Mária Kibritov sa venuje prerušovanému pôstu. Doviedli ju k tomu vlastné životné skúsenosti a zdravotné problémy. V nasledujúcom rozhovore nám prezradila viac, aký bol jej život pred a po zavedení prerušovaného pôstu, aké benefity a význam má prerušovaný pôst pre ľudský organizmus.
K prerušovanému pôstu ma priviedli moje zdravotné problémy v súvislosti s bolesťami chrbtice a zápalmi. Skúšala som všetko, čo bolo dostupné. A keď mi už ani rôzni lekári ani tabletky proti bolesti ani alternatívna medicína nedokázali pomôcť, tak som na vlastnú päsť robila online rešerš, že čo by som mohla ešte skúsiť. Tak som narazila na pôst resp. prerušovaný pôst a bola som už v takom stave, že aj keď pôst vo mne vyvolal skôr obavy a negatívne emócie, vedela som, že nemám už čo stratiť.
Veľa som o tom čítala a skúšala všetky možné varianty, až kým som nenašla režim, ktorý mi sadol a ktorý mi môj život uľahčil. Čím viac som sa tomu venovala a čím viac som s tým experimentovala, tým viac som cítila ako bolesti a zápaly ustupujú. To mi aj potvrdil lekár a testy, ktoré som si nechávala priebežne robiť. Aj bez tých testov som vedela, že mi je lepšie, ale chcela som to mať aj potvrdené.
Môj život pred pôstom vyzeral asi tak, že kým som nemala tie zdravotné problémy, tak som veľmi neriešila stravu – kedy, čo a ako často jem. Raňajky som jedla nie preto, že som bola skutočne hladná, ale preto, že to tak je zaužívané a že sú vraj najdôležitejším jedlom dňa. Možno aj sú, ale nie pre každého a nie každý deň. Keď má človek ráno naozajstný hlad, tak samozrejme, nech sa naje. Ale keď prirodzene nemá skutočný hlad tak prečo sa do toho nútiť?
Po začatí prerušovaného pôstu sa môj život podstatne zlepšil, ale aj zjednodušil. V prvom rade sa mi zlepšilo zdravie a ustúpili zdravotné problémy ako aj zápaly. V druhom rade vynechávam raňajky, resp. posuniem ich na neskôr, podľa toho, kedy mám skutočný hlad. Takže mám veľmi produktívne doobedia, keďže nemusím riešiť raňajky a telo nie je od rána zaťažené trávením. Takto mám čas a hlavne energiu na veci ako sú šport, práca a pod.
Skôr by som začala s tým, že pre koho sa prerušovaný pôst (PP) určite neodporúča a prečo.
V prvom rade sú to deti a mladiství do 18 rokov, keďže ich telá sa ešte vyvíjajú. Ďalej sú to ľudia s podváhou resp. podvýživou, kde by obmedzený čas stravovania mohol viesť k nedostatku živín. Potom sú to ľudia, ktorí trpia alebo trpeli poruchami príjmu potravy, keďže u nich je tendencia, že by prerušovaný pôst mohli zneužiť na prehĺbenie svojej choroby.
Prerušovaný pôst sa taktiež neodporúča tehotným a dojčiacim ženám. Ani tým, ktoré sa pokúšajú otehotnieť. Materstvo či príprava naň určite nie sú obdobia na experimenty. Dojčiaca žena, ktorá postí by pôstom mohla do svojho mlieka nechať vyplavovať toxíny zo svojho tela, keďže pôstom sa telo očisťuje. Myslím, že žiadna matka by týmto nechcela ohroziť svoje dieťa a PP tu pre ňu bude, keď s dojčením skončí.
Ľudia so zdravotnými problémami a tí, ktorí pravidelne berú lieky by sa mali poradiť so svojím lekárom, či je to za daných okolností pre nich vhodné. V komunite síce máme ľudí, ktorí berú pravidelne lieky a sa postia aj tak, ale v takom režime, že ich lekár o tom vie, odsúhlasí to a tak im nastaví aj liečbu.
To, že sa týmto skupinám neodporúča PP neznamená, že musia jesť od rána do večera. Všeobecne jeme príliš veľa a príliš často. Pokiaľ patríte do jednej z týchto skupín, tak sa môžete riadiť signálmi svojho tela (hlavne signálmi hladu a sýtosti) a jesť podľa skutočného hladu (a nie zo zvyku alebo z nudy, zo samoty alebo preto, že je čas obeda).
Pôst resp. PP má naozaj veľa výhod, ktoré boli potvrdené rôznymi štúdiami po celom svete. Podľa mňa jedna z najdôležitejších je, že vďaka PP opäť zistíte, čo vlastne znamená skutočný fyzický hlad – keď prestanete neustále jesť (často si hlad mýlime s apetítom resp s nenaplnenými emóciami).
Pôst ma samozrejme aj veľa iných výhod pre zdravie, ako napríklad prevencia a zvrátenie ochorení, ako sú rakovina, diabetes 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia, neurodegeneratívne ochorenia, autoimunitné ochorenia, alzheimer, metabolický syndróm, skleróza multiplex, artritída, astma a iné.
Podporuje autofágiu (samočistenie a regeneráciu buniek) a tým spomaľuje starnutie. PP tiež zlepšuje pamäť, sústredenie a podporuje funkcie mozgu. Okrem iného znižuje hladinu inzulínu, posilňuje imunitný systém a podporuje hormonálnu rovnováhu. PP využíva telesný tuk na energiu a tým pomáha pri chudnutí (ak sa počas okna jedenia neprejedáte) alebo pri udržaní váhy.
Čo som si vyskúšala na vlastnom tele je, že pôsobí protizápalovo a zlepšuje spánok a pleť. Tiež by som chcela spomenúť, že podporuje metabolizmus a detoxikáciu tela, ale aj obnovuje trávenie a črevný mikrobióm. Ako môžete vidieť, resp. čítať, PP má veľmi veľa výhod, niektoré si všimnete skôr, niektoré neskôr, niektoré sa dejú len vo vašom tele na bunkovej úrovni, ale v každom prípade to má zmysel.