Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Knihárske remeslo nevymizlo: Mária a Miroslav tvoria pod značkou Libris nádherné kroniky

Zdieľať

Mária Sadleková a Miroslav Šlapka tvoria pod značkou Libris nádherné kroniky, knihy, zápisníky vlastnými rukami, bez použitia strojov. Ich tvorba sprevádza rodiny, obce, spolky, firmy, hotely dôležitými míľnikmi a udalosťami. 

V rozhovore sa dozviete:

  • viac o remesle „knihárčina“,
  • ako prebieha celá tvorba od nápadu po realizáciu,
  • koľko kroník im už prešlo rukami,
  • kde najďalej sa kronika zn. Libris dostala,
  • ale aj to, čo by si autori Mária a Miroslav zaznamenali do svojej vlastnej kroniky. 

Knihárčina nie je až také známe remeslo ako ostatné. Aký je teda príbeh značky Libris? Kedy a ako to celé začalo?

Knihy ma sprevádzali odmalička, rozprávkové, napínavé detektívky, zaľúbené romány, no učarovali mi najmä tie staršie, nie len svojou obsahovou stránkou, ale ako celok. To tajomno, ktoré ich obklopovalo – kto ich čítal, komu patrili, drobné poznámky skryté medzi riadkami, vôňa papiera, to všetko ma fascinovalo. Nasledovalo štúdium s tým späté a teda reštaurovanie papiera, starých tlačí a kníh. Časom však prišli iné záujmy, povinnosti, nové výzvy a knihy zostali bokom, až kým som stretla bývalého kolegu, knihára Mirka. Požiadal ma o spoluprácu pri výrobe zápisníkov pre svojich známych. Nuž a nezostalo len pri nich, postupne sme sa prepracovali k väčším a náročnejším kúskom. Dnes tvoríme spoločne, Mária a Miroslav pod značkou Libris.

Nádherná práca pani Márie a pána Miroslava

Koľko kníh, kroník a zápisníkov už prešlo vašimi rukami?

„Knihárčine“ sa intenzívne venujeme tri roky. Počas tohto obdobia sme vyrobili mnoho kníh, odhadom to bude už okolo 600 kroník a zápisníkov.

Pri vašej tvorbe nepoužívate stroje, všetko spracúvate ručne. Čo to všetko obnáša od nápadu po samotnú kroniku či hotový zápisník?  Čo všetko potrebujete poznať pred samotnou tvorbou? 

V malej dielničke tvoríme knihy individuálne podľa predstáv a potrieb zákazníka. V prvom rade zisťujeme účel knihy a pre koho je určená. Spoločne potom prediskutujeme detaily ako sú formát knihy, počet strán, gramáž papiera, poťahový materiál a jednotlivé prvky výzdoby knižných dosiek. Na základe zistených informácií načrtneme návrh. Až po jeho schválení pristupujeme k samotnej realizácií. Knihy  vyrábame ručne od skladania hárkov papiera, cez šitie jednotlivých zložiek až po finálnu úpravu knižných dosiek. Jediný zásah stroja predstavuje orezanie knižného bloku.

pán Miroslav pri šití knižného bloku

Ako dlho trvá príprava kroniky? 

Čas potrebný pre výrobu kroniky je veľmi individuálny. Záleží najmä od náročnosti prác, ktoré je potrebné vykonať na danej knihe. Pri jednej môžeme stráviť napríklad 8 hodín čistého času a pri druhej aj 16 hodín.

Prečítajte si rozhovor s keramikárkou Martinou Švarc, ktorá tvorí nielen úžitkovú keramiku 

Z čoho sú vaše zápisníky, kroniky a knihy? Aký materiál sa používa? 

Pri výrobe používame papier rôznych gramáží a odtieňov. Závisí to najmä od účelu knihy a požiadaviek zákazníka. Napríklad pri fotoalbumoch najčastejšie používame 250g kartón, ktorý prekladáme tzv. pavučinkovým papierom, aby boli fotografie chránené. Medzi najviac cenené papiere patrí ručne vyrábaný papier, ktorý je samozrejme aj ekonomicky náročnejší, no veľmi radi s ním pracujeme. Knižné dosky poťahujeme prevažne do teľacej usne, ktorá dodáva knihe punc jedinečnosti, nakoľko ide o prírodný, originálny materiál.

Vaše diela majú na obale rôzne motívy – erby, znaky, folklórne prvky. Ktorý motív je váš najobľúbenejší? 

Veľmi obľubujeme prírodné motívy, napríklad radi zobrazujeme strom, ako symbol života.  Najčastejšie ho využívame pri výzdobe rodinných kroník.

kronika

Na akú príležitosť kroniky, zápisníky a knihy vytvárate? 

Knihy vyrábame k rôznym udalostiam. Ľudia ich zvyknú darovať napríklad pri príležitosti sobáša, kde si  mladomanželia môžu začať viesť spoločnú rodinnú kroniku. Ale tiež jubilantom, ktorí do nich zapisujú  svoje spomienky, a tak zostanú uchované pre ďalšie generácie. Často vyrábame kroniky a pamätné knihy aj pri príležitosti otvorenia múzea, galérie, či pamätnej izby. Napríklad sme dostali možnosť vytvoriť kroniku do pamätnej izby Štefana Nosáľa v Hriňovej, čo si veľmi vážime.

Kam najďalej putovala vaša kronika? 

Knihy prevažne vyrábame pre ľudí zo Slovenska a okolitých štátov, no jedna z rodinných kroník skončila aj za „veľkou mlákou“ v USA, to je pravdepodobne zatiaľ najvzdialenejšie miesto, kam naša kronika putovala.

Kroniky zachovávajú spomienky a životné momenty. Čo by sme našli vo vašej osobnej kronike?

Mária: Medzi moje top životné momenty nepochybne patrí založenie rodiny a narodenie syna, to by v mojej knihe života bolo na prvom mieste.

Miroslav: V mojej kronike by nechýbala zmienka o výbere povolania knihára, pretože ma táto práca veľmi napĺňa a samozrejme dátum zoznámenia s mojom priateľkou.

Minulý rok ste viedli knihársky kurz. Aká to bola skúsenosť pre vás? Chystáte niečo podobné? 

Naša práca je sústredená najmä v priestoroch dielne a tak nám prirodzene začal chýbať kontakt s ľuďmi. Preto sme sa rozhodli usporiadať knihársky kurz vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Boli sme milo prekvapení záujmom ľudí a ich šikovnosťou, ktorú preukázali na kurze. Vyskúšali si skladať jednotlivé zložky papiera, ušiť knižný blok, zostaviť knižné dosky a potiahnuť ich do knihárskeho plátna. Domov si odniesli vlastnoručne vyrobený zápisník. Ak to súčasná situácia dovolí, plánujeme v kurzoch pokračovať. Najbližší nás čaká 20.11. tohto roku opäť v Žiline v priestoroch Krajského kultúrneho strediska, tak veríme, že sa nám ho podarí zrealizovať.

Foto: z archívu Libris

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”