Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Nepodceňujte prevenciu a vykonávajte samovyšetrenie prsníkov

Zdieľať

Pink October alebo Ružový október je mesiacom boja proti rakovine prsníka. Toto ochorenie patrí k najčastejším nádorovým ochoreniam u žien na Slovensku. Okrem pravidelných preventívnych prehliadok môžeme svoju prevenciu posilniť aj doma – pravidelne vykonávať samovyšetrenie prsníkov. 

Samovyšetrenie rakovine síce nezabráni, ale môže zachrániť život. Mnoho žien vďaka samovyšetreniu prsníka stihlo zachytiť včas toto ochorenie a mohlo konať. Niektoré z nich sú dokonca súčasťou aktivít napríklad Ligy proti rakovine, ktorá sa počas októbra venuje zvýšenej osvete o rakovine prsníka. Hovoria o svojich skúsenostiach a povzbudzujú druhé ženy, aby mysleli na seba a venovali pár minút svojmu zdraviu.

Samovyšetrenie prsníkov aj na konferencii Pre zdravie ženy

Liga proti rakovine bude mať svoj stánok aj na blížiacej sa konferencii PRE ZDRAVIE ŽENY v Bratislave 22. októbra. V EXPO zóne sa budete môcť zastaviť a dozvedieť sa viac nielen o tom, ako správne robiť samovyšetrenie prsníkov. Vstupenky sú ZDARMA, stačí sa registrovať TU

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pre zdravie ženy (@prezdraviezeny)

Samovyšetrenie prsníkov – ako na to?

  • Ženy vo veku od 18 rokov by mali vykonávať aspoň raz mesačne, vždy po ukončení menštruácie samovyšetrenie prsníkov. Vtedy sa prsníky ľahšie vyšetrujú, lebo sú bez hormonálnych vplyvov.
  • Prsníky kontrolujeme pri samovyšetrení zrakom a hmatom.
  • Postavíme sa pred zrkadlo a miernym tlakom na prsník vykonávame krúživými pohybmi kontrolu prsníka v rôznych polohách – ruky upažiť, vystrieť dohora, dať v bok. Sledujeme zmeny vzhľadu a tvaru prsníkov vo všetkých polohách.
  • Ďalej, napríklad v sprche si prehmatáme opäť krúživými pohybmi (bruškami troch prstov) od stredu prsníka dookola, až po podpazušie a oblasť kľúčnej kosti oba prsníky.
  • Ľavý prsník vyšetrujeme pravou rukou a pravý prsník ľavou rukou.
  • Ku koncu ešte jemne stlačíme jednu, potom druhú bradavku a všímame si, či z nich vytečie tekutina. Pri hnedastom, až krvavom výtoku by ste mali spozornieť.
  • Okrem v stoji a v sprche prejdeme samovyšetrenie prsníkov aj v ľahu.
  • Netreba sa báť, NIE KAŽDÁ HRČKA V PRSNÍKU ZNAČÍ RAKOVINU.
  • Pri akejkoľvek zaznamenanej zmene, kontaktujte svojho gynekológa.

Pozrite si postup pri samovyšetrení prsníkov: 

Nezabúdajte, okrem samovyšetrenia absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. V súvislosti s prsníkmi by ste mali absolvovať ultrazvuk prsníkov a ženám po štyridsiatke sa každé dva roky odporúča mamografia.

Nepodceňujte preventívne prehliadky

 

Foto: canva.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť