Každý z nás je iný. Niekomu vyhovuje spoločnosť ľudí, niekto je skôr uzavretý typ a cíti sa lepšie sám. Tieto typy osobnosti sa označujú ako extroverti a introverti. Oba typy sú prínosné na pracovisku, len za iných podmienok. Pozrite sa s nami, ktorí slávni introverti aj extroverti to dotiahli v živote ďaleko, ako sa na pracovisku darí obom typom a či sa vôbec dá povedať, že je niekto z nich úspešnejší.
S profilovaním introvert a extrovert to vo väčšine prípadov nie je také jednoznačné. Známy Bill Gates je tichý a mimoriadne inteligentný introvert, ale nehanbí sa vystupovať. Herečka Barbara Streisand je známa ako plachá extrovertka, aj keď jej práca spočíva v neustálom vystupovaní, celý život bojuje s trémou.
Introverti majú tendenciu dobíjať si energiu trávením času osamote. Strácajú energiu z dlhodobého pobytu medzi ľuďmi, najmä vo veľkom dave. Naopak, extroverti si dobíjajú energiu od iných ľudí a trpia zníženou energiou, keď trávia príliš veľa času osamote.
Introverti sú nachýlnejší na nadmernú stimuláciu, ktorá môže mať v pracovnej sfére rôzne prejavy – vystupovanie na verejnosti, veľké obchodné stretnutia, preplnené večierky a extroverti sa môžu cítiť skutočne unavení, ak trávia príliš veľa času osamote.
Introvert si vychutnáva čas strávený sám so sebou. Z pracovného hľadiska sa vyznačuje týmito znakmi:
Nikola Tesla, geniálny vynálezca, inžinier a introvert, vysvetľuje: „Originálnosti sa darí v ústraní bez vonkajších vplyvov, ktoré na nás bijú, aby ochromili tvorivú myseľ. Buďte sami – to je tajomstvo vynálezu: buďte sami, vtedy sa rodia nápady. “
Extrovertov fascinujú rozhovory s cudzími ľuďmi. Z pracovného hľadiska sa vyznačujú predovšetkým tým, že:
Adam Grant, profesor na Pennsylvánskej univerzite, sledoval súvislosť medzi typom osobnosti (introvert / extrovert) a efektívnosťou vedenia. Dospel k záveru, že oba typy sú úspešnými vodcami, ale pri rôznych druhoch zamestnancov.
V prieskume zistil, že tímy, v ktorých boli extrovertní manažéri a introvertní zamestnanci, mali tieto tímy o 16 % vyššie zisky, pričom v tímoch, kde boli extrovertní manažéri, ale aj extrovertní zamestnanci mali tieto tímy o 14 % nižšie zisky. Manažéri – extroverti vynikli teda v tímoch, kde vytiahli z pasívnych (introvertných) zamestnancov to najlepšie. Avšak manažéri – extroverti svojím dominantným spôsobom obmedzili úsilie proaktívnych (extrovertných) zamestnancov. Výsledkom bolo, že zamestnancov to nakoniec odradilo a tím prišiel o skvelé nápady.
Introvertní manažéri vynikajú pozorným počúvaním návrhov zamestnancov a podporujú iniciatívu zamestnancov. Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Campbell’s Soup, Doug Conant, je introvert, ktorého úspech ako vodcu hovorí za všetko prostredníctvom manuálneho napísania viac ako 30 000 personalizovaných poďakovaní pre svojich zamestnancov.
Introverzia a extroverzia sa týkajú toho, ako máme tendenciu dobíjať mozog, či naša energia prúdi dovnútra alebo von. Carl Jung, považovaný za otca analytickej psychológie, hovorí: „neexistuje nič také ako čistý introvert alebo extrovert. Takáto osoba by bola v blázinci.“ Bol to práve Carl Jung, ktorý na začiatku 20. storočia popularizoval tieto dva pojmy. Mnohí si to však vysvetlili a vysvetľujú, že buď sme jedno alebo druhé, pričom Jung tieto dva typy označil za extrémy, čiže väčšina ľudí spadá niekde uprostred alebo môže byť pokojne extrovert, ale aj s introvertnými črtami alebo introvert aj s extrovertnými črtami.
Kategórie osobnosti nám pomáhajú pochopiť, kto sme, a pomáhajú nám orientovať sa v sociálnom prostredí, ktoré nás tak silno spája. Nájdením rovnováhy medzi činnosťou a reflexiou lepšie slúžime sebe a navzájom. To má nielen hmatateľné dôsledky pre pracovisko, ale aj pre spoločnosť.
Foto: pexels.com
Zdroj: aofund.org