Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Jednoduchý postup plánovania svadby, vďaka ktorému nezabudnete na nič dôležité 

Zdieľať

Je pred vami svadba? Rozhodli ste sa spojiť svoje srdcia i životy vyjadrením manželského sľubu? V tom prípade je pred vami niekoľko krokov plánovania, ktoré vám môžu narobiť poriadne starosti.  

S nami a našimi radami na nič dôležité nezabudnete a vyhnete sa tak nemilým prekvapeniam.  

Urobte si zoznam dôležitých krokov 

Ak od darovania krásneho zásnubného prsteňa prešlo určité obdobie, na ktorom ste sa dohodli, je zrejme najvyšší čas na plánovanie vášho najdôležitejšieho dňa v živote. U mnohých však predstava svadobného dňa vyvoláva stres a paniku. A pritom vôbec nemusí.  

V prvom rade si musíte vydýchnuť, nabiť sa energiou a prejsť všetkými fázami plánovania tejto udalosti krok za krokom v poradí, ktoré vám v tomto článku odporúčame. 

Zoznam svadobných vecí si môžete urobiť pokojne staromódne –  v zošite alebo v tablete či na počítači. Nezabudnite na všetky kroky, ktoré môžete potom detailne rozšíriť o podstatné položky.  

Vyberte vhodný dátum  

Faktory, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere dátumu svadby, sú: 

  • Sezóna.  Ak snívate o svadbe na otvorenej lúke pod girlandami žiaroviek, naplánujte si svadbu od polovice mája do polovice septembra. Myslite pritom na epidemiologickú situáciu.  
  • Rozpočet.  Neplánujte si svadbu v hlavnej sezóne, ak na ňu máte veľký rozpočet. Verte, aprílová svadba vás vyjde oveľa lacnejšie ako svadba v auguste.  
  • Deň v týždni.  Svadba vo všedný deň vám môže ušetriť až 20% rozpočtu. 
  • Miesto.  Vopred si overte špecifiká konkrétneho miesta. Silný vietor alebo hrboľatá zem môžu zmariť vaše plány organizovať svadbu na záhrade. Ak chcete usporiadať svadbu na obzvlášť žiadanom a obľúbenom mieste, je možné, že dátum oslavy bude potrebné prispôsobiť harmonogramu voľných dní tohto miesta. 
  • Práca.  Ak je pre vás dôležité vyraziť na svadobnú cestu bezprostredne po svadbe, vopred si zistite, či v tomto období môžete byť dlhší čas mimo práce. 
  • Plán hostí.  Skontrolujte, či budú môcť v daný deň prísť na svadbu všetci dôležití hostia.  

Vytvorte si zoznam hostí 

zoznam hostíĎalším bodom prípravy svadby je zostavenie zoznamu hostí. Veľa bude závisieť od ich počtu a charakteristík, formátu svadby, výberu miesta na obrad a samozrejme, celkového rozpočtu svadby. 

Pri vytváraní zoznamu nezabudnite, že nemusíte pozývať všetkých, ide o váš deň, pri ktorom nie je dôležité vytvárať zoznam na princípe „aby ste neurazili“. Pozvite iba tých, ktorí sú vášmu srdcu milí. 

Miesto obradu a hostiny 

Ďalším krokom je výber miesta na oslavu. Avšak, začať hľadať vhodné miesto na obrad môžete za predpokladu, že máte: 

  1. Potvrdený dátum svadby. 
  2. Potvrdený počet hostí. 

Toto sú úplne prvé výberové kritériá. Potom sa určite navečerajte v tejto reštaurácii a porozprávajte sa so správcom banketu. Miera jeho ochoty pomôcť vám a ísť na stretnutie nie je o nič menej dôležitá ako vynikajúca kuchyňa. 

Svadobné šaty 

Nakoniec to najdôležitejšie! Áno, práve teraz. S pokojnou dušou a ľahkým srdcom si vyberte šaty svojich snov, pričom môžete minúť všetok zostávajúci čas i peniaze.  

Pri výbere štýlu šiat a obleku určite vezmite do úvahy všeobecný koncept svadby: či už to bude čistinka v lese alebo mramorová podlaha v hale, klasická svadba, vintage alebo hipsterská. Váš vzhľad by mal úplne zodpovedať predstave, miestu konania a štýlu svadby. O nič menej dôležité nie sú v tomto smere ani pekné šaty pre družičku. 

Ale pozor! Naplánujte si takéto nákupy najmenej 3 týždne pred oslavou, aby ste mali čas všetko doladiť do najmenších detailov.  

Foto: pexels.com