Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zdieľať

Miška Švarová, mala odjakživa veľkú záľubu v móde a tá ju jedného dňa priviedla až k farebnej typológií, v rámci ktorej dnes organizuje workshopy pre verejnosť (počas pandémie aj v online forme). Takým jej poslaním, ktoré si vytýčila v rámci tohto projektu je, pomôcť ženám cítiť sa krajšie na základe jednoduchého výberu farieb, byť viac “doma” vo svojom oblečení a vedieť vybudovať praktický funkčný šatník na mieru. Sledovať ju môžete na blogu a na sociálnych sieťach ako @fashion.and.love.by.misha

Miška, čo to vlastne je tá farebná typológia?

Farebná typológia je časť osobného stylingu, založená na jednoduchom fakte, že niektoré farby nám lichotia a iné skôr škodia. To, ktoré farby sú ktoré, závisí od nášho farebného typu a ten sa odvíja od tónu našej pleti, farby očí, vlasov, celkovej harmónie tváre – čo do farby ale aj svetlosti/tmavosti.

Ako si sa k takému niečomu dostala a kedy si si povedala, že presne toto je to, čomu sa chceš venovať?

Okľukou:) Popri zamestnaní som si začala písať blog o histórii módy, potom som sa osmelila a začala pridávať aj fotky svojich outfitov najmä na Instagram. Keď som sa na seba pozerala spätne, zistila som, že na niektorých fotkách sa sama sebe páčim, ale na iných si pripadám, akoby som to ani nebola ja. Dlho som nevedela, v čom je problém. Poznala som typ svojej postavy, veľa som sa zaoberala strihmi, ale stále to nebolo ono.

Nakoniec ma nasmerovali komentáre iných blogeriek, ktoré už mali s farebnou typológiu skúsenosti. Napísali napríklad, že toto mi farebne sedí, pretože som taký a taký typ. Zaujalo ma to a začala som s farbami experimentovať. Videla som prvé výsledky, študovala si stále viac a viac. Pomaly som si prebudovala šatník a dostavili sa aj prvé výsledky. Už som nemala pocit, že si nemám čo obliecť a vymizli aj nevydarené nákupy, ktoré obvykle skončili nevyužité v skrini.

Nápad začať s workshopami prišiel až po čase. Rada by som sa podelila o poznatky aj s inými ženami.  Verím, že aj základná orientácia vo farbách nášho typu dokáže veľmi uľahčiť život a je jedno, či sme módna maniačka alebo je oblečenie pre nás iba nutnosťou.

Keď som sa na seba pozerala spätne, zistila som, že na niektorých fotkách sa sama sebe páčim, ale na iných si pripadám, akoby som to ani nebola ja.

Mohla by si povedať, že ti farebná typológia zmenila život? V čom presne?

Áno, celkom som zmenila prístup k oblečeniu. Dívam sa inak na to, ako by sme ho mali vyberať a nakupovať. Krásne na tom je aj to, že ak poznáme svoje farby, oblečenie nás stojí oveľa menej peňazí, energie a v neposlednom rade aj šetríme planétu. No a samozrejme, každý jeden realizovaný workshop mi prináša do života veľa radosti. Je úžasné vidieť ženy “prekuknúť”.

Je skutočne pravda, že správne nakombinované farby nás môžu spraviť krajšími či mladšími? Čím to je?

Samozrejme. Skúsim to vysvetliť takto: keď sa ráno zobudím unavená, s kruhmi pod očami a oblečiem si nejakú “moju” farbu, farba pracuje pre mňa a možno aj nenamaľovaná dostanem kompliment, ako dobre vyzerám.

Ak si oblečiem farbu, ktorá absolútne s mojou tvárou neladí, vyzerám unavenejšie, fádnejšie, staršie…a pritom môžem mať svoj najlepší deň.

Mohlo by vás zaujímať Veronika z JeweResin: Snažím sa, aby šperky robili radosť a víziu lepšej budúcnosti

Existujú nejaké všeobecne platné pravidla farebnej typológie?

Všeobecne platné pravidlo hovorí o tom, že oblečenie, ktoré nosíme, ale aj mejkap, vlasy či šperky by mali byť vo farbách podobných vlastností ako naša vlastná farebnosť. Celý princíp FT je založený na troch vlastnostiach farieb: teplota, čistota a svetlosť. Máme preto farby chladné/teplé, jasné/tlmené a tmavé/svetlé. Samozrejme ešte medzi nimi existujú rôzne medzistupne.

Ak si oblečiem farbu, ktorá absolútne s mojou tvárou neladí, vyzerám unavenejšie, fádnejšie, staršie…a pritom môžem mať svoj najlepší deň.

Riešia sa tam iba kombinácie farieb alebo napr aj vzorov, strihov či typov látok?

Každý workshop sa snažím viesť tak, aby žena nielen spoznala tie “svoje” farby, ale aby s nimi vedela pracovať aj vo svojom šatníku. Zahŕňa to samozrejme aj kombinovanie farieb navzájom a použitie vhodných vzorov.

Rada by som tu však aj povedala, že nikdy klientku do ničoho nenútim. Dámy si niekedy myslia, že farebná typológia je o nosení výrazných, pestrých farieb. Je to však ďaleko od pravdy. Takéto farby unesú iba niektoré typy, iným, naopak pristanú tlmenejšie alebo svetlejšie, menej výrazné odtiene.

Veľmi podobne je to aj s ich vzájomným kombinovaním. Niekto môže kombinovať kontrastné výrazné farby a unesie to, iného by takéto kombinácia celkom prekričala.

Existuje nejaké absolútne „no go“, jednoducho niečo, čo je absolútnym faux paus z hľadiska farebnej typológie?

Moderná typológia pracuje so šestnástimi až osemnástimi farebnými typmi. Každý z nich je v niečom iný, odlišný. Preto aj najväčšie prehrešky budú mať každý iné.

V zásade však najhoršie, čo môžeme urobiť, je nosiť farby, ktoré nám nepristanú, blízko pri tvári. Tam urobia najviac škody.

Podľa čoho sa určujú vhodné/nevhodné farby či ich kombinácie pre konkrétneho človeka (vek, farba pleti, ročné obdobie, typ oblečenia…?)

Farebná typológia vychádza z farebnosti tváre, podtónov pleti, očí, vlasov a ich vzájomného farebného a svetelného kontrastu. Ročné obdobie, opálenie, či typ oblečenia nijako farebný typ neovplyvňuje. Môžeme s nimi však pracovať podľa toho ako potrebujeme. Napríklad, ak pracujem v banke, potrebujem nosiť oblečenie v umiernených biznis farbách a tak si z mojej farebnej palety vyberiem tie odtiene, ktoré takémuto dress codu vyhovujú.

Vek farebný typ ovplyvňuje, ale len mierne, ako starneme, naša tvár sa stáva menej kontrastnou, mení sa farba vlasov a podobne. Je to však veľmi individuálne.

Mal by sa podľa teba každý obliekať podľa zásad farebnej typológie? Prečo áno/nie?

Myslím si, že poznať svoje farby je veľmi užitočné a rada by som mala túto vedomosť už ako mladé dievča, ušetrilo by mi to veľa zbytočných nákupov 🙂 Áno, verím, že farebná typológia je prínosná pre každého, kto má len trocha záujem vyzerať a cítiť sa vo svojom oblečení lepšie.

Na svojej stránke ponúkaš aj workshopy farebnej typológie. Ako taký workshop vyzerá a s čím svojim klientom dokážeš pomôcť?

Workshop je individuálne alebo skupinové stretnutie, kde v prvom rade učím dámy rozoznávať vlastnosti farieb, neskôr pracujeme s mnohými odtieňmi látok tak, aby sme identifikovali ich farebný typ a dopracovali sa k ich farebnici, t.j. farbám, ktoré im lichotia. Vždy je to pomerne široký súbor farieb, z ktorých nie je problém vybrať, nech už je pôvodný vzťah klientky k farbám akýkoľvek.

Snažím sa s dámami pracovať tak, aby workshop nebol len jednorázovou skúsenosťou, ale aby vedeli dlhodobo, v podstate celý život, zaraďovať do šatníka tie správne farby. Tak to má význam a prináša najviac benefitov.

Súčasťou workshopu je aj poradenstvo v oblasti mejkapu a vlasov, aj tam je dôležité používať správne farby.

A kedže dámy si to pýtajú, čoraz častejšie končíme workshop debatou o správnych strihoch a type postavy.

Čierna by sa skutočne s vekom mala používať stále opatrnejšie, má tú vlastnosť, že v tvári zvýrazňuje známky únavy alebo vrásky.

Ak chcú naše čitateľky vyzerať mladšie, po akých farbách by mali siahať a akým by sa mali naopak oblúkom vyhýbať?

Vo farebnej typológií by sa nemalo nič zovšeobecňovať. Napríklad: sú farebné typy, ktorým najviac škodí čierna kvôli svojej chladnej povahe a tvrdosti a naopak je niekoľko typov, ktorým čierna pristane. Spomínam schválne čiernu, lebo tej máme zvyčajne v šatníku veľa a býva najkontroverznejšia. Môžem však povedať, že čierna by sa skutočne s vekom mala používať stále opatrnejšie, má tú vlastnosť, že v tvári zvýrazňuje známky únavy alebo vrásky.

Aké farby sú vhodné/nevhodné pre blondínky, brunetky či ryšavky?

Opäť rovnaká odpoveď 🙂 Blondýnka môže byť letný chladný ale aj teplý jarný typ, navyše v každej tejto kategórií máme ešte tri podtypy. Nedá sa to zovšeobecniť, farebná typológia je preto funguje tak dobre, že berie do úvahy drobné rozdiely v odtieňoch tváre a vlasov.

Ak by si sa mala držať len jedného pravidla farebnej typológie, aké by to bolo?

Snažiť sa aspoň najbližšie pri tvári nosiť farby, ktoré nám lichotia.

Prečítajte si tiež Chceš byť zdravá, krásna a milovaná? Začni sa mať rada!

 

 

 

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”