Vysoké podpätky boli odjakživa synonymom príťažlivosti. O módnom doplnku, ktorý podčiarkuje krásu ženského tela, je však dobre známe, že okrem zvodnosti prináša svojim majiteľkám len samé problémy. Má v dnešnej dobe, kedy sa kladie dôraz na zdravie a pohodlie, vôbec význam ich nosiť? Poradíme vám, ako si vybrať naozaj pohodlné topánky na vysokom podpätku a nestratiť pritom pohodlie.
Svet módy sa otriasa v základoch, odkedy sa na trhu čoraz častejšie objavujú trendy, ktoré hľadia v prvom rade na pohodlie, funkčnosť a kvalitu. Vysoké podpätky, ktoré ženám spôsobujú iba nekonečné utrpenie, bolesti nôh, otlaky či dokonca problémy s chrbticou, tak strácajú na popularite.
Samozrejme vo vysokých podpätkoch sa nikdy nebudete cítiť tak pohodlne ako v teniskách, no aj tie najvyššie z nich môžu byť dostatočne pohodlné na každodenné nosenie, ak si pri ich výbere vyskúšate naše rady.
Zo začiatku by sme si mali ujasniť terminológiu. Ľudia často nevedia, aký je rozdiel medzi slovami opätok a podpätok, alebo sa domnievajú, že sú to dve synonymá pre rovnakú vec. Pravdou však je, že je medzi nimi veľký rozdiel.
Opätok je tá časť topánky, ktorá sa nachádza okolo päty. Slúži na vystuženie topánky v pätovej časti. Mal by byť pevný a dobre fixovaný.
Podpätok sa nachádza pod opätkom, respektíve pod pätou. Je to spodná časť obuvi. Poznáme mnoho druhov podpätkov tých najrozličnejších veľkostí, od pánskych až po tie vysoké, ktoré zdobia elegantné dámske lodičky.
Ide o to, že naše chodidlá majú prirodzený uhol priehlavku a podľa neho má každá žena svoju ideálnu výšku podpätku. Môžete si to vyskúšať aj samy. Choďte po dome bez topánok a postavte sa na špičky. Čo je pre vás pohodlnejšie? Chodiť rovno po špičkách alebo po bruškách chodidiel? Podľa toho spoznáte veľkosť, ktorá vám bude pohodlná.
Záleží aj na pohyblivosti a veľkosti dutiny medzi členkom a pätou (sinus tarsi). V tomto mieste sa nachádza medzikostné väzivo. Preto sa tie z vás, ktoré majú tieto väzy menej pohyblivé, cítia lepšie v topánkach s plochou podrážkou, a tie, ktoré ich majú pohyblivejšie, môžu bez problémov chodiť na ihličkových podpätkoch.
Ako si teda správne vybrať lodičky, ktoré budú nielen sexi, ale bude v nich aj radosť chodiť? Ak ste si už vyskúšali chôdzu na špičkách po dome, zohľadnili ste anatómiu svojich členkov a napriek všetkým úskaliam sa rozhodli obetovať svoje pohodlie móde, prečítajte si nasledujúce tipy, ako postupovať doma aj v obchode pri hľadaní nových krások do vášho botníku.
Najčastejšou chybou je ísť nakupovať ráno alebo cez víkend. Faktom je, že po celom pracovnom dni strávenom na nohách vám členky môžu mierne opuchnúť. Práve preto by ste si nové lodičky mali skúšať na konci dňa, keď vaše chodidlo dosiahne maximálnu veľkosť – takto pochopíte, ktoré topánky vám budú pohodlné. Nielen na prvú hodinu, ale na celý deň.
Bohužiaľ, rôzne značky topánok majú rôzne veľkosti. Európska 38 sa môže veľmi líšiť od americkej 5,5. Preto by ste si mali dávať pozor nielen na skutočnú veľkosť na krabici od topánok, ale aj na dĺžku chodidla. Ak chcete rýchlo vybrať perfektný pár, zmerajte si nohu vopred krajčírskym metrom a vyberte model na základe dĺžky.
Topánky na vysokom podpätku by mali pevne sedieť a bezpečne držať nohu. Príliš voľná topánka môže skĺznuť a odierať nohu. V pritesných topánkach sa vám bude ťažko udržiavať rovnováha, chôdza bude nepravidelná, topánky budú spôsobovať bolesti a narobia vám pľuzgiere. Preto si treba vybrať pár, ktorý bude ako ušitý pre vaše nôžky.
Na každodenné nosenie si vyberte topánky, ktoré majú dostatok miesta pre prsty. Stlačené prsty spôsobia bolesť, mozole, nesprávne držanie tela pri chôdzi či dokonca nábeh na artritídu.
Vždy je lepšie si takéto lodičky najprv naživo vyskúšať, uprednostnite teda nákup v kamennom obchode. Prechádzajte sa v nich po obchode toľko, koľko vám bude treba na rozhodovanie. Možno budete mať zo začiatku pocit, že sú vám topánky príliš tesné, nakoniec sa však každý pár roztiahne. Ak sa vám ale zadná časť topánky pri krátkej prechádzke po obchode odrie, pravdepodobne sa na tomto mieste časom vytvorí pľuzgier.
Samozrejme možností online nakupovania je neúrekom a s príchodom stoviek pohodlných webových stránok a obchodov s viacerými značkami sa nám život zjednodušil. Aj pri najpresnejších výpočtoch je ale riziko omylu príliš veľké.
Avšak vďaka pandémií, kedy boli všetky obchody zatvorené, je už bežnou praxou objednať si viac párov topánok, vybrať si tie pravé a ostatné vrátiť po kuriérovi naspäť. A to aj v prípade, že ste dostali lodičky ako darček.
Inšpirujte sa: Viete, akým darčekom potešíte každú ženu?
Venujte pozornosť miestu, kde sa nachádza päta. Ak je od nej podpätok príliš ďaleko, päta nedostane potrebnú podporu a pri chôdzi môžete pociťovať nepohodlie. Podpätok by sa mal nachádzať presne pod pätou, veď práve podľa toho dostal pomenovanie.
Čím širší podpätok máte, tým získate väčšiu podporu, pohodlie a znížite riziko vyvrtnutia členku. Okrem toho je dôležitý aj uhol podpätku. Pri nákupe topánok hľadajte model, ktorý správne rozloží váhu na celé chodidlo, namiesto toho, aby ste ju sústredili len na oblasť päty.
Na každodenné nosenie budú pohodlnejšie modely s výškou 3 až 9 cm. Vyššie podpätky už vytvárajú väčšie napätie v krížoch, kolenách, členkoch a vedú k problémom s rovnováhou. Aj lodičky s nižším podpätkom však môžu byť pri dnešnej bohatej ponuke pekné a zvodné.
Táto výška je šik aj absurdná zároveň kvôli neprirodzenému ohybu chodidla. V takýchto topánkach ľahko dosiahnete imidž osudovej ženy. Uistite sa však, že v špičke je dostatok miesta pre prsty, alebo si vyberte modely s otvorenou špičkou. Vaše prsty sa vám na konci dňa poďakujú.
Vyhýbať by ste sa ale mali modelom, ktoré nepodporujú klenbu chodidiel, inak riskujete, že si zlomíte nielen nohy, ale aj krk.
Na druhej strane, nekvalitná platforma vás môže vyviesť z rovnováhy a ľahko sa stane, že nohy sa vám vykrútia. Topánky preto treba skúšať, kým nenájdete pár, v ktorom ľahko udržíte rovnováhu.
Po nákupoch si doma nacvičte chôdzu v nových topánkach. Pamätajte, že ich môžete kedykoľvek vrátiť, pokiaľ ste ho nemali obuté vonku a nijak ste ich nepoškodili. Niekoľko dní po práci by ste si teda mali robiť prechádzky po byte a až potom vyraziť na kratšie prechádzky mimo domu – napríklad na večeru s priateľmi alebo na výlet do obchodu.
Pre maximálne pohodlie si zakúpte ortopedické vložky, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby správne podporovali vaše chodidlá a poskytovali pohodlie aj pri chôdzi na vysokých podpätkoch.
Náš tip: Aj keď si netrúfate na vysoké opätky, existuje veľa spôsobov, ako zaujať. Pozrite si tipy, ako urobiť outfit zaujímavejší.
Aby ste sa vyhli rôznym deformáciám a problémom s chodidlami, akými sú pľuzgiere, hrče, mozole a iné, nestačí poznať ideálnu výšku podpätku. Je dôležité, aby špička topánky bola dostatočne voľná a netlačila. Často je táto časť veľmi úzka, čo vedie k rozvoju rôznych ochorení.
Okrem toho sú dôležitými rovnováha a pohodlie. V nohách by ste nemali cítiť žiadne napätie, aby ste sa v priebehu dňa nepresilili a nespadli. Opätok by mal byť umiestnený smerom k prednej časti chodidla, aby podporoval členok.
Úzky priehlavok topánok vám pomôže uvoľniť napätie a stres z prstov. Podporí tak klenbu chodidla, zabráni jej skĺznutiu a spôsobeniu bolesti.
Z dlhodobého hľadiska z chôdze na vysokých podpätkoch trpia kolená, väzy a kĺby. Preto by ste mali striedať lodičky na podpätkoch s pohodlnou, kvalitnou obuvou.
Keď zhrnieme všetky vyššie uvedené skutočnosti, pri výbere obuvi zvážte:
Naozaj dobré lodičky, v ktorých sa budete cítiť pohodlne, s ľahkosťou v nich prekráčate celý deň a možno vám poslúžia aj niekoľko rokov, nemôžu byť lacné. Pamätajte, že na rozdiel od topánok máte len jedny nohy, ktoré sa nedajú vymeniť ani vyhodiť. Preto sa o ne starajte.
Ema Bazhaykin, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO