Menopauza sa týka každej jednej z nás. No nie každá z nás ju prežíva rovnako. Niektoré ženy to majú ľahšie, iné ťažšie. Avšak patrí k životu, životnému cyklu ženy. Na čo sa pripraviť, čo menopauzu sprevádza, ale aj čo robiť, aby sme si menopauzu užili a nielen prežili.
Menopauza je prirodzená a nezvratná súčasť života každej ženy. Väčšinou prichádza medzi 45. až 55. rokom života. Nejedná sa o chorobu, ale o starnutie ženského tela. V tele ženy sa deje to, že sa utlmuje funkcia vaječníkov, znižuje sa hladina progesterónu a estrogénu, zastavuje sa menštruačný cyklus, žena tak nemôže otehotnieť a mať deti. Stáva sa teda neplodnou. Túto zmenu diagnostikuje väčšina gynekologičiek, a to v prípade, ak sa menštruácia neobjavila viac ako rok.
Menopauzu sprevádza aj súbor mnohých telesných a duševných komplikácií, ktoré spôsobuje primárne hormonálna nerovnováha. Uvádza sa až 30 jednoznačných príznakov, medzi ktoré patrí napríklad: únava, poruchy spánku, problémy so zažívaním, zvýšená hmotnosť, žalúdočná nevoľnosť, bolesti hlavy, závraty, návaly tepla, brnenie končatín, vaginálny diskomfort, zhoršená kvalita pleti, zhoršená kvalita vlasov a ich vypadávanie, zhoršená kvalita nechtov, nočné potenie. Na psychickej úrovni sa menopauza môže prejavovať stresom, zmenami nálad, úzkosťou, panickými atakmi, sebaľútosťou až depresiou alebo zábudlivosťou.
Existuje celý rad toho, čo môžeme urobiť pre to, aby sme sa počas menopauzy cítili lepšie a zvládli jej prejavy.
Úľava od nepríjemných príznakov môže nastať aj pomocou estrogénovej terapie, ktorú odporučí gynekológ. Tá však nie je vhodná pre každú ženu. O tom je vhodné konzultovať so svojím lekárom.
Prežívate obdobie menopauzy? Čo vám ho uľahčuje? Podeľte sa so svojimi tipmi.
Ilustračná foto: pexels.com
Článok bol pripravený v spolupráci s Bc. Hellen Holečková, psychologička online poradne MOJRA /www.mojra.sk