy Bill Gates je tichý a mimoriadne inteligentný introvert, ale nehanbí sa vystupovať. Herečka Barbara Streisand je známa ako plachá extrovertka, aj keď jej práca spočíva v neustálom vystupovaní, celý život bojuje s trémou.

Základné rozdiely medzi introvertom a extrovertom

Introverti majú tendenciu dobíjať si energiu trávením času osamote. Strácajú energiu z dlhodobého pobytu medzi ľuďmi, najmä vo veľkom dave. Naopak, extroverti si dobíjajú energiu od iných ľudí a trpia zníženou energiou, keď trávia príliš veľa času osamote.

Introverti sú nachýlnejší na nadmernú stimuláciu, ktorá môže mať v pracovnej sfére rôzne prejavy – vystupovanie na verejnosti, veľké obchodné stretnutia, preplnené večierky a extroverti sa môžu cítiť skutočne unavení, ak trávia príliš veľa času osamote.

Introvert a extrovert na pracovisku

Introvert si vychutnáva čas strávený sám so sebou. Z pracovného hľadiska sa vyznačuje týmito znakmi:

  • Po náročnom pracovnom dni či rozhovore ocení spoločnosť skôr malej úzkej skupiny priateľov či známych.
  • Predtým, než prehovorí, si všetko dobre premyslí.
  • Vyprodukuje svoj najlepší výkon, keď je oddelený od vyrušovania iných ľudí.

Nikola Tesla, geniálny vynálezca, inžinier a introvert, vysvetľuje: „Originálnosti sa darí v ústraní bez vonkajších vplyvov, ktoré na nás bijú, aby ochromili tvorivú myseľ. Buďte sami – to je tajomstvo vynálezu: buďte sami, vtedy sa rodia nápady. “

introvert

Extrovertov fascinujú rozhovory s cudzími ľuďmi. Z pracovného hľadiska sa vyznačujú predovšetkým tým, že:

  • nemajú problém nadviazať sociálny kontakt,
  • rýchlo zdieľajú svoje názory,  
  • len ak spolupracujú, vyprodukujú ten najlepší výkon.

extrovert

Výskum o súvislosti medzi typom osobnosti a efektívnosťou vedenia

Adam Grant, profesor na Pennsylvánskej univerzite, sledoval súvislosť medzi typom osobnosti (introvert / extrovert) a efektívnosťou vedenia. Dospel k záveru, že oba typy sú úspešnými vodcami, ale pri rôznych druhoch zamestnancov.

V prieskume zistil, že tímy, v ktorých boli extrovertní manažéri a introvertní zamestnanci, mali tieto tímy o 16 % vyššie zisky, pričom v tímoch, kde boli extrovertní manažéri, ale aj extrovertní zamestnanci mali tieto tímy o 14 % nižšie zisky. Manažéri – extroverti vynikli teda v tímoch, kde vytiahli z pasívnych (introvertných) zamestnancov to najlepšie. Avšak manažéri – extroverti svojím dominantným spôsobom obmedzili úsilie proaktívnych (extrovertných) zamestnancov. Výsledkom bolo, že zamestnancov to nakoniec odradilo a tím prišiel o skvelé nápady.

Introvertní manažéri vynikajú pozorným počúvaním návrhov zamestnancov a podporujú iniciatívu zamestnancov. Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Campbell’s Soup, Doug Conant, je introvert, ktorého úspech ako vodcu hovorí za všetko prostredníctvom manuálneho napísania viac ako 30 000 personalizovaných poďakovaní pre svojich zamestnancov.

Zopár rád pre manažéra, ak riadi introvertných zamestnancov:

  • Ponechať skupine zamestnancov čas na sústredenie sa na úlohy a vytvoriť atmosféru, ktorá podporuje ich učenie a účasť.
  • Naplánovať si pravidelné stretnutia typu one-on-one, aby ste sa informovali alebo naučili nové zručnosti.
  • Namiesto toho, aby ste ich uvrhli do novej situácie, nechajte si čas na pozorovanie.
  • Namiesto náročných odpovedí na mieste si dajte čas na premyslenie.
  • Poskytnite si vopred termíny, napríklad vydajte hodinové varovanie pred dokončením dôležitej úlohy.

Zopár rád pre manažéra, ak riadi extrovertných zamestnancov:

na pracovisku

  • Delegujte štruktúrovanú spoluprácu, aby mohli rozvíjať svoje nápady za prítomnosti ostatných.
  • Udržujte ich úlohy vzrušujúce a pútavé, aby ste sa vyhli nedostatočnej stimulácii.
  • Pochváľte a povzbuďte ich nadšenie.
  • Keď majú pripravený plán, nechajte ich ponoriť sa priamo do svojich projektov.
  • Dajte jasné signály (fyzické i verbálne) ako odpoveď na ich výkon.

Nie je všetko čiernobiele

Introverzia a extroverzia sa týkajú toho, ako máme tendenciu dobíjať mozog, či naša energia prúdi dovnútra alebo von. Carl Jung, považovaný za otca analytickej psychológie, hovorí: „neexistuje nič také ako čistý introvert alebo extrovert. Takáto osoba by bola v blázinci.“ Bol to práve Carl Jung, ktorý na začiatku 20. storočia popularizoval tieto dva pojmy. Mnohí si to však vysvetlili a vysvetľujú, že buď sme jedno alebo druhé, pričom Jung tieto dva typy označil za extrémy, čiže väčšina ľudí spadá niekde uprostred alebo môže byť pokojne extrovert, ale aj s introvertnými črtami alebo introvert aj s extrovertnými črtami. 

Kategórie osobnosti nám pomáhajú pochopiť, kto sme, a pomáhajú nám orientovať sa v sociálnom prostredí, ktoré nás tak silno spája. Nájdením rovnováhy medzi činnosťou a reflexiou lepšie slúžime sebe a navzájom. To má nielen hmatateľné dôsledky pre pracovisko, ale aj pre spoločnosť.

Foto: pexels.com

Zdroj: aofund.org

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”