Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Medovnikárka Alžbeta Knappová: Niektorým zdobia medovníky príbytky niekoľko rokov, u iných sa po nich len tak zapráši

Zdieľať

Vytvára z medovníkov hotové umelecké diela a vyrobí vám dizajn na želanie. „Vždy sa nájde príležitosť obdarovať niekoho medovníkom. Niekedy z lásky, niekedy len tak,“ tvrdí profesionálna medovnikárka.

Veľkonočné medovníky

Ako sa celý váš sladký medovníkový príbeh začal? Kto vás k tomu doviedol? A prečo práve medovníčky?

Ani presne neviem, v akom som bola veku kedy som sa po prvý raz stretla s medovníkom, len viem, že to bolo niekedy v detstve.
Staršia sestera Barbora rada vypekala, no a spolu sme skúšali potom medovníčky zdobiť spôsobom pokus- omyl. Neviem, čím mi medovníky učarovali, len si spomínam,  že ma vždy lákali stánky plné medovníkov, na ktorých som obdivovala práve to nádherné zdobenie.

Vaše medovníky sú hotové výtvarné diela, máte nejaké umelecké zázemie?

Možno práve základná umelecká škola bola tým prvým stimulom, kde som s radosťou hnietila hlinu, no a teraz s odstupom času “ hnietim“ medovníkove cesto. Ako čas bežal, tak aj ja som sa vzďalovala medovníkom, no po rokoch som sa k ním vrátila v čase, keď som sa išla vydávať. Upiekla a ozdobila som si medovníkove  srdiečka s menami hostí, ktoré slúžili ako “ zasadací poriadok“. S odstupom času len krútim hlavou nad mojou odvahou ich zverejniť.

Čím sa pri svojej práci inšpirujete?

V čase, keď som začínala bol u nás internet v „plienkach“, čiže som nemohla naberať nejakú inšpiráciu, no mám ten dar, že mám úžasnú predstavivosť. Len s realizáciou mojich myšlienok je to horšie, ale inšpirácie sú všade navôkol.Treba otvoriť oči a srdce. Niekedy mi stačí vybehnúť na bežky a dostanem dobrý nápad, niekedy ma osloví kombinacia farieb a zrazu príde nápad, kde ju použiť.

Aké vzory sú vaše najobľúbenejšie?

Obľúbené vzory nemám, aj keď si ma mnohé medovnikárky spájajú hlavne s “ cibulák “ vzorom, ktorým som začala pred rokmi zdobiť medovníky ako prvá. Teraz je nás viac, nakoľko som robievala a keď táto pandémia pominie aj budem robiť nielen „cibulák“ kurzy . Tiež na kurzoch učím žienky, aby využívali hlavne svoju predstavivosť a snažili sa odlíšiť od ostatných a hlavne nekopírovať prácu iných medovnikáriek.

Medovník na želanie

Robíte objednávky na želanie alebo si sama vymýšľate dizajny medovníčkov?

Medovníčky zdobím k príležitosti svadby, narodeniu dieťaťa, krstu, prvého svätého prijímania, do škôlok, škôl, na birmovky, konfirmácie, stužkové, promócie, jubileá, Veľku noc či Vianoce – sú možnosťou vždy vymyslieť niečo nové, iné. Vždy sa nájde príležitosť obdarovať niekoho medovníkom. Niekedy z lásky, niekedy len tak. Niekedy zákazník vie presne, čo chce. Inokedy  sa porozprávame a dôjdeme spoločným rozhovorom ku konečnému záveru. No najradšej som, keď sa dajú najmä svadobčania prehovoriť a medovník prispôsobíme k svadobému oznámeniu .

Po akých je najväčší dopyt?

Klasika na medovníkoch  nikdy neomrzí. Vždy sa dá doladiť ku každej príležitosti. Je to akýsi základ aj pre cibulak motív, aj pre folklór motív aj pre iné druhy zdobenia.

Aká je orientačná cena jedného balíčku medovníčkov?

Mohlo by sa zdať, že čím väčší medovník, tým väčšia je aj cena. No nie je to tak. U mňa sa cena odvíja od obtiažnosti zdobenia. Niekedy zdanlivo malý medovník dá viac zabrať, a to nielen časovo. Preto si vždy dohodnem cenu medovníka so zákazníkom ešte pred samotnou realizáciou.

Ako dlho vám cca trvá výroba takého balíčku?

Najviac kladenou otázkou mi býva, ako dlho zdobím jeden medovník.Odpoveď znie :neviem. Vždy ozdobím súčasne viac objednávok. Kým na jednej schne poleva, zdobím trebárs čipku na druhej, a tak mám často  plný môj 4 metre dlhý stôl . Pre niekoho chaos, no pre mňa je podstatné si všetko dobre naplánovať a tým ušetrím mnoho času. Nebudem predsa vylievať polevou medovníky na etapy.

Akým spôsobom medovníčky dodávate?

Musím sa ale priznať, že najmenej rada mám kompletizovanie a balenie objednávok . To ma vždy dosť vyčerpá. Medovníčky treba nielen vkusne zabaliť, no hlavne dokonalo pobaliť do balíkov aby sa nič nepolámalo. Na rad príde vystáť rad na pošte a potom už len čakať na spätnú väzbu  zákazníka .

Ako vám zákazníci platia?

Zákazníci mi platia buď vopred prevodom na účet, alebo na dobierku. Niekedy dostávam otázku, či je pre mňa faktúra online vhodnou platobnou metódou. Moja odpoveď znie, nie.

Sú medovníčky jedlé alebo slúžia len na ozdobu?

Niektorým ľuďom krášlia moje medovniky príbytky aj niekoľko rokov, u nás doma sa hlavne po “ vzorkách “ len tak zapráši😄

Štítky